ČTsport

ČTsport
úterý 21. srpna 2018 Johana

Řím nedostal záruky od vlády, OH 2020 pořádat nemůže

Velikost textu:
aktualizováno 14. 2. 2012 19:37

Řím - Plány Říma na pořádání letních olympijských her v roce 2020 zkrachovaly. Italská metropole nedostala od vlády finanční záruky, které od kandidátských měst vyžaduje Mezinárodní olympijský výbor (MOV). Premiér Mario Monti to oznámil den před vypršením termínu pro odevzdání detailně zpracovaných přihlášek. Zbylými adepty jsou Baku, Madrid, Tokio, Istanbul a Dauhá. Pořadatele LOH v roce 2020 vybere MOV v září příštího roku v Buenos Aires.

Řím
Řím

Monti uvedl, že v době ekonomické krize by bylo financování olympijského projektu z peněz daňových poplatníků nezodpovědné. "Došli jsme k jednoznačnému závěru, že v současné situaci naší země nemůže vláda takové záruky poskytnout," prohlásil premiér. "Itálie může a musí mít ambiciózní cíle. Naše vláda se také soustředí na růst, ne pouze na omezování, ale v téhle době se podle nás Itálie nemůže zavázat k takovýmto garancím, které by dávaly v sázku peníze daňových poplatníků," uvedl Monti.

"Monti nám řekl ne. Jsme z toho velmi smutní," řekl předseda Italského olympijského výboru Gianni Petrucci. "Po dvou letech tvrdé práce se náš sen najednou rozplynul. Z takovéhohle rozhodnutí na poslední chvíli mám samozřejmě opravdu, opravdu špatný pocit. Měli by mít více respektu. Ale jak jsem řekl s velkým přesvědčením premiérovi Montimu, udělali jsme, co jsme mohli," prohlásil Petrucci.

Členové přípravného výboru se prý vehementně snažili Montiho přesvědčit, ale marně. "Strávili jsme při rozhovorech hodiny, ale vzhledem k všeobecné ekonomické situaci si (Monti) tvrdě stál na svém," uvedl místopředseda MOV Mario Pescante. "Ztratili jsme velkou šanci. Ten projekt byl seriózní i z ekonomického hlediska, ale rozhodnutí padlo po důkladných rozvahách, takže to musíme přijmout," dodal.

Celkové náklady na pořádání OH v Římě byly vyčísleny na 12,5 miliardy dolarů (zhruba 238 miliard korun). Loni v listopadu italská metropole, která se přihlásila s kandidaturou jako první ze všech měst, schválila na přípravu projektu rozpočet ve výši 818 milionů korun. Zástupci Říma počítali s využitím řady olympijských areálů z roku 1960 včetně hlavního stadionu. Představitelé italské vlády už dříve naznačili, že by bylo lepší usilovat o pořádání her až v roce 2024.

Proti pořádání her v roce 2020 se nedávno vyslovil legendární italský sprinter a bývalý člen Evropského parlamentu Pietro Mennea. "Náš národ ničí děsivá ekonomická krize. Jak bychom mohli o něčem takovém uvažovat. Země má teď jiné priority. Olympiáda bez nákladů neexistuje. Když to Řím vzdá na rok 2020, neznamená to, že už nikdy nebude moct hry uspořádat," uvedl v lednu olympijský vítěz z Moskvy. 

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.