ČTsport

ČTsport
pátek 17. srpna 2018 Petra

MOV vyšetřuje prodej vstupenek na černém trhu

Velikost textu:
aktualizováno 17. 6. 2012 19:05

Londýn - Mezinárodní olympijský výbor se začal zabývat případy nelegálního prodeje vstupenek na soutěže londýnských her. Zareagoval tím na informace britského týdeníku Sunday Times, který zveřejnil, že funkcionáři některých národních olympijských výborů nabízejí na černém trhu lístky až za desetinásobek původní ceny. Redaktoři týdeníku se vydávali za obchodníky z Blízkého východu a během dvou měsíců odhalili kupčení s lístky v 54 zemích.

Lístky na olympiádu
Lístky na olympiádu

Tvrzení, že různé národní výbory a autorizovaní prodejci nabízejí vstupenky za přemrštěné ceny nebo je postupují neautorizovaným prodejcům, bere MOV velmi vážně. "Všechny informace byly předány nezávislé etické komisi," uvedl MOV a pohrozil, že případní viníci budou nekompromisně hnáni k zodpovědnosti. "Národní olympijské výbory jsou autonomní organizace, ale MOV nebude váhat s těmi nejpřísnějšími tresty, pokud se obvinění potvrdí."

Pravidla prodeje vstupenek umožňují národním výborům distribuovat přidělené vstupenky jen ve vlastní zemi, a to vlastními silami, nebo prostřednictvím oficiálních prodejců. Cena lístků může být zvýšena maximálně o dvacet procent.

Přepisy rozhovorů reportérů Sunday Times

Asta Zirlyteová z litevského olympijského výboru: "Udělali jste mi nabídku na úvodní a závěrečný ceremoniál. Něco mám. Kategorie B."

Reportérka Sunday Times: "Kdybychom nabídli dvojnásobek běžné ceny?"

Zirlyteová: "Dvojnásobek není dost."

Reportérka: "Není to dost? Řekněte nám, kolik byste chtěla?"

Zirlyteová: "Podívejte se, za kolik se prodávají…"

 

Reportérka: "Vstupenka na závěrečný ceremoniál, kategorie AA, za jakou by podle vás byla cenu?"

Žu-lien Chuang z čínského olympijského výboru: "Myslím 4 000, mezi 4 000 a 6 000."

 

Na úvodní ceremoniál stály lístky kategorie B 995 liber, tedy skoro 32 000 korun. Podle Sunday Times chtěli olympijští překupníci za nejžádanější lístky až desetinásobek původní ceny.

Už v květnu se objevil na veřejnosti případ generálního sekretáře Ukrajinského olympijského výboru Volodymyra Geraščenka, kterého přistihla britská BBC, když se pokoušel prodat 100 lístků na OH na černém trhu. Funkcionář po skandálu na svou funkci rezignoval.

Zdroj: ČT24, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.