ČTsport

ČTsport
čtvrtek 21. června 2018 Alois

Dva ukrajinští hráči přijali na MS úplatek, IIHF případ prošetří

Velikost textu:

Curych - Mezinárodní hokejová federace (IIHF) prošetří uplácení na mistrovství světa divize IA v Kyjevě. Dvaadvacetiletý gólman Eduard Zacharčenko a stejně starý obránce Vladimir Varivoda z Ukrajiny se přiznali, že přijali třicet tisíc dolarů (asi 670 tisíc korun). Ve hře měly být sázky na utkání Ukrajina–Korea.

Hokejisté Ukrajiny (ve žlutém)
Hokejisté Ukrajiny (ve žlutém)

Kauzu odstartovaly dva dopisy adresované ukrajinskému webu Obozrevatěl. Shodně s datem 29. dubna je napsali Zacharčenko a Varivoda s tím, že chtějí peníze vrátit. Cílem úplatku podle jejich tvrzení bylo, aby Ukrajina prohrála s Koreou, navíc alespoň dvoubrankovým rozdílem. Na ledě se však hrálo po 60 minutách 1:1, Korejci pak zvítězili v nájezdech a i díky tomu si zajistili premiérový postup mezi elitu.

"Celou záležitost rozhodně prošetříme, ačkoliv výsledek zápasu je v rozporu s tím, jaký byl požadován. Jde o velmi vážná tvrzení. A pokud se ukáže, že k tomu skutečně došlo, tak je před námi velký problém. K celé věci musíme přistoupit s plnou vážností a pečlivostí," uvedl prezident IIHF René Fasel pro agenturu TASS s tím, že v pondělí federace ustanoví zvláštní vyšetřovací skupinu.

S případem je spojován Alexej Lazarenko, který ještě v minulé sezoně hrál za Viťaz Charkov, ale v klubu působil od ledna i na pozici hlavního kouče. Důvodem úplatku měly být podle všeho sázky na zápas a Korejci do něj nejsou nijak zapleteni.

Lazarenko odmítl nařčení komentovat. "Vážení, ve světle událostí, které vypluly na povrch, mě prosím vůbec neobtěžujte, protože nejsem jakožto poctivý ukrajinský občan kompetentní, abych tuto záležitost komentoval před tím, než bude uzavřeno vyšetřování," napsal Lazarenko na svůj facebookový profil.

Oba hráči se mohli rozhodnout vrátit peníze i proto, že zjistili, jaké jim hrozí tresty. Kromě toho, že jim může být zapovězena reprezentace, jsou ve hře i sankce, jež se podle ukrajinských zákonů pohybují od vysoké pokuty až po několikaleté vězení.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.