ČTsport

ČTsport
středa 21. listopadu 2018 Albert

Čeští olympionici se oblečou do Kupkových linií

Velikost textu:

Praha - Jeden z nejznámějších a nejdražších obrazů tuzemské historie, Amorfa - Dvoubarevná fuga z dílny Františka Kupky, se stal inspirací pro oblečení české výpravy na olympijské hry v příštím roce v Londýně. Abstraktní linie vyvedené v národních barvách, stejně jako na slavném plátně, se objeví na svršcích a doplňcích vybavení olympioniků. Český olympijský výbor (ČOV) tak chce navázat na netradiční design oblečení ze zimních OH ve Vancouveru, který se setkal s velkým úspěchem.

Bikerka Tereza Huříková představila inspiraci olympijské kolekce pro Londýn 2012.
Bikerka Tereza Huříková představila inspiraci olympijské kolekce pro Londýn 2012.

Součástí kolekce se originálním způsobem stanou šátky se jmény a podpisy českých fanoušků, kteří se rozhodnou vyrazit do Londýna podpořit české sportovce. "Bylo hodně těžké navázat na úspěch kolekce z Vancouveru, ale tohle dílo je ukázkou nadčasovosti a tvořilo tuzemskou historii. Máme ambici být opět vidět při slavnostním zahájení i v průběhu her a jsme rádi, že tak navíc propojíme kulturu a sport," řekl na dnešním představení motivů předseda ČOV Milan Jirásek.

přehrát video
ČOV připravuje oblečení pro Londýn

Slavný Kupkův obraz, poprvé představený v roce 1912, je k vidění ve Veletržním paláci Národní galerie v Praze a v příštím roce uplyne sto let od jeho vzniku. "Nápad inspirovat se dílem Františka Kupky nás uchvátil," uvedl Milan Gába, marketingový ředitel firmy Alpine Pro, která kolekci připravuje a první kusy představí příští týden.

Kupkův obraz, průlomový pro abstraktní umění, je považován za jedno z nejslavnějších českých děl v celosvětovém měřítku a jeho cena se pohybuje v řádech stovek milionů korun.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.