ČTsport

ČTsport
neděle 19. srpna 2018 Ludvík

Českoslovenští hokejisté přerušili na MS před 45 lety dominanci Sovětů

Velikost textu:

Praha - Před 45 lety vybojovali českoslovenští hokejisté historicky třetí titul mistrů světa. Na šampionátu 1972 v Praze tak přerušili nadvládu sovětského hokeje, když hráči SSSR usilovali o zisk desátého prvenství v řadě. Národní tým vedli za zlatými medailemi kapitán František Pospíšil a trenérský tandem Jaroslav Pitner s Vladimírem Kostkou.

František Pospíšil, kapitán československé hokejové reprezentace na MS 1972
František Pospíšil, kapitán československé hokejové reprezentace na MS 1972

Čekání na třetí titul se tehdy Československu protáhlo na 23 let. O to sladší éra přišla v 70. letech. "Dlouho jste usilovali o tuto poctu, tentokrát jste byli vynikající a zaslouženě vyhráli," uznal trenér SSSR Nikolaj Pučkov tehdejší sílu československého výběru. Ten i díky příkladné disciplíně a bojovnosti prošel celým turnajem bez zakolísání, jediný bod ztratil za remízu 3:3 v úvodním duelu se SSSR.

Československo na turnaji dominovalo, soupeřům nasázelo 72 branek a jen 16 inkasovalo, to vše v deseti zápasech. Nebyla tak nouze o vysoké výsledky jako 19:1 a 12:2 se Švýcarskem nebo dvakrát 8:1 proti Německé spolkové republice. Naopak těsné duely připravili národnímu týmu Švédové (4:1 a 2:0).

Vyvrcholení turnaje, který se hrál dvoukolovým systémem zápasů každého s každým, bylo v holešovické Sportovní hale ale plně v režii československého týmu, který si ve druhém utkání proti SSSR došel díky trefám Václava Nedomanského, Richarda Fardy a památnému gólu Jaroslava Holíka pro klíčové vítězství, které v závěru vychytal brankář Jiří Holeček.

Po výhře 3:2 nad SSSR hokejisté stvrdili titul mistrů světa i Evropy po posledním utkání proti Finsku (8:2), před jehož startem bylo už o novém mistrovi jasno. Hráči SSSR byli stříbrní, bronzovou medaili si z Prahy odvezlo mužstvo Švédska.

Jedna z nejslavnějších kapitol reprezentačního hokeje vyvrcholila dalšími dvěma tituly z let 1976 a 1977. Celková česká a československá bilance je 12 zlatých medailí. Poprvé se Češi radovali ze světového zlata v roce 1947, naposledy v roce 2010.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.