ČTsport

ČTsport
čtvrtek 19. července 2018 Čeněk

Do Síně slávy zamíří Yzerman, Lidström i Salej

Velikost textu:

Curych - Do Síně slávy Mezinárodní hokejové federace (IIHF) budou letos uvedeny legendy NHL a bývalí kapitáni Detroitu Steve Yzerman a Nicklas Lidström, hvězdy evropského hokeje Vjačeslav Bykov a Andrej Chomutov i tragicky zesnulý Ruslan Salej. Ceremoniál se uskuteční během květnového mistrovství světa v Minsku.

Steve Yzerman v dresu Detroitu
Steve Yzerman v dresu Detroitu

Bývalý centr Yzerman kromě NHL, kde dovedl Red Wings jako kapitán ke třem Stanley Cupům, sbíral úspěchy i na mezinárodní scéně. Na MS v Praze 1985 a ve Švédsku o čtyři roky později získal stříbro, ale především pomohl Kanadě v roce 2002 ke zlatu na olympijských hrách v Salt Lake City.

Z pozice výkonného ředitele se současný generální manažer Tampy Bay podílel na kanadském triumfu v roce 2010 ve Vancouveru a sestavuje také tým pro únorové ZOH v Soči.

Utkání San Jose - Detroit
Utkání San Jose - Detroit

Yzermanův dlouholetý spoluhráč z Detroitu Lidström vstřelil vítězný gól Švédska ve finále olympijského turnaje v Turíně 2006 proti Finsku. Obránce, jenž ukončil kariéru v roce 2012, má ve sbírce také zlato z MS 1991 a díky čtyřem triumfům ve Stanley Cupu je členem Triple Gold Clubu.

Další dvojicí spoluhráčů v Síni slávy IIHF budou Bykov a Chomutov, kteří spolu s Valerijem Kamenským vytvořili v druhé polovině 80. let obávanou útočnou trojici v sovětské reprezentaci. Bykov získal dvě olympijská zlata, pět titulů na MS a k dalším dvěma dovedl Rusko jako trenér. Chomutov byl olympijským vítězem třikrát a mistrem světa šestkrát.

Salej vstoupí do Síně in memoriam

Symbolicky na premiérovém světovém šampionátu ve svém rodném městě bude uveden do Síně slávy bývalý obránce Salej. Častý kapitán běloruských týmů na velkých akcích tragicky zahynul v roce 2011 při letecké katastrofě Lokomotivu Jaroslavl. Ve funkcionářských kategoriích vstoupí do elitní společnosti Kanaďané Murray Costello a Mark Aubry.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.