úterý 19. června 2018 Leoš
Spengler Cup

Hradec zabral v pravý čas, porazil Rigu a zahraje si semifinále s Kanadou

aktualizováno 29. 12. 2017 19:29

Dvě porážky ze základní skupiny jsou minulostí. Hokejisté Hradce Králové totiž ve čtvrtfinále prestižního Spengler Cupu zdolali Dinamo Riga 4:1 a v sobotu se utkají o vstupenku do finále s Kanadou. Na brzkou branku Jaroslava Bednáře ještě odpověděl Mikelis Redlihs, ale v 35. minutě vstřelil Radek Smoleňák vítězný gól a v závěrečném dějství pojistili výsledek Petr Koukal s Bedřichem Köhlerem.

Radek Smoleňák střílí gól do sítě Dinama Riga

"Odehráli jsme duel velmi dobře. I když jsme si nechali dát na konci první třetiny gól, tak jsme hráli trpělivě a disciplinovaně. Vítězství jsme si zasloužili," řekl kapitán Bednář. "Miluji tyto zápasy, kdy o něco jde. Neříkám, že mě nebaví hrát jen tak pro nic za nic, ale když to jde do cílové rovinky, tak je to strašně motivační a baví mě to," dodal.

Mountfield postupem splnil základní cíl, za který si stanovil vylepšení umístění z loňské premiérové účasti. Před rokem byl vyřazen Kanadou ve čtvrtfinále po prohře 1:5. V úterý se s výběrem ze země javorového listu utkal opět v základní skupině a podlehl 3:5. Následně nestačil na domácí Davos (1:5) a do play-off šel bez bodového zisku z posledního místa.

"Půjdeme teď do zápasu s Kanadou s tím, že jsme splnili první úkol a může se stát cokoliv. První vzájemný zápas byl hratelný a já věřím, že i zítra tam necháme všechno a porveme se o finále. Musíme oproti úvodnímu střetnutí zlepšit defenzivu, pohyb a koncovku, protože jsme měli mraky šancí, které jsme neproměnili," uzavřel Bednář.

Hradec Králové postoupil do semifinále Spenglerova poháru

Do první větší šance se dostalo Dinamo. Bičevskis však minul a v šesté minutě naopak skóroval Hradec Králové. Bednář projel po pravé straně útočným pásmem, objetím branky oklamal gólmana Kalninše a u pravé tyče zasunul puk do sítě. V polovině úvodního dějství minul z dobré pozice při pokusu o vyrovnání Mikelis Redlihs.

Východočeský tým kontroval prostřednictvím Džerinše, který ovšem nedotáhl individuální průnik do úspěšného konce. Mountfield se pak ubránil při Pláňkově vyloučení, ale 25 sekund před koncem první třetiny už Rybár inkasoval. Po Indrašisově akci jej překonal bekhendovým blafákem Mikelis Redlihs.

Ve druhém dějství se Hradec vrátil do vedení. Při Bičevskisově vyloučení ještě Kalninš kryl Bednářovu střelu, vzápětí netrefil v dobré pozici mezi kruhy Červený, ale v 35. minutě už lotyšský brankář kapituloval. Po Lhotákově přihrávce se před ním ocitl zcela sám Smoleňák a blafákem do bekhendu upravil na 2:1.

Mountfield si udržoval náskok a v 52. minutě jen zdvojnásobil Koukal, který po přihrávce Červeného trefil z pravého kruhu přesně horní roh Kalninšovy svatyně. Tým kouče Václava Sýkory se pak ubránil v oslabení a během vyloučení Stolleryho stanovil konečný výsledek po Bednářově asistenci Köhler.

Velmi prestižně brali čtvrtfinálový souboj s Dinamem dva Lotyši v kádru Hradce - obránce Oskars Cibulskis a útočník Andris Džerinš. "Byl to pro nás velice důležitý a výjimečný zápas a jsme opravdu hodně šťastní, že jsme vyhráli," prohlásil Džerinš.

Spenglerův pohár v Davosu - čtvrtfinále:

Mountfield Hradec Králové - Dinamo Riga 4:1 (1:1, 1:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 6. Jaroslav Bednář (Cingel, Smoleňák), 35. Smoleňák (Lhoták), 52. Koukal (Červený), 59. Köhler (Jaroslav Bednář) - 20. M. Redlihs (Indrašis). Rozhodčí: Lemelin (USA), Wehrli (Švýc.) - Kovacs (Maď.), Obwegeser (Švýc.). Vyloučení: 2:2. Využití: 1:0. Diváci: 5953.

Sestava Hradce Králové: Rybár - Vydarený, Pláněk, Cibulskis, Zámorský, Graňák, Gregorc, Gernát - Dragoun, Šimánek, Köhler - Jaroslav Bednář, Džerinš, Kukumberg - Červený, Vopelka, Koukal - Smoleňák, Cingel, Lhoták - Berger. Trenéři: V. Sýkora, P. Hynek a T. Martinec.