Sokolský zpravodaj

Nosek přihrál na rozhodující gól Bostonu. Vrána, Chytil i Nečas se blýskli dvěma body

I v dalším kole zámořské NHL čeští hokejisté podrželi své týmy v cestě za vítězstvím. Útočník Filip Chytil přispěl úspěšnou střelou a asitencí při výhře NY Rangers 4:3 na ledě Floridy. Stejnou porci zaznamenal i Jakub Vrána v debaklu Anaheimu 6:3. Dvě gólové šance připravil svým spoluhráčům Martin Nečas, díky nímž Carolina porazila Toronto 5:3 a udržela se tak na druhém místě Východní konference. O vítěznou branku Bostonu na 2:1 nad Tampou Bay se zasloužil Tomáš Nosek.

Martin Nečas v utkání zámořské NHL
zdroj: ČTK/AP autor: Chris Seward

Florida po první třetině zápasu s NY Rangers vedla 2:0, newyorský celek ale čtyřmi góly za sebou vývoj otočil a vybojoval šestou výhru z posledních sedmi zápasů. Obrat Rangers svými body orámoval Chytil, který nejprve připravil kontaktní branku pro Kaapa Kakka a ve 47. minutě vstřelil vítězný gól Newyorčanů.

"Celá naše formace dnes odehrála výborný zápas. Jsem rád, že jsme náš výkon podpořili třemi body. Řekl bych, že hrajeme dobře celou sezonu, ale v některých zápasech nám to bohužel nepadalo, proto je skvělé, že jsme se dnes prosadili všichni tři," řekl Chytil, jenž byl zvolen první hvězdou zápasu.

Český forvard se ve 28. minutě objevil sám před brankou, jeho zakončení gólman Sergej Bobrovskij vyrazil pouze ke Kakkovi a ten snížil na 1:2. Gólu se Chytil dočkal po propadnutí obránce Aarona Ekblada, díky kterému se dostal do úniku. Souboj s gólmanem Bobrovským zakončil rychlou forhendovou kličkou a dal svou 21. branku v sezoně. Celkově se dostal na 41 bodů a je šestým nejproduktivnějším Čechem v NHL.

"Když jsem viděl, že skákající puk přeskočil Ekbladovu hokejku, věděl jsem, co udělám. Věděl jsem, že budu zakončovat forhendem a jsem rád, že to vyšlo. Je to skvělý pocit," uvedl Chytil.

Už 67 kanadských bodů v sezoně nasbíral Nečas. Druhý nejproduktivnější Čech v lize dvěma asistencemi pomohl Carolině k výhře 5:3 nad Torontem a vylepšil své maximum v základní části již o 26 bodů. Hokejisté Hurricanes i díky příspěvku českého forvarda vyhráli třetí z posledních čtyř duelů a se 102 body na Východě udrželi druhou příčku.

Torontu nepomohla ani výrazná střelecká převaha (44:28). Gólman Pjotr Kočetkov většinu pokusů zlikvidoval a kryl nejvíce střel v dosavadní kariéře. "Chytal skvěle, řekl bych, že jsme vyhráli hlavně díky němu," chválil ruského gólmana trenér Rod Brind'Amour.

Hned 15 střeleckých pokusů Toronta obstaral dvougólový Auston Matthews, jenž v zápase dvakrát vyrovnal. Nejprve dal branku na 2:2 a v 58. minutě trefou na 3:3 přiblížil Maple Leafs k bodům. Sebastian Aho ale prodloužení odmítl. Půl minuty po Matthewsovi vrátil Carolině vedení, které do prázdné branky zpečetil Teuvo Teräväinen.

Vránovi vstup do angažmá v St. Louis vychází náramně. V úvodních deseti zápasech zaznamenal osm bodů a pomohl týmu k šesti výhrám. Pod sobotní vítězství 6:3 nad Anaheimem se podepsal gólem a asistencí a podruhé v dresu Blues zaznamenal dva body v jednom utkání. Třetí formace Vrána (1+1), Brayden Schenn (2+1), Samuel Blais (1+1) zaznamenala sedm kanadských bodů.

Vedoucí Boston zaznamenal 56. výhru v sezoně a jedno vítězství ho dělí od klubového rekordu z ročníku 1970/71. Ve zbývajících deseti duelech základní části mohou Bruins atakovat i absolutní rekord ligy 62 výher, na něž dosáhly v sezoně 1995/96 Detroit a v ročníku 2018/19 Tampa Bay.

Nosek se podílel ve 38. minutě na rozhodujícím gólu Garneta Hathawaye. Třicetiletý český útočník vypíchl u hrazení soupeři puk, Matt Grzelcyk vypálil od modré a po zákroku Andreje Vasilevského dorazil Hathaway puk do sítě. Po první třetině byl stav 1:1 po brankách domácího kapitána Patrice Bergerona a hostujícího Victora Hedmana, jenž vyrovnal v oslabení.

Nosek se zapsal do statistik jako jediný z pětice Čechů v zápase. Ve čtvrtečním duelu proti Montrealu vylepšil Pastrňák 49. brankou své sezonní maximum v NHL a útočí na magickou hranici 50 gólů, kterou v minulosti pokořili z českých hráčů jen Jaromír Jágr a Milan Hejduk. Jeho příští gól bude 290. v kariéře, čímž se osamostatní na osmém místě historické klubové tabulky.

Trápení San Jose nebere konce. Sharks podlehli Calgary 3:5 a na výhru čekají již devět zápasů. K prolomení nepříznivé série nevedla ani Kautova třetí branka v ročníku. Bývalý hráč extraligových Pardubic v sedmém zápase za San Jose zaznamenal třetí bod (2+1). Tomáš Hertl nebodoval.

Ve druhém zápase v dresu Vancouveru se poprvé prosadil Filip Hronek. Český bek na ledě Dallasu odehrál přes 26 minut a asistencí přispěl k výhře 3:1. Radek Faksa v dresu Stars vyšel bodově naprázdno.

Bod za gólovou nahrávku získal také Ondřej Palát a New Jersey porazilo Ottawu 5:3. Devils jako třetí tým v ročníku překonali stobodovou hranici a z třetího místa Východní konference stíhají druhou Carolinu.

Výsledky NHL

Boston - Tampa Bay 2:1 (1:1, 1:0, 0:0)
Branky: 7. Bergeron, 38. Hathaway (Nosek) - 10. Hedman. Střely na branku: 34:27. Diváci: 17 850. Hvězdy utkání: 1. Ullmark, 2. Hathaway, 3. Orlov (všichni Boston).

Philadelphia - Detroit 3:0 (0:0, 2:0, 1:0)
Branky: 31. Bellows, 40. Laughton, 59. Foerster. Střely na branku: 22:29. Diváci: 18 216. Hvězdy utkání: 1. Hart, 2. Laughton, 3. Bellows (všichni Philadelphia).

Nashville - Seattle 2:7 (0:2, 1:1, 1:4)
Branky: 22. Barrie, 41. Duchene - 18. a 38. Tolvanen, 4. Sprong, 44. A. Larsson, 49. Beniers, 51. McCann, 53. Bjorkstrand. Střely na branku: 16:39. Diváci: 17 335. Hvězdy utkání: 1. Tolvanen, 2. McCann, 3. Bjorkstrand (všichni Seattle).

Calgary - San Jose 5:3 (2:1, 1:2, 2:0)
Branky: 8. a 59. Toffoli, 5. Weegar, 26. Duehr, 46. Kadri - 15. Couture, 25. Sturm, 26. Kaut. Střely na branku: 30:31. Diváci: 18 153. Hvězdy zápasu: 1. Duehr, 2. Weegar, 3. Toffoli (všichni Calgary).

Los Angeles - Winnipeg 4:1 (1:0, 1:1, 2:0)
Branky: 2. a 59. Arvidsson, 26. Iafallo, 41. Doughty - 39. Dubois. Střely na branku: 29:26. Diváci: 18 230. Hvězdy zápasu: 1. Doughty, 2. Korpisalo, 3. Danault (všicni Los Angeles).

Florida - NY Rangers 3:4 (2:0, 0:2, 1:2)
Branky: 10. Barkov, 15. Lomberg, 48. Barkov - 29. Kakko (Chytil), 39. Lafreniére, 42. P. Kane, 47. Chytil. Střely na branku: 34:42. Diváci: 18 635. Hvězdy zápasu: 1. Chytil (NY Rangers), 2. Barkov (Florida), 3. Kakko (NY Rangers).

Minnesota - Chicago 3:1 (0:0, 1:0, 2:1)
Branky: 28. Reaves, 59. Hartman, 60. F. Gaudreau - 42. L. Reichel. Střely na branku: 25:23. Diváci: 19 312. Hvězdy zápasu: 1. Hartman, 2. Gustavsson, 3. Reaves (všichni Minnesota).

NY Islanders - Buffalo 0:2 (0:0, 0:0, 0:2)
Branky: 54. Okposo, 60. J. Skinner. Střely na branku: 26:35. Hvězdy zápasu: 1. Comrie, 2. Okposo (oba Buffalo), 3: Varlamov (NY Islanders).

Montreal - Columbus 8:2 (2:2, 4:0, 2:0)
Branky: 21., 28. a 37. Harvey-Pinard, 4. Hoffman, 10. Ylönen, 34. Gallagher, 52. Belzile, 54. Suzuki - 2. Pederson, 18. Marčenko. Střely na branku: 32:23. Diváci: 21 105. Hvězdy zápasu: 1. Harvey-Pinard, 2. Suzuki, 3. Hoffman (všichni Montreal).

New Jersey - Ottawa 5:3 (1:1, 2:2, 2:0)
Branky: 11. J. Hughes, 23. Bratt, 24. Mercer, 44. Hamilton (Palát), 60. Tatar - 4. B. Tkachuk, 30. Chabot, 37. Kastelic. Střely na branku: 35:28. Diváci: 16 514. Hvězdy zápasu: 1. Hughes, 2. Bratt, 3. Hamilton (všichni New Jersey).

Carolina - Toronto 5:3 (2:0, 0:2, 3:1)
Branky: 2. Burns (Nečas), 11. J. Staal, 49. Noesen, 58. S. Aho (Nečas), 59. Teräväinen - 33. a 58. Matthews, 25. Järnkrok. Střely na branku: 28:44. Diváci: 18 895. Hvězdy zápasu: 1. Aho, 2. Kočetkov, 3. Noesen (všichni Carolina).

Dallas - Vancouver 1:3 (1:1, 0:2, 0:0)
Branky: 12. R. Suter - 19. Joshua, 24. Boeser (Hronek), 26. Rathbone. Střely na branku: 26:24. Diváci: 18 532. Hvězdy zápasu: 1. Demko, 2. Boeser (oba Vancouver), 3. R. Suter (Dallas).

Pittsburgh - Washington 4:3 (0:0, 2:0, 2:3)
Branky: 31. Poehling, 33. Ruhwedel, 41. Guentzel, 59. Malkin - 46. Wilson, 54. Ovečkin, 58. D. Strome. Střely na branku: 40:34. Diváci: 18 456. Hvězdy zápasu: 1. Malkin, 2. Guentzel (Pittsburgh), 3. Strome (Washington).

Edmonton - Vegas 3:4 v prodl (1:2, 1:0, 1:1 - 0:1)
Branky: 4. Hyman, 31. Draisaitl, 52. Foegele - 2. Eichel, 17. Dorofejev, 47. Marchessault, 63. N. Roy. Střely na branku: 29:35. Diváci: 18 347. Hvězdy zápasu: 1. N. Roy (Vegas), 2. Draisaitl (Edmonton), 3. Eichel (Edmonton)

Anaheim - St. Louis 3:6 (2:3, 0:2, 1:1)
Branky: 2. Terry, 5. Nesterenko, 47. R. Strome - 16. a 22. B. Schenn (na druhou Vrána), 22. a 41. Kapanen, 3. Vrána, 16. Blais. Střely na branku: 25:36. Diváci: 15 237. Hvězdy zápasu: 1. Schenn, 2. Kapanen, 3. Vrána (všichni St. Louis).