ČTsport

ČTsport
neděle 22. července 2018 Magdaléna

Hráči NHL by mohli na olympiádu, liga chce ale na oplátku prodloužení kolektivní smlouvy

Velikost textu:

New York – Ačkoliv se zdálo, že k tomu vše směřuje, stále ještě není zdaleka jisté, že olympiáda v roce 2018 bude bez hokejistů NHL. Podle kanadské společnosti TSN by NHL mohla do Jižní Koreje pustit, klade si však jednu výraznou podmínku – ráda by získala jistotu prodloužení platnosti současné kolektivní smlouvy s hráčskou asociací NHLPA až do roku 2022.

Sidney Crosby v dresu Kanady na ZOH v Soči 2014
Sidney Crosby v dresu Kanady na ZOH v Soči 2014

"Byly tam nějaké návrhy, které bychom si mohli takto vykládat. My to ale musíme samozřejmě prodiskutovat s hráči. Celý ten proces už začal, ale k vyřešení vede ještě dlouhá cesta," uvedl šéf hráčské asociace NHLPA Donald Fehr.

Současná kolektivní smlouva je desetiletá, dosud nejdelší v historii NHL, ale jejímu podpisu předcházelo zkrácení ročníku 2012/13 na 48 zápasů základní částí místo obvyklých 82. Vyprší až v roce 2022, ale NHL i NHLPA mají možnost v roce 2019 informovat druhou stranu, že ji chtějí v roce 2020 předčasně ukončit.

A právě tomu chce NHL zabránit. Podle TSN jsou hráči nespokojení především s položkou, podle níž musí 16 procent z platu odložit stranou na záložní účet, vytvořený pro případ, že se liga dostane do hospodářských problémů. Zajišťuje tak řádné rozdělení tržeb s vlastníky půl na půl.

Zaplatí náklady IIHF?

Prezident IIHF René Fasel připustil, že všechny strany čeká hodně práce. Podobně se vyjádřil komisionář NHL Gary Bettman. "Setkání bylo konstruktivní a otevřené. I když před námi zůstává spousta problémů k vyřešení," uvedl Bettman.

Těmi největšími jsou přerušení soutěže uprostřed sezony na více než dva týdny kvůli olympijskému turnaji a také náklady na pojištění a cestování do Korejské republiky. Tyto výdaje se při poslední zimní olympiádě v Soči vyšplhaly ke 14 milionům dolarů, nyní jsou odhadovány na 10 milionů dolarů, ale Mezinárodní olympijský výbor (MOV) už je nechce krýt tak jako na předchozích pěti olympiádách.

Fasel přišel s variantou, že by IIHF využila peníze, které dostává od MOV jako podíl z příjmů – částku okolo 40 milionů dolarů inkasuje každé čtyři roky. Jenže tyto peníze jsou přednostně určeny na rozvoj dětského a mládežnického hokeje. "Nebylo by snadné učinit takové rozhodnutí, ale to je moje práce," uvedl Fasel s vědomím, že tento návrh asi neprojde. I proto plánuje oslovit jednotlivé národní svazy, zda by se na nákladech nepodílely.

NHL nijak netají, že výrazně více než Korejská republika ji zajímá z pohledu možností trhu olympiáda v Číně v roce 2022. "Když MOV přidělila OH Pekingu, rozhodně to vytvořilo větší příležitosti, než jsme si kdy mysleli. Je možné, že NHL na jednu olympiádu nepojede a pak třeba zase pojede na tu další. Myslím, že tohle nikdo jako možnost nevyloučil," prohlásil Bettmanův zástupce Bill Daly.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.