čtvrtek 15. listopadu 2018 Leopold
NHL

Nečas poprvé v NHL skóroval, ale Carolina prohrála

Martin Nečas se v NHL poprvé trefil, ale radost mu zkalila porážka. Jeho Carolina podlehla Tampě Bay 2:4. Brankář Hurricanes Petr Mrázek inkasoval třikrát z 26 střel. Více důvodů k veselí měl forvard Lightning Ondřej Palát, který přihrál na vítězný gól. Jeho spoluhráč Tyler Johnson se blýskl hattrickem.

Martin Nečas se raduje se spoluhráči

Tampa Bay - Carolina 4:2

Devatenáctiletý Nečas se v součtu s jedním startem z minulé sezony dočkal první trefy v osmém zápase v kariéře. Dosud měl na kontě jen nahrávku. V 33. minutě ujela Carolina do přečíslení tří na jednoho a útočník Warren Foegele v rozhodující chvíli zvolil přihrávku na Nečase, který pohotovou střelou z pokleku zařídil stav 2:2.

"Puk byl přede mnou a dostal jsem se do zvláštní pozice, ale dobře jsem ho usměrnil a vyšlo to," řekl Nečas. "Je to pěkné, skvělý pocit. Vždycky o něčem takovém sníte. Bylo by to mnohem příjemnější, kdybychom vyhráli," uvedl dvojnásobný extraligový mistr.

Podívejte se na premiérovou Nečasovu trefu:

"V tu chvíli to byl pro nás důležitý gól. Vím, že to nemá jednoduché, protože nedostává tolik prostoru, ale je prima vědět, že naši mladí hráči přikládají ruku k dílu," prohlásil trenér Hurricanes Rod Brind'Amour.

Rozdílová trefa se zrodila v 48. minutě při početní výhodě Lightning. Palát vystihl špatnou rozehrávku obránce Calvina de Haana zpoza brankové čáry a mezi kruhy našel volného Yanniho Gourdeho, jenž na Mrázka vyzrál zakončením nad pravý beton.

Carolina v úvodních pěti duelech čtyřikrát zvítězila, ale po prohře ve Winnipegu 1:3 neuspěla ve druhém utkání za sebou. Soubojem na Floridě zakončila sérii tří venkovních zápasů. V prvním z nich zdolala Minnesotu 5:4 v prodloužení. "Podle mě jsme po většinu utkání hráli lépe. V posledních dvou zápasech jsme tvrdě pracovali a bojovali. Zasloužili jsme si jiný výsledek," mrzelo šestadvacetiletého Mrázka.

Jednou z příčin porážek Caroliny byla chabá bilance v přesilových hrách. Hurricanes zatím využili pouze dvě z 25, přičemž jedna z tref přišla při hře protivníka bez brankáře. "Musíme jít do branky a pořád střílet. Pokaždé je to o šťastném odrazu. Pak si budete víc věřit," nastínil Nečas.

Vegas - Buffalo 4:1

Kromě něho se v úterním programu NHL zapsal mezi střelce i Vladimír Sobotka z Buffala, který za záda Marca-Andrého Fleuryho dorazil pokus Kylea Okposa. Pro jedenatřicetiletého útočníka šlo o první zásah v dresu Sabres po přestupu ze St. Louis, kterým však v souboji proti Vegas v poslední minutě pouze snížil na 1:3. Golden Knights nakonec vyhráli 4:1. Fleury díky 407. výhře dorovnal v historickém pořadí gólmanů desátého Glenna Halla.

Philadelphia - Florida 6:5 po samostatných nájezdech

Obránce Radko Gudas zaznamenal asistenci při vítězství Philadelphie nad Floridou 6:5 po samostatných nájezdech. Flyers vedli v prostředním dějství už 5:2, hostující Panthers se však do zápasu vrátili a odvezli si z Pensylvánie alespoň bod.

Útočník Jakub Voráček ve druhém utkání po sobě nebodoval, ale v závěrečném rozstřelu byl jedním ze dvou úspěšných exekutorů Flyers. Kladenský rodák se rozjel jako první ze všech hráčů, položil si gólmana Michaela Hutchinsona na zem a propasíroval puk nepatrnou mezerou mezi jeho pravým betonem a tyčí. Vítězný nájezd obstaral útočník Jordan Weal trefou mezi Hutchinsonovými betony.

Inspiraci k zakončení našel u Voráčka. "Jakeův pohyb je velmi efektivní, když zpomalí a zakončí pod brankářovu hokejku. Tak jsem si řekl, že to zkusím," popsal Weal.

Winnipeg - Edmonton 4:5 v prodloužení

Jedenadvacetiletý Connor McDavid, vítěz posledních dvou ročníků kanadského bodování, znovu dokázal, že je pro Edmonton nenahraditelný. K triumfu Oilers proti Winnipegu 5:4 v prodloužení přispěl čtyřmi body za dvě branky a dvě přihrávky. Edmonton po dvou třetinách prohrával o tři branky, ale v poslední dvacetiminutovce srovnal a v nastaveném čase ukořistil prémiový bod.

Kapitán Oilers stanovil nový ligový rekord, jelikož se podílel na úvodních devíti brankách svého týmu v sezoně. Překonal tím zápis Adama Oatese, který stál v ročníku 1986/87 u prvních sedmi tref Detroitu.

New Jersey - Dallas 3:0

New Jersey porazilo Dallas 3:0 a po čtyřech zápasech si drží stoprocentní bilanci, což se Devils naposledy povedlo v sezoně 1995/96. Velkou zásluhu na tom nese útočník Kyle Palmieri, který skóroval ve všech utkáních a celkem nastřílel sedm branek.

Výsledky NHL

New Jersey - Dallas 3:0 (1:0, 2:0, 0:0)

Branky: 4. Palmieri, 23. Coleman, 37. Dea. Střely na branku: 34:24. Diváci: 12 808. Hvězdy utkání: 1. Kinkaid, 2. Palmieri, 3. Coleman (všichni New Jersey).

NY Rangers - Colorado 3:2 po sam. nájezdech (1:0, 1:2, 0:0 - 0:0)

Branky: 13. Kreider, 31. K. Hayes, rozhodující sam. nájezd Shattenkirk - 29. Landeskog, 40. MacKinnon. Střely na branku: 43:33. Diváci: 17 251. Hvězdy utkání: 1. Shattenkirk (NY Rangers), 2. Varlamov (Colorado), 3. Lundqvist (NY Rangers).

Philadelphia - Florida 6:5 po sam. nájezdech (0:1, 5:2, 0:2 - 0:0)

Branky: 22. a 36. Simmonds (na první Gudas), 29. a 38. Giroux, 26. a rozhodující sam. nájezd Weal - 18. a 33. Vatrano, 38. a 49. Barkov, 46. Dadonov. Střely na branku: 26:26. Diváci: 19 038. Hvězdy utkání: 1. Giroux (Philadelphia), 2. Barkov (Florida), 3. Simmonds (Philadelphia).

Tampa Bay - Carolina 4:2 (1:1, 1:1, 2:0)

Branky: 13., 27. a 59. Tyler Johnson, 48. Gourde (Palát) - 11. Ferland, 33. Nečas. Střely na branku: 27:40. Brankář Petr Mrázek (Carolina) odchytal 57:33 minut, inkasoval třikrát z 26 střel a měl úspěšnost zákroků 88,5 procent. Diváci: 19 092. Hvězdy utkání: 1. Tyler Johnson, 2. Gourde, 3. Domingue (všichni Tampa Bay).

Minnesota - Arizona 2:1 (0:1, 1:0, 1:0)

Branky: 24. Mikael Granlund, 47. E. Staal - 14. Perlini. Střely na branku: 28:32. Diváci: 18 795. Hvězdy utkání: 1. E. Staal, 2. Dubnyk, 3. Mikael Granlund (všichni Minnesota).

Winnipeg - Edmonton 4:5 v prodl. (3:1, 1:0, 0:3 - 0:1)

Branky: 5. a 8. Lowry, 14. Chiarot, 22. Scheifele - 13. a 43. McDavid, 41. Rattie, 54. Puljujärvi, 62. Nurse. Střely na branku: 33:35. Diváci: 15 321. Hvězdy utkání: 1. McDavid (Edmonton), 2. Lowry (Winnipeg), 3. Nurse (Edmonton).

Pittsburgh - Vancouver 2:3 v prodl. (1:2, 0:0, 1:0 - 0:1)

Branky: 7. Guentzel, 57. Hagelin - 9. B. Hutton, 19. B. Sutter, 61. Boeser. Střely na branku: 28:26. Diváci: 18 492. Hvězdy utkání: 1. Boeser (Vancouver), 2. Hagelin (Pittsburgh), 3. B. Sutter (Vancouver).

Vegas - Buffalo 4:1 (1:0, 1:0, 2:1)

Branky: 19. a 60. Marchessault, 23. Eakin, 51. W. Karlsson - 60. Sobotka. Střely na branku: 29:27. Diváci: 18 321. Hvězdy utkání: 1. Eakin, 2. M.-A. Fleury, 3. W. Karlsson (všichni Vegas).

Zdroj: ČTK, nhl.com