Paralympijský magazín

Jágr třikrát asistoval a vyrovnal se Messierovi, před nimi je už jen Gretzky

New York - Jaromír Jágr se v produktivitě dotáhl na druhého Marka Messiera. Oba skvělí útočníci mají na kontě 1887 bodů, český hráč za bilanci 755 branek a 1132 přihrávek. Před nimi je už jen Wayne Gretzky, který nasbíral v soutěži 2857 bodů. K historickému zápisu se Jágr dostal díky třem přihrávkám v duelu s Buffalem. Florida zvítězila 4:3 po samostatných nájezdech.

Jaromír Jágr
zdroj: ČTK

Florida - Buffalo 4:3 po samostatných nájezdech

"Až ukončím kariéru, podívám se na to, co jsem dokázal. Možná teď na to budu trochu myslet, ale chci si hlavně užívat každý okamžik na ledě a šanci, že můžu v této soutěži hrát. Udělám vše pro to, abych se v ní udržel," uvedl čtyřiačtyřicetiletý Jágr, první hvězda zápasu. "Hokej moc miluji. Když jsem říkal, že chci hrát do padesáti, každý se mi smál. Ale makám každý den, abych to dokázal," podotkl.

Po akcích Jágra vedla Florida ve 33. minutě 2:0. U první trefy Jágr zavezl puk do pásma, přihrál ho Alexandru Barkovovi, který nadvakrát otevřel skóre. Oba útočníci připravili druhý gól obránci Keithu Yandlemu, jehož rána od modré se zastavila až v síti, zatímco Jágr stínil brankáři ve výhledu. Český útočník měl na přelomu první a druhé třetiny také dvě dobré šance zvýšit náskok týmu, ale neuspěl.

Jágr už je druhý v historii bodování NHL

Podívejte se na 1887. bod Jaromíra Jágra v NHL:

Buffalo vývoj utkání otočilo. "Když najednou prohráváte, vůbec nemyslíte na nějaké rekordy a podobné věci. Moc mě těší, že jsme bojovali dál, v závěrečných pěti minutách vyrovnali a nakonec vyhráli," uvedl Jágr, který šel týmu příkladem. Nejstarší hráč v soutěži při gólu na 3:3 získal za brankou kotouč a předal ho Barkovovi, po jehož přihrávce střílel Nick Bjugstad do prázdné branky.

Historický okamžik podtrhli fanoušci Floridy, kteří Jágra po vyrovnání Messierova výkonu odměnili dlouhým potleskem. "To bylo skvělé, obrovský bonus za mou práci. Uznávám fanoušky, že o tom věděli a dali to najevo. Vždy jsem chtěl pro ně hrát, střílet branky a vymýšlet hezké akce, aby měli důvod na hokej chodit a užili si ho. Jsem rád, že to ocenili," komentoval Jágr reakci publika v aréně, která byla zaplněna ze tří čtvrtin.

Přitom někteří jeho spoluhráči o vyrovnání Messierovy bilance ani nevěděli. "Myslel jsem si, že (Barkov) bere puk, protože jsem dal první gól sezony," pousmál se Bjugstad. "Úplně jsem na to zapomněl. Věděl jsem, že je blízko, ale nevěděl jsem, že jen o bod. Tak jsem mu (Barkovovi) naznačoval, ať kotouč nebere. Ale je dobře, že ho vzal, protože byl pro někoho jiného," doplnil.

Nájezdy rozhodl Vincent Trocheck a gólman Roberto Luongo vychytal 447. výhru v NHL, čímž se v historickém pořadí dotáhl na pátého Terryho Sawchuka.

Jágrovy milníky v kanadském bodování NHL:

7. října 1990 - Ve druhém utkání proti New Jersey zaznamenal díky gólu první bod v NHL.

24. února 1996 - Jako třetí český hráč po Michalu Pivoňkovi a Petru Klímovi dosáhl pětisetbodové hranice.

30. prosince 2000 - Jako 59. hráč historie dosáhl hranice 1000 bodů.

2. března 2006 - S 1400 body se dostal před Fina Jariho Kurriho a stal se nejproduktivnějším Evropanem soutěže.

10. února 2007 - Jako 12. hráč zaznamenal 1500 bodů.

19. února 2008 - Díky čtyřem asistencím pronikl do elitní desítky kanadského bodování NHL, když překonal Raye Bourquea (1579).

21. března 2008 - Dotáhl se na devátého Phila Esposita (1590).

6. října 2011 - Jako devátý hráč pokořil hranici 1600 bodů.

21. února 2012 - Vyrovnal osmého Joea Sakica (1641).

10. listopadu 2013 - Stal se osmým hráčem, jenž dosáhl mety 1700 bodů.

7. ledna 2014 - Dotáhl se na sedmého Maria Lemieuxe, bývalého mentora z Pittsburghu (1723).

13. dubna 2014 - Dostihl šestého Steva Yzermana (1755).

8. prosince 2014 - Vyrovnal pátého Marcela Dionnea (1771).

2. dubna 2015 - Na čtvrtém místě se vyrovnal bývalému spoluhráči z Pittsburghu Ronu Francisovi (1798).

9. dubna 2015 - Jako čtvrtý hokejista historie zaznamenal bod číslo 1800.

3. března 2016 - S 1850 body se dotáhl na třetího Gordieho Howea.

20. prosince 2016 - Na druhém místě vyrovnal s 1887 body Marka Messiera, před ním už je pouze Wayne Gretzky (2857).

Montreal - Anaheim 5:1

Tomáš Plekanec přispěl svou třetí trefou sezony k výhře Montrealu 5:1 nad Anaheimem. Kladenský odchovanec vstřelil v prostřední třetině po pěkné přihrávce Paula Byrona gól do prázdné branky a upravil tím stav na 2:1.

Zbývající tři zásahy přidal Montreal v poslední třetině, celkově soupeře přestřílel v poměru 34:13. "Víme, že když budeme jasně dodržovat náš systém, tak jsme těžko k poražení. Skvěle jsme také dnes využívali rychlost, která je jednou z našich největších zbraní," uvedl útočník Montrealu Jeff Petry, který zaznamenal gól a dvě přihrávky. Jedinou branku soupeře vstřelil Andrew Cogliano, který odehrál 738. zápas v řadě. Jde o pátou nejdelší sérii v historii NHL.

Tampa Bay - Detroit 4:1

Petr Mrázek nahradil ve 26. minutě v brankovišti Detroitu zraněného Jimmy Howarda. Český gólman v dalším průběhu inkasoval třikrát z 15 střel a s týmem prohrál 1:4 na ledě Tampy Bay.

Český gólman za žádnou z branek nemohl. První padla v přesilovce pět na tři, v níž ho překonal tvrdou ranou k tyči Jonathan Drouin. Po něm se z dorážky prosadil Brayden Point a skvěle sehraný brejk dva na jednoho zakončil do prázdné klece Vladislav Naměstnikov.

Po utkání řekl trenér Detroitu Jeff Blashil, že pro příští zápas nebude mít Howarda určitě k dispozici. "Bližší informace ale zatím nemám," dodal kouč ke stavu gólmana, který se nemohl po kolizi v brankovišti postavit na pravou nohu.

"Je to moje vina. Utekl mi hráč, vzniklo přečíslení tři na dva. Rychle jsem to chtěl napravit, zpanikařil jsem. Když jsem viděl, že střílí, snažil jsem se pokrýt hráče před brankou. Zaklínili jsme se a spadli na Jimmyho," uvedl Nick Jensen, který hrál první zápas v NHL. A debut to byl netypický. Po jeho střele utrpěl zranění i na druhé straně gólman Ben Bishop a také odstoupil. Zároveň si Jensen připsal i asistenci u jediné branky týmu, kterou vstřelil 11 sekund před koncem Anthony Mantha.

Dallas - St. Louis 2:3 v prodloužení

Jiří Hudler kvůli záhadné nemoci nastoupil teprve k devátému utkání v sezoně a připsal si v něm druhý bod. Po jeho kličkované a následné střele dal z dorážky Jason Spezza gól na 2:1, ale Dallas nakonec podlehl St. Louis 2:3 v prodloužení. V dresu vítězů také jednou asistoval Dmitrij Jaškin, který se po čtyřech vynechaných zápasech vrátil do sestavy.

Pittsburgh - NY Rangers 7:2

Sidney Crosby pomohl jedním gólem k výhře Pittsburghu 7:2 nad New York Rangers a v čele tabulky střelců NHL zvýšil náskok před druhým Davidem Pastrňákem na tři zásahy.

Boston - NY Islanders 2:4

Český útočník po operaci lokte chyběl podruhé za sebou Bostonu, který prohrál doma s New Yorkem Islanders 2:4.

Columbus - Los Angeles 3:2 po samostatných nájezdech

Hokejisté Columbusu pokračují ve spanilé jízdě, přehráli doma Los Angeles 3:2 po samostatných nájezdech a připsali si desátou výhru v řadě. Vytvořili tím nový klubový rekord.

Výsledky NHL

Boston - NY Islanders 2:4 (0:2, 0:1, 2:1)

Branky: 44. Blidh, 48. Moore - 4. a 54. Lee, 6. Hickey, 27. Kuljomin. Střely na branku: 50:29. Diváci: 17 565. Hvězdy zápasu: 1. Greiss, 2. Lee (oba NY Islanders), 3. C. Miller (Boston).

New Jersey - Nashville 1:5 (0:2, 0:1, 1:2)

Branky: 55. Kalinin - 6. a 8. Neal, 26. Ekholm, 49. Forsberg, 54. Johansen. Střely na branku: 28:32. Diváci: 13 744. Hvězdy zápasu: 1. Arvidsson, 2. Neal, 3. Saros (všichni Nashville).

Pittsburgh - NY Rangers 7:2 (1:1, 2:0, 4:1)

Branky: 6. Crosby, 25. Malkin, 29. Kessel, 45. Schultz, 47. Rust, 53. Hörnqvist, 60. Bonino - 17. Puempel, 42. Grabner. Střely na branku: 47:28. Diváci: 18 541. Hvězdy zápasu: 1. Malkin, 2. Crosby, 3. Schultz (všichni Pittsburgh).

Columbus - Los Angeles 3:2 po sam. nájezdech (0:0, 1:1, 1:1 - 0:0)

Branky: 28. a 45. Atkinson, rozhodující sam. nájezd Gagner - 37. a 51. Carter. Střely na branku: 27:46. Diváci: 16 568. Hvězdy zápasu: 1. Atkinson, 2. McElhinney, 3. Dubinsky (všichni Columbus).

Montreal - Anaheim 5:1 (1:1, 1:0, 3:0)

Branky: 19. Byron, 33. Plekanec, 45. Petry, 49. Pacioretty, 60. Terry - 6. Cogliano. Střely na branku: 34:13. Diváci: 21 288. Hvězdy zápasu: 1. Petry, 2. Byron, 3. Beaulieu (všichni Montreal).

Tampa Bay - Detroit 4:1 (1:0, 3:0, 0:1)

Branky: 8. Boyle, 28. Drouin, 38. Point, 40. Naměstnikov - 60. Mantha. Střely na branku: 31:27. Petr Mrázek odchytal za Detroit 34:21 minuty, inkasoval tři branky z 15 střel a úspěšnost zásahů měl 80 procent. Diváci: 19 092. Hvězdy zápasu: 1. Drouin, 2. Point, 3. Boyle (všichni Tampa Bay).

Florida - Buffalo 4:3 po sam. nájezdech (1:0, 1:2, 1:1 - 0:0)

Branky: 17. Barkov (Jágr), 33. Yandle (Jágr), 57. Bjugstad (Jágr), rozhodující sam. nájezd Trocheck - 36. Reinhart, 37. E. Kane, 53. Ristolainen. Střely na branku: 39:36. Diváci: 14 265. Hvězdy zápasu: 1. Jágr, 2. Barkov, 3. Luongo (všichni Florida).

Minnesota - Colorado 2:0 (1:0, 1:0, 0:0)

Branky: 15. Coyle, 29. Koivu. Střely na branku: 33:18. Diváci: 19 018. Hvězdy zápasu: 1. Koivu, 2. Dubnyk (Minnesota), 3. Varlamov (Colorado).

Chicago - Ottawa 3:4 (1:1, 1:3, 1:0)

Branky: 12. Panarin, 32. Motte, 42. Pánik - 5. Ryan, 28. Brassard, 28. Pyatt, 35. Phaneuf. Střely na branku: 26:30. Diváci: 21 614. Hvězdy zápasu: 1. Phaneuf, 2. Ryan (oba Ottawa), 3. P. Kane (Chicago).

Dallas - St. Louis 2:3 v prodl. (1:1, 1:1, 0:0 - 0:1)

Branky: 8. Eaves, 39. Spezza (Hudler) - 12. Schwartz (Jaškin), 40. Berglund, 62. Perron. Střely na branku: 38:22. Diváci: 18 532. Hvězdy zápasu: 1. Allen, 2. Schwartz (oba St. Louis), 3. Spezza (Dallas).

Vancouver - Winnipeg 4:1 (0:1, 1:0, 3:0)

Branky: 30. a 44. Hansen, 47. Bärtschi, 58. Horvat - 15. Wheeler. Střely na branku: 24:32. Diváci: 18 865. Hvězdy zápasu: 1. Hansen (Vancouver), 2. Wheeler (Winnipeg), 3. Markström (Vancouver).

San Jose - Calgary 4:1 (0:0, 4:0, 0:1)

Branky: 35. a 37. Donskoi, 26. Marleau, 30. Martin - 42. Bennett. Střely na branku: 34:21. Diváci: 17 562. Hvězdy zápasu: 1. Thornton, 2. Donskoi, 3. Pavelski (všichni San Jose).