ČTsport

ČTsport
pátek 20. července 2018 Ilja
17. září - 1. října 2016
SVĚTOVÝ POHÁR

Věčně nespokojení Kanaďané: Museli jsme si vyčistit stůl

Velikost textu:

Toronto - Celým Světovým pohárem prosvištěli a ovládli i první finále. Jaromír Jágr jejich současnou dominanci ve světovém hokeji přirovnal k basketbalistům USA vůči zbytku světa. V noci ze čtvrtka na pátek mohou proti Evropě rozhodnout o svém triumfu. Přesto Kanaďané nejsou spokojení a stále na svých výkonech nacházejí nepřijatelné chyby. Utkání Evropa - Kanada sledujte od 1:50 na ČT sport a na webu ctsport.cz.

Corey Perry se raduje z branky
Corey Perry se raduje z branky

Kanaďané mohou dokonat zlatý sen, Evropané se jej zase nechtějí vzdát. Pro podceňovaný celek to však bude mimořádně těžké. Javorové listy cítí, že přes úvodní finálové vítězství 3:1 jejich výkon zdaleka nebyl podle představ a že mají na víc.

Když se centr Ryan O'Reilly po utkání díval na rozbor na videu, moc si ho neužil. "Nebylo to jedno z našich příjemnějších setkání, to je jasné," uznal. "Ale je to to, co jsme potřebovali, museli jsme si vyčistit stůl. Další zápas je pro nás obrovský. Chceme to ukončit a chceme to ukončit teď hned."

Na největších světových akcích je Kanada v posledních letech nezastavitelná. Naposledy prohrála na Hrách ve Vancouveru 3:5 ve skupině s USA. Od té doby je její bilance hrozivá - 15 zápasů (ve Vancouveru, v Soči a nyní na Světovém poháru) - 15 výher.

Šestnácté vítězství by Kanaďanům, kteří do toho ještě ovládli poslední dvě mistrovství světa, přineslo další velký titul. Hráči i realizační tým to samozřejmě moc dobře vědí, nechtějí se ale ještě dívat příliš dopředu. I proto zatím na své hře nachází neakceptovatelné chyby.

přehrát video
Sestřih utkání Kanada - Výběr Evropy

"Standardy jsou nastavené vysoko," je si vědom útočník Corey Perry. "Když se podíváte na naši hru, bylo tam hodně ztrát a neúspěšných hitů. Hned ze začátku měla Evropa pár šancí a mohla nám dát několik gólů. To tak trochu nekoresponduje s tím, jak my hrajeme a jak jsme doposud hráli," upozorňuje jednatřicetiletý hráč Anaheimu.

Tím hlavním mužem, který stojí za laťkou nastavenou pořádně vysoko, je trenér Mike Babcock. "Myslím, že když máte dobrý tým a skupinu hrdých kluků a víte, jak chcete hrát a máte nastavené standardy, které jste si pro sebe vytyčili, chcete jich dosáhnout," vysvětluje. "Je důležité hrát nejlépe a být nejlepší, jak jenom můžete."

Kanaďané se ale rozhodně nedívají jen na sebe. Vědí, že se jim rozhodně nevyplatí podceňovat Evropu, od které nikdo mnoho nečekal. "Je úplně jasné, že výsledek by mohl být úplně jiný, pokud bychom předvedli další takový výkon," říká kapitán Chicaga Blackhawks Jonathan Toews. "Chceme být nejlepší a chceme podat dokonalý výkon," shrnuje O'Reilly.

Evropa se obrací ke hvězdám. Josi, Kopitar a spol. mohou na ledě pobýt i polovinu zápasu

Pro Kanadu to ale nebude nic jednoduchého, Evropa už mnohokrát vyvrátila očekávání, a ani v druhém utkání nechce být pouhým sparing partnerem. Trenér Evropanů Krueger se bude spoléhat ještě více než kdy jindy na své největší hvězdy, jimž dá značný prostor na ledě.

Ostatně už v prvním finále si třeba Roman Josi zahrál bezmála 25 minut, a to bylo ještě na jeho poměry v Torontu poměrně málo. Proti Česku byl jeho čas na ledě 28:06, proti Švédsku dokonce 29:00.

Opory Evropy: Jaroslav Halák a Roman Josi
Opory Evropy: Jaroslav Halák a Roman Josi

"V Nashvillu hraju spoustu minut. Myslím, že jako hráč je vždycky super hrát spoustu minut, tomu přece nikdy neřeknete ne," řekl Josi už před začátkem turnaje. "Uvidíme, co trenéři udělají. Cokoliv se mnou budou chtít dělat a ať už budu hrát tolik minut, kolik budou chtít, strašně se na to těším."

A ve vysokém vytížení švýcarský obránce není sám. Kapitán Kopitar strávil na ledě necelých 23 minut, tedy nejvíce ze všech útočníků. Jaroslav Halák, který na Světovém poháru podává fantastické výkony, si zase v úvodním finále připsal hned 35 zákroků a celkem na šampionátu pokryl 177 střel ze 188. Úspěšnost 94,15 procent hovoří za vše.

"Stále tomu věříme," říká německý obránce Dennis Seidenberg. "V prvním finále jsme se drželi a měli jsme dobré šance, ale nakonec byla Kanada lepší v proměňování šancí. Věříme tomu, že jsme skvělý tým a jsme mužstvo, které si to na ledě užívá, takže nemáme důvod si nevěřit," nepochybuje.

Zdroj: ESPN, wch2016.com

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.