BBV po 25 letech

Vaněček držel Washington a dostal se mezi hvězdy utkání, mezi střelce se zapsal Zacha

Díky absenci konkurenta dostal pořádnou šanci a tu zatím drží pevně za pačesy. Brankář Vítek Vaněček mezi třemi tyčemi Washingtonu předvedl další kvalitní výkony, což potvrdil také při výhře nad New Yorkem Islanders 3:2. Český gólman zaznamenal 32 úspěšných zákroků a byl vyhlášen druhou hvězdou zápasu. Ve třinácti zápasech úterního programu skóroval z českých hráčů pouze Pavel Zacha, který zmírnil gólem v předposlední minutě prohru New Jersey 3:5 s Philadelphií. David Krejčí přihrál v prodloužení na rozhodující branku Bostonu, který udolal Pittsburgh 3:2.

Vítek Vaněček
zdroj: ČTK/AP/ autor: Nick Wass

Islanders překonali Vaněčka v 16. a 30. minutě, čímž otočili na 2:1. U první branky byl český gólman při teči bezmocný a v polovině utkání potrestal špatnou rozehrávku Zdena Cháry Mathew Barzal, který zblízka poslal puk bekhendem pod břevno. Oslabený Washington ale otočil, rozhodující gól vstřelil Justin Schultz v čase 59:33. Capitals tak bodovali i v sedmém utkání sezony, v pěti chytal Vaněček.

Vaněček dostává hodně důvěry i díky absenci Ilji Samsonova. Brankářská jednička patří mezi čtyři ruské hráče, kteří porušili schůzkou na hotelovém pokoji bezpečnostní pravidla NHL proti šíření koronaviru, a ještě si musí odpykat jedno utkání ze čtyřzápasového trestu. Washington hrál i bez zraněného Toma Wilsona a ze zápasu s Islanders odstoupili Nicklas Bäckström a Lars Eller.

"Když přijdete o takové hráče, může vás to někdy zlomit a někdy semknout," pronesl útočník Washingtonu T. J. Oshie. "Chyběla nám velká jména, ale držíme při sobě a našli jsme cestu k vítězství," těšilo ho. Washington drží i Vaněček, který v předchozím utkání kryl 45 střel. Český brankář má i slušnou úspěšnost zásahů (91,8 procenta) a je druhým gólmanem v klubové historii, který bodoval v každém ze svých prvních pěti startů v NHL.

Philadelphia vedla na začátku prostřední třetiny 2:0, obě branky dal James van Riemsdyk. U jeho první trefy asistoval Jakub Voráček, který je s osmi body (1+7) nejproduktivnějším českým hráčem v soutěži. New Jersey ještě před druhou sirénou srovnalo a na začátku třetí třetiny dvakrát rozezvučeli jeho hráči tyč. Flyers poté v rozmezí 48. až 59. minuty odskočili na 5:2. Poslední slovo měl z dorážky Zacha, který skóroval i v minulém utkání.

Boston, který ještě v 50. minutě nad Pittsburghem vedl 2:0, rozhodl jedenáct sekund před koncem prodloužení z úniku dvou hráčů na samotného brankáře. Vítězný gól dal Craig Smith, který si vyměnil puk s Krejčím a překonal Tristana Jarryho. Chvíli předtím neproměnil na druhé straně Pittsburgh stejnou situaci, když Jevgeniji Malkinovi vystihl přihrávku skvělým zákrokem brankář Tuukka Rask.

"Snažili jsme se trochu gólmana rozpohybovat a Smith to vyhodnotil dobře. Sice jsem si nebyl jistý, zda je mezi betony místo, ale procpal tam puk a vyhráli jsme," řekl k rozhodující akci Krejčí, který na křídle opět postrádal zraněného Ondřeje Kašeho.

Ze zápasu odstoupil i další útočník Bostonu Jake DeBrusk, a tak trenér Bruce Cassidy dostal otázku, zda by už nemohl nastoupit David Pastrňák. Český útočník se zotavuje po operaci kyčle rychleji, než se předpokládalo, a tento týden začal s plnohodnotnými tréninky. "Uvidíme, jak jeho tělo bude reagovat na zátěž. Mám zprávy, že se to vyvíjí dobře. Nemyslím si ale, že by příště už nastoupil," řekl kouč.

Chicago vedlo v Nashvillu 1:0 a 2:1, ale prohrálo 2:3 v prodloužení. U první gólu zápasu si připsal asistenci Dominik Kubalík, jehož střelu v přesilové hře dorazil do branky Dylan Strome.

Generální manažer Vegas Kelly McCrimmon vedl mužstvo v utkání se St. Louis, protože jeden z členů trenérského týmu měl pozitivní test na koronavirus. "Většina není nakažená, ale protokol je takový, že je musíme držet od zbytku týmu. Naštěstí to nechytil žádný hráč," uvedl McCrimmon, jemuž pomáhali trenéři z Hendersonu, záložního týmu Golden Knights.

Vegas prohrávalo 1:3 a 2:4, i díky hattricku Maxe Paciorettyho si ale v závěrečných deseti minutách vynutilo prodloužení. Bonusový bod získalo St. Louis, výhru 5:4 po nájezdech mu v rozstřelu zajistil Brayden Schenn.

San Jose prohrávalo na ledě Colorada po dvou třetinách 2:7, v poslední části alespoň zkorigovalo na konečných 3:7. Jeden gól vítězů dal Mikko Rantanen, který skóroval v šestém utkání za sebou.

"Nebyla to zábava," pronesl útočník poražených Tomáš Hertl. "Po druhé třetině jsme se necítili dobře, bylo to těžké. Ale hrajeme s nimi příště znovu, tak jsme se snažili zůstat pozitivní a vyslat signál do dalšího zápasu, protože rozhodně můžeme být lepší," podotkl. Coloradu opět scházel zraněný brankář Pavel Francouz.

I v pátém utkání sezony zůstal David Rittich na střídačce Calgary a sledoval prohru týmu 3:4 s Torontem. Zápas rozhodl v 53. minutě Mitchell Marner, který společně s Connorem McDavidem vede produktivitu NHL. Oba mají shodnou bilanci (5+7) z osmi utkání.

Florida, která vstoupila do NHL v roce 1993, odstartovala poprvé v klubové historii sezonu třemi výhrami. Na ledě Columbusu byla lepším týmem, ale měla namále. Až tři sekundy před koncem vyrovnal Patric Hörnqvist, který rozhodl v páté sérii nájezdů o výhře Panthers 4:3.

Výsledky NHL:

Boston - Pittsburgh 3:2 v prodl. (1:0, 1:0, 0:2 - 1:0)

Branky: 8. Marchand, 28. N. Ritchie, 65. C. Smith (Krejčí) - 50. Zucker, 57. Kapanen. Střely na branku: 36:30. Hráno bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. C. Smith, 2. Marchand, 3. T. Rask (všichni Boston).

Buffalo - NY Rangers 3:2 (1:2, 2:0, 0:0)

Branky: 13. Cozens, 27. Rieder, 28. Eichel - 7. Kreider, 20. K. Miller. Střely na branku: 24:30. Hráno bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Ristolainen, 2. Cozens, 3. Rieder (všichni Buffalo).

New Jersey - Philadelphia 3:5 (0:1, 2:1, 1:3)

Branky: 32. McLeod, 37. Zajac, 59. Zacha - 16. a 21. J. van Riemsdyk (na první Voráček), 48. Patrick, 53. Farabee, 59. Provorov. Střely na branku: 26:31. Hráno bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. J. van Riemsdyk, 2. Provorov, 3. Giroux (všichni Philadelphia).

Washington - NY Islanders 3:2 (1:1, 1:1, 1:0)

Branky: 12. Carlson, 38. Sprong, 60. J. Schultz - 16. Dobson, 31. Barzal. Střely na branku: 37:34. Brankář Vítek Vaněček odchytal za Washington celý zápas, inkasoval dva góly z 34 střel a úspěšnost zásahů měl 94,12 procenta. Hráno bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. J. Schultz, 2. Vaněček, 3. Carlson (všichni Washington).

Columbus - Florida 3:4 po sam. nájezdech (2:1, 0:1, 1:1 - 0:0)

Branky: 3. Stenlund, 10. Texier, 42. Atkinson - 60. a rozhodující sam. nájezd Hörnqvist, 14. Verhaeghe, 24. Barkov. Střely na branku: 22:31. Hráno bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Hörnqvist, 2. Barkov (oba Florida), 3. Atkinson (Columbus).

Nashville - Chicago 3:2 v prodl. (0:1, 1:1, 1:0)

Branky: 25. Trenin, 52. Mikael Granlund, 62. Josi - 3. D. Strome (Kubalík), 32. Janmark. Střely na branku: 39:20. Hráno bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Josi, 2. Mikael Granlund, 3. Trenin (všichni Nashville).

Winnipeg - Edmonton 6:4 (2:3, 0:0, 4:1)

Branky: 6. a 60. Copp, 15. Perreault, 44. Ehlers, 46. Stastny, 47. Lowry - 2. Draisaitl, 10. A. Larsson, 12. Nugent-Hopkins, 59. McDavid. Střely na branku: 33:26. Hráno bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Ehlers, 2. Copp, 3. Lowry (všichni Winnipeg).

Minnesota - Los Angeles 1:2 (0:0, 0:1, 1:1)

Branky: 42. Eriksson Ek - 25. MacDermid, 46. Grundström. Střely na branku: 33:21. Hráno bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Petersen (Los Angeles), 2. Eriksson Ek (Minnesota), 3. Grundström (Los Angeles).

Dallas - Detroit 2:1 v prodl. (0:1, 1:0, 0:0 - 1:0)

Branky: 26. J. Klingberg, 62. Dickinson - 12. Naměstnikov. Střely na branku: 22:21. Diváci: 4109. Hvězdy zápasu: 1. Dickinson, 2. J. Klingberg (oba Dallas), 3. Naměstnikov (Detroit).

Calgary - Toronto 3:4 (0:2, 2:1, 1:1)

Branky: 22. a 50. J. Gaudreau, 35. Lucic - 4. Simmonds, 15. Matthews, 23. Boyd, 53. Marner. Střely na branku: 26:21. Hráno bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. J. Gaudreau (Calgary), 2. Marner (Toronto), 3. E. Lindholm (Calgary).

Colorado - San Jose 7:3 (3:1, 4:1, 0:1)

Branky: 18. a 36. Saad, 17. Donskoi, 20. Rantanen, 22. Ničuškin, 26. Girard, 34. D. Toews - 11. Donato, 28. Gregor, 53. Couture. Střely na branku: 40:32. Hráno bez diváků.

Arizona - Anaheim 0:1 (0:1, 0:0, 0:0)

Branka: 11. Heinen. Střely na branku: 31:24. Diváci: 1808. Hvězdy zápasu: 1. Gibson (Anaheim), 2. Kuemper (Arizona), 3. Heinen (Anaheim).

Vegas - St. Louis 4:5 po sam. nájezdech (1:3, 1:1, 2:0 - 0:0)

Branky: 22., 51. a 57. Pacioretty, 4. Tuch - 5. a 9. Perron, 11. Schwartz, 31. Kyrou, rozhodující sam. nájezd B. Schenn. Střely na branku: 46:25. Hráno bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Pacioretty (Vegas), 2. B. Schenn, 3. Binnington (oba St. Louis).