Svět motorů

Vrána si vylepšil střelecké maximum, Ottawu uzemnil dvěma góly

První dvoubrankový večer v zámořské kariéře prožil útočník Washingtonu Jakub Vrána. Jednadvacetiletý forvard přispěl k vítězství Capitals nad Ottawou 5:2 a byl vyhlášen hvězdou zápasu. Trefil se i Ondřej Palát, jehož Tampa Bay zdolala Chicago 3:2 po prodloužení. Naopak přesný zásah Jakuba Voráčka, který skóroval podruhé za sebou, neodvrátil porážku Philadelphie s New York Islanders 3:4. Jaromír Jágr nebodoval a Calgary se muselo sklonit před Columbusem.

Jakub Vrána slaví se spoluhráči gól proti Ottawě
zdroj: USA Today Sports autor: Geoff Burke

David Pastrňák si připsal asistenci, bodoval poprvé po pěti zápasech a Boston uspěl v New Jersey 3:2 po nájezdech. V dresu Montrealu si odbyl ligovou premiéru zadák Jakub Jeřábek, nicméně Canadiens prohráli v Nashvillu 2:3 rovněž po samostatných nájezdech. Brankář Petr Mrázek vystřídal Jimmyho Howarda, dvakrát inkasoval a Detroit podlehl Edmontonu 2:6.

Washington - Ottawa 5:2

Vrána otevřel skóre v 16. minutě, kdy před brankovištěm dorazil střelu Jevgenije Kuzněcova, a v polovině utkání zvýšil pražský rodák střelou z pravého kruhu pod horní tyč už na 4:0. Puk se však schoval pod láhev brankáře Craiga Andersona, a z gólu se skoro nikdo neradoval.

"Nikdo z diváků se ani nepostavil. Potom jsem viděl, jak Kuzněcov ukazuje rozhodčímu, že je to gól, což mě uklidnilo," okomentoval akci Vrána, který nastoupil ve druhé formaci vedle Kuzněcova a T.J. Oshieho.

Český útočník, jehož Washington draftoval v roce 2014, bodoval ve druhém zápase po sobě. Celkově vstřelil ve 22 duelech šest branek, k nimž přidal čtyři asistence. "Musíte pokračovat v tvrdé práci a dělat něco navíc, dokud se vám to nevrátí," prohlásil Vrána, jenž se přitom 16. listopadu proti Coloradu ani nevešel do sestavy.

Tampa Bay - Chicago 3:2 po prodloužení

Chicago vedlo v repríze finále Stanley Cupu z roku 2015 na ledě Tampy 2:0, když se pod obě branky podepsal Patrick Kane, u jehož prvního zásahu asistoval Rutta. Ve 25. minutě nicméně Kane v přesilové hře ztratil puk a následné přečíslení "Blesků" úspěšně zakončil Palát. Domácí následně po 31 vteřinách třetí třetiny vyrovnali a v prodloužení rozhodl o bodu navíc v jejich prospěch Brayden Point.

Brankář floridského celku Andrej Vasilevskij si připsal 29 zákroků. "Byl skvělý. Šlo o našeho nejlepšího hráče, který nás udržel ve hře," vyzdvihl Palát výkon ruského gólmana.

Nashville - Montreal 3:2 po samostatných nájezdech

Montreal povolal obránce Jakuba Jeřábka z farmy v Lavalu z nižší AHL, kde v 17 zápasech nasbíral 11 bodů za gól a deset přihrávek. Plzeňský rodák nastoupil při své premiéře v NHL ve třetí obranné dvojici po boku Brandona Davidsona a zahrál si 18 minut a 16 vteřin. Do statistiky plus/minus si zapsal plusový bod. Kanadský klub ovšem prohrál popáté v řadě.

"Byla to skvělá zkušenost, opravdu jsem si ji užil. Ve druhé třetině jsem měl více střídání, jejichž zásluhou jsem se cítil lépe. Pokud odehraji více soubojů, budu se zlepšovat," řekl šestadvacetiletý český bek, který v květnu podepsal s Montrealem jako nedraftovaný hráč roční smlouvu. "Líbila se mi jeho hra a způsob, jakým utkání zvládl. Každý udělá čas od času chybu, ale podle mě hrál dneska dobře," pochválil Jeřábka trenér Claude Julien.

New York Islanders - Philadelphia 4:3 po prodloužení

Voráčkův sedmý zásah ve 34. minutě z přesilové hry zařídil Flyers vyrovnání na 3:3. Kladenský rodák bodoval ve čtvrtém střetnutí v řadě a s 27 body je na sedmém místě kanadského bodování celé soutěže. Philadelphia i přesto prohrála pošesté za sebou.

Columbus - Calgary 1:0 po prodloužení

Flames bodovali ve třetím venkovním zápase po sobě, ale nedokázali vyzrát na brankáře Sergeje Bobrovského. O výhře Columbusu rozhodla v 63. minutě chyba obránce T.J. Brodieho, který přišel za vlastní brankou o puk, čehož využil Nick Foligno a najíždějícímu Joshi Andersonovi naservíroval přesný pas.

Detroit - Edmonton 2:6

Howard přenechal Mrázkovi místo v brance ve 35. minutě poté, co inkasoval z devatenácté střely čtvrtý gól. Ostravský rodák si zachytal poprvé od 9. listopadu, kdy ho Calgary při výhře 6:3 pokořilo pětkrát. Tentokrát nestačil na dvě z devíti střel a Detroit před vlastními fanoušky poprvé po šesti duelech nebodoval, na druhé straně Oilers uťali šňůru tří porážek.

NHL:

Buffalo - Minnesota 4:5 (1:3, 2:2, 1:0)
Branky: 23. a 54. Nolan, 7. Eichel, 39. Reinhart - 13. a 36. Mikael Granlund, 15. a 28. Niederreiter, 9. Ennis. Střely na branku: 34:32. Diváci: 17 418. Hvězdy zápasu: 1. Niederreiter, 2. Mikael Granlund, 3. M. Koivu (všichni Minnesota).

Los Angeles - Winnipeg 1:2 (0:1, 0:1, 1:0)
Branky: 46. Toffoli - 20. Lowry, 40. Laine. Střely na branku: 39:27. Diváci: 18 230. Hvězdy zápasu: 1. S. Mason (Winnipeg), 2. Kopitar (Los Angeles), 3. Laine (Winnipeg).

Florida - Toronto 2:1 po sam. nájezdech (0:0, 1:0, 0:1 - 0:0)
Branky: 36. a rozhodující sam. nájezd Bjugstad - 54. Kadri. Střely na branku: 43:44. Diváci: 15 256. Hvězdy zápasu: 1. Bjugstad, 2. Luongo (oba Florida), 3. Andersen (Toronto).

New Jersey - Boston 2:3 po sam. nájezdech (1:2, 0:0, 1:0 - 0:0)
Branky: 18. Bratt, 56. Gibbons - 2. DeBrusk, 12. Bergeron (Pastrňák), rozhodující sam. nájezd McAvoy. Střely na branku: 42:29. Diváci: 16 514. Hvězdy zápasu: 1. Gibbons, 2. Bratt, 3. Severson (všichni New Jersey).

NY Islanders - Philadelphia 4:3 v prodloužení (1:1, 2:2, 0:0 - 1:0)
Branky: 19. Barzal, 28. Boychuk, 32. Ho-Sang, 61. Josh Bailey - 7. Leier, 21. Raffl, 34. Voráček. Střely na branku: 39:38. Diváci: 12 462. Hvězdy zápasu: 1. Josh Bailey, 2. Boychuk, 3. Barzal (všichni NY Islanders).

Pittsburgh - Vancouver 2:5 (1:2, 0:2, 1:1)
Branky: 7. a 42. Guentzel - 4. a 30. Boeser, 9. L. Eriksson, 28. D. Pouliot, 59. B. Sutter. Střely na branku: 45:36. Diváci: 18 606. Hvězdy zápasu: 1. Boeser (Vancouver), 2. Guentzel (Pittsburgh), 3. D. Pouliot (Vancouver).

Washington - Ottawa 5:2 (2:0, 2:1, 1:1)
Branky: 16. a 30. Vrána, 20. Ovečkin, 28. Kuzněcov, 59. Chiasson - 37. Dzingel, 53. Hoffman. Střely na branku: 25:31. Diváci: 18 506. Hvězdy zápasu: 1. Vrána, 2. Kuzněcov, 3. Oshie (všichni Washington).

Carolina - NY Rangers 1:6 (1:3, 0:0, 0:3)
Branky: 9. Aho - 1. a 41. Kreider, 46. a 53. J. Fast, 3. Zibanejad, 11. P. Carey. Střely na branku: 33:27. Diváci: 11 398. Hvězdy zápasu: 1. Kreider, 2. H. Lundqvist, 3. J. Fast (všichni NY Rangers).

Columbus - Calgary 1:0 v prodl. (0:0, 0:0, 0:0 - 1:0)
Branka: 63. Josh Anderson. Střely na branku: 41:22. Diváci: 16 290. Hvězdy zápasu: 1. Josh Anderson (Columbus), 2. M. Smith (Calgary), 3. Bobrovskij (Columbus).

Tampa Bay - Chicago 3:2 v prodl. (0:2, 1:0, 1:0 - 1:0)
Branky: 25. Palát, 41. Kunitz, 64. Point - 4. a 16. P. Kane (na první Rutta). Střely na branku: 38:31. Diváci: 19 092. Hvězdy zápasu: 1. Point (Tampa), 2. P. Kane (Chicago), 3. R. Callahan (Tampa).

Nashville - Montreal 3:2 po sam. nájezdech (1:1, 0:0, 1:1 - 0:0)
Branky: 20. a 44. F. Forsberg, rozhodující sam. nájezd Turris - 13. Jordie Benn, 60. Morrow. Střely na branku: 33:29. Diváci: 17 113. Hvězdy zápasu: 1. F. Forsberg, 2. Turris, 3. Rinne (všichni Nashville).

Colorado - Dallas 3:0 (0:0, 2:0, 1:0)
Branky: 24. E. Johnson, 40. Jakupov, 42. Landeskog. Střely na branku: 32:28. Diváci: 14 874. Hvězdy zápasu: 1. MacKinnon, 2. Bernier, 3. E. Johnson (všichni Colorado).

Arizona - San Jose 1:3 (0:1, 0:1, 1:1)
Branky: 53. Perlini - 15. J. Thornton, 25. Couture, 60. J. Ward. Střely na branku: 27:26. Diváci: 11 214. Hvězdy zápasu: 1. M. Jones, 2. Couture, 3. Perlini (všichni San Jose).

Anaheim - Vegas 2:4 (1:0, 1:1, 0:3)
Branky: 10. Manson, 36. D. Grant - 40. Marchessault, 43. C. Miller, 52. Neal, 59. W. Karlsson. Střely na branku: 19:49. Diváci: 17 174. Hvězdy zápasu: 1. Haula (Vegas), 2. Gibson (Anaheim), 3. Marchessault (Vegas).

Detroit - Edmonton 2:6 (2:2, 0:3, 0:1)
Branky: 8. Tatar, 19. N. Kronwall - 9. Nurse, 12. Maroon, 31. Khaira, 35. Letestu, 39. Caggiula, 59. Puljujärvi. Brankář Petr Mrázek (Detroit) odchytal 25:38 minut, z devíti střel inkasoval dvakrát a úspěšnost zákroků měl 77,8 procent. Střely na branku: 22:28. Diváci: 19 515. Hvězdy zápasu: 1. McDavid, 2. Nurse (oba Edmonton), 3. Abdelkader (Detroit).