ČTsport

ČTsport
čtvrtek 18. října 2018 Lukáš

O poslední olympijské místo se poperou čtyři tenistky

Velikost textu:

Praha - Až antukový grandslamový turnaj French Open vyřeší tajenku čtvrté české hráčky do dvouhry pro olympijské hry. Po Roland Garros vzejdou z redukovaného žebříčku nominace pro Londýn a na poslední české místo je tlačenice. Jistotu startu pod pěti kruhy na trávě ve Wimbledonu prakticky mají světová trojka Petra Kvitová, dvaadvacítka Lucie Šafářová a osmadvacítka Petra Cetkovská. To čtvrté mohou obsadit Klára Zakopalová, Iveta Benešová, Lucie Hradecká nebo Barbora Záhlavová-Strýcová.

Barbora Záhlavová-Strýcová
Barbora Záhlavová-Strýcová
Otevřít galerii
 • Barbora Záhlavová-Strýcová zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/29/2884/288334.jpg?1316244913
 • Lucie Hradecká autor: Sznapka Petr, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/33/3259/325845.jpg?1328205483
 • Iveta Benešová autor: Tertius Pickard, zdroj: AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
 • Klára Zakopalová zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/20/1976/197592.jpg?1316614816

"Máme příjemné starosti, že máme nominaci naplněnou, ale bude to napínavé až do konce Paříže," řekl Jaroslav Balaš, sportovní ředitel tenisového svazu ČTS. "Je to hon o místa, máme hodně holek na dvouhru i na čtyřhru," doplnil fedcupový kapitán Petr Pála, který má na starosti komunikaci s hráčkami i před olympiádou.

Do konce kvalifikace mají hráčky před sebou ještě příští týden a Roland Garros. Nyní je na čtvrté postupové pozici Zakopalová (42. ve dvouhře WTA), následují Benešová (51.), Hradecká (55.) a Záhlavová-Strýcová (57.). První od poslední dělí necelých 300 bodů a žádná v Paříži neobhajuje velký výsledek.

Andrea Hlaváčková
Andrea Hlaváčková

"Samozřejmě bych se chtěla dostat na olympiádu, byl by to pěkný bonus a udělám pro to všechno. Ale když se nedostanu, svět se nezhroutí," řekla Zakopalová, která si zahrála už na olympiádách v Aténách 2004 a v Pekingu 2008. "Myslím na olympiádu dost, ale ne tak, aby mě to svazovalo," doplnila Záhlavová-Strýcová.

Omezený počet reprezentantek na olympiádě znamená, že ač má Česko v elitní stovce hned osm hráček a sedm by splnilo kvalifikaci, hrát dvouhru můžou jen čtyři. "Bohužel nebo bohudík je nás hodně ve stovce a bude záležet, jak se s tím kdo popere na Roland Garros. Pro někoho to bude nespravedlivé," řekla Zakopalová.

Ve čtyřhře také není nic jistého

Každá země může vytvořit dva páry, ale jet mohou jen dvě ryzí deblistky. Hráčky z elitní desítky žebříčku čtyřhry mají účast na OH jistou, ale musí se vejít do kvóty dvou specialistek. Nyní by měla hrát světová trojka Květa Peschkeová, která si k sobě může vybrat partnerku pro olympijský turnaj.

Na desátém místě čtyřhry zatím figuruje Andrea Hlaváčková následovaná Hradeckou. Spolu loni vyhrály Roland Garros a pokud se letos nedostanou do závěrečných kol, přijdou o porci bodů a pozici v desítce Hlaváčková neudrží. Do dvacátého místa jsou v pořadí deblu přitom i Záhlavová-Strýcová s Benešovou. Proto i v tomto případě bude hodně záležet na výsledku na druhém grandslamu sezony.

U mužů je situace jasnější

Situace u mužů je méně komplikovaná. Daviscupová dvojice Tomáš Berdych, Radek Štěpánek je jasná, Lukáš Rosol musí o účast ještě bojovat a nikdo další ve dvouhře šanci nemá. Ve čtyřhře je na hraně kvalifikace František Čermák.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.