neděle 19. srpna 2018 Ludvík
MS DO 20 LET

Američané proměnili zápas o bronz v exhibici, Pešánův výběr schytal debakl

aktualizováno 6. 1. 2018 00:35

Duel dvou zklamaných semifinalistů se nesl v režii domácích Američanů, kteří si vytvořili dvěma góly v oslabení uklidňující náskok a poté proměnili zápas v gólovou exhibici. Mladíci Spojených států si po jednoznačném vítězství 9:3 zajistili zisk třetí medaile v řadě. Čeští junioři skončili na turnaji čtvrtí a i přes škraloup v podobě dvou závěrečných debaklů proti týmům ze Severní Ameriky si připsali nejlepší výsledek od roku 2005, kdy byli jejich předchůdci třetí.

Utkání Česko "20" - USA "20"

V předposledním utkání turnaje se mělo ukázat, který z týmů se rychleji oklepe z porážky v semifinále. Nakonec dokázali zklamání rychleji setřást Američané, kterým pomohla úvodní branka na konci první třetiny a psychologickou pojistku přidali hned na začátku druhé dvacetiminutovky. Oba góly přitom padly v oslabení USA.

Češi se po druhém inkasovaném gólu doslova sesypali a výpadek v podobě šesti inkasovaných branek v prostřední části hry položil základ k velkému debaklu, který zmírnili až v závěru i díky polevení v americké hře. Spojené státy táhl zejména Trent Frederic, autor čtyř branek, Kieffer Bellows se prosadil dvakrát.

Sestřih utkání Česko "20" - USA "20"

Zápas začal opatrně, ale hned ve druhé minutě se mohli Češi zničehonic poprvé radovat. Filip Chytil se dostal po samostatném průniku k odraženému puku a vpádu ho posunul směrem na branku. Americký brankář Oettinger přes skrumáž hráčů neviděl a kotouč mu mezi betony prošel až na tyč.

Jinak byli ale aktivnější domácí a Josef Kořenář, který se do české brány vrátil poté, co výprask od Kanady dochytal Jakub Škarek, musel čelit hned několika americkým pokusům. Čeští junioři se osmělili až v druhé polovině první části, ale na vyloženou šanci se stále čekalo. Změnit to mohl obránce Jakub Galvas, ale v nadějné pozici se z pravého kruhu neprosadil.

Gól v utkání Česko "20" - USA "20": Kaut - 1:7 (41. min.)

Skóre se pohnulo až v poslední minutě úvodní třetiny, ale ne směrem, jaký by si český tým při vlastní přesilovce představoval. Martin Kaut se dostal na útočné modré čáře do tísně a v otočce doslova namazal Fredericovi do protiútoku. Americký útočník se v samostatném úniku nehnal do kličky a místo toho zvolil střelu, kterou prostřelil Kořenáře pouhé tři vteřiny před přestávkou.

Sportovní katastrofa však měla teprve nastat. V doznívající přesilové hře české reprezentace se prosadil Poehling už po devíti vteřinách prostřední třetiny po chybě Martina Nečase za vlastní brankou a národní mužstvo poté herně odpadlo. Američané následně spustili gólovou smršť, když se v průběhu 25. a 33. minuty trefili hned čtyřikrát, přičemž Frederic zkompletoval hattrick.

Třetinu uzavřel Bellows, který z trestného střílení vymíchal Škarka, který do utkání nastoupil za stavu 0:3. Kořenář se následně vrátil do branky na začátku poslední části hry a branky začaly padat také na druhé straně. O čestné úspěchy se postarali z dorážky v další přesilovce Kaut, po něm Pavlík a ještě i Kurovský.

Američané si však bronzové medaile pohlídali a navíc náskok ještě navýšili. Frederic si připsal čtvrtou branku v utkání a zlepšil se na pět zásahů na turnaji. Tečku za zápasem dal Harper, který upravil na hrozivých 9:3. Američané přidali po loňském zlatu tentokrát bronz a slaví třetí cenný kov v řadě.

Mistrovství světa hokejistů do 20 let v Buffalu - o 3. místo:

USA - ČR 9:3 (1:0, 6:0, 2:3)

Branky a nahrávky: 20. Frederic, 21. Poehling (J. Anderson, Perunovich), 25. J. Anderson (B. Tkachuk, Mittelstadt), 26. Frederic (Hughes, Tufte), 28. Bellows z trestného střílení, 33. Frederic, 40. Bellows (Norris), 46. Frederic (Bellows, Harper), 58. Harper (Samberg) - 41. M. Kaut (Hájek, Nečas), 43. R. Pavlík (Kodýtek, Vála), 48. Kurovský (Kodýtek, R. Pavlík). Rozhodčí: Schukies (Něm.), Sjöqvist (Švéd.) - Kilian (Nor.), McCrank (Kan.). Vyloučení: 4:2. Využití: 1:1. V oslabení: 2:0. Diváci: 7122.

ČR: Kořenář (25. - 40. Škarek) - Hájek, Budík, J. Galvas, Vála, Hrdinka, Šalda, F. Král - M. Kaut, K. Reichel, M. Zachar - F. Zadina, Nečas, Michnáč - Kurovský, Chytil, R. Pavlík - Kodýtek, Hrabík, Lauko - od 30. navíc Safin. Trenéři: Filip Pešán, Rostislav Vlach a Miroslav Přerost.

USA: Oettinger (57. Swayman) - Fox, Samberg, R. Lindgren, Perunovich, Peeke, M. Anderson - Poehling, Yamamoto, Bellows - B. Tkachuk, Mittelstadt, J. Anderson -Norris, Harper, Jones - Hughes, Tufte, Frederic. Trenéři: Bob Motzko, Greg Brown, Kris Mayotte, Steve Miller a Grant Potulny.

Filip Pešán (trenér ČR): "Minulý zápas jsme prohráli, ten poslední jsme také prohráli. Američané ve druhé třetině dominovali, v té třetí trochu polevili, čehož jsme využili a poupravili skóre. Dnes jsme ale určitě nebyli lepším týmem."

Zdroj: ČT sport