ČTsport

ČTsport
neděle 24. června 2018 Jan

Pavelec: Jestli byl přesun na farmu fér? Hokej není o spravedlnosti

Velikost textu:

Winnipeg - Přesun Ondřeje Pavelce z brány Winnipegu Jets na farmu Manitoby Moose nepřišel pro českého gólmana jako blesk z čistého nebe. Změny v kádru očekával již po konci loňské sezony, kdy se jeho tým nedokázal probojovat do play-off. Pouze nečekal, že to bude právě on, kdo se spolu se sedmi dalšími hokejisty bude stěhovat mezi Losy.

Ondřej Pavelec
Ondřej Pavelec

Pondělní Díkůvzdání Pavelcovi mnoho vděku nepřineslo. Sedm odchytaných sezon v dresu Winnipegu a Atlanty, kde klub působil před stěhováním do Kanady, nestačilo zkušenému brankáři k tomu, aby své místo mezi třemi tyčemi uhájil. Místo toho putoval do AHL, kde v dresu manitobských Losů absolvoval první trénink.

Devětadvacetiletý gólman už předem tušil, že se něco chystá. "Dokážu tak trochu číst mezi řádky. Prošli jsme si těžkou sezonou, v níž jsme nepostoupili do play-off. A pokaždé, když se tohle stane, lze čekat, že přijdou změny," řekl Pavelec.

Překvapilo ho však, že otřesy v kádru odnesl i on sám. Dosud totiž ve Winnipegu patřil k oporám, čemuž odpovídá i jeho roční plat v této sezoně 3,9 milionu dolarů. Vedení však vsadilo na třiadvacetiletého Connora Hellebuycka a o tři roky staršího Michaela Hutchinsona.

"Byl jsem trošku překvapený, i když jsme tam byli tři gólmani a člověk je svým způsobem připravený na cokoliv. Zklamaný nebo něco takového ale nejsem. Je to těžké, ale je to, jak to je. A já s tím teď nemůžu nic dělat. Je mi 29 let, už se tady pohybuju nějaký čas, takže vím, že něco takového se může stát. Je to součást tohohle byznysu. A teď se to také stalo. Těžko k tomu říkat více, jsem teď prostě s Moose a uvidíme, co přijde," prohlásil Pavelec.

Zkušenost vs. mládí

Domnívá se rovněž, že může být do určité míry i obětí trendu NHL, kde se omlazují soupisky. "Každý chce samozřejmě hrát nejlepší ligu světa. Když jednou ochutnáte NHL, už v ní chcete zůstat. A hrát ji, jak to jen nejdéle jde. Zároveň ale dostávají hodně prostoru mladí hráči a také mladí gólmani. Stačí se podívat na to, kolik nováčků je na soupisce Jets."

V přípravě dostal šanci v jediném utkání a po výhře 4:0 v Calgary byl vyhlášen první hvězdou zápasu. "Nevím, zda to bylo pro trenéry nějak těžké rozhodování. Přijel jsem ze Světového poháru, byl připravený na kemp a odchytal jsem jeden zápas, zatímco ostatní gólmani dva nebo tři," uvedl Pavelec. "Jestli to bylo fér? Co je v životě fér? Tohle je čistě na trenérech a managementu klubu, co oni chtějí a jak se rozhodnou. Vy to musíte respektovat. A jestli to je, nebo není fér, o tom to není. Musím se s tím poprat," dodal.

AHL už Pavelec jednou vyhrál

American Hockey League si naposledy vyzkoušel v jediném utkání během sezony 2010/11. "Nějakou dobu jsem AHL nehrál, takže upřímně řečeno moc nevím, co od toho očekávat. Ale je to moje práce. A mou prací je, abych byl připravený a chytal. Jsem si jistý, že připravený budu. Když chci být zpátky v NHL, musím něco předvádět v AHL," uvedl gólman, který v NHL odchytal 371 zápasů.

Na AHL má příjemnou vzpomínku. "Když jsem tady byl prvním rokem jako profesionál (2007/08), s Chicagem Wolves jsme ji vyhráli," připomněl zisk Calder Cupu. "Od té doby se soutěž hodně změnila. Hraje tady hodně mladých kluků," řekl Pavelec.

Smlouvu s Jets má do konce sezony, o motivaci má po všech stránkách postaráno. "Cílem bude dobře chytat a pomoci vyhrávat zápasy, i když nemám absolutně představu, kolik jich odchytám. Co se stane, to se stane, nemám to teď v rukách. Musíme se s trenérem Pascalem Vincentem pobavit i o tom, jaké má plány," sdělil.

Pomoc bývalému trenérovi

Právě pod Vincentem nastupoval v Cape Breton Screaming Eagles v juniorské QMJHL. "Je to pro mě o to snadnější. Znám spoustu hráčů a pod Pascalem jsem hrával, což je pro mě velká pomoc. On pomohl tehdy v juniorech mně, teď se budu snažit pomoci já jemu," podotkl Pavelec.

Když byl umístěn na listinu volných hráčů, doufal, že si ho některý z klubů vybere. "Ale věděl jsem, že to s mou smlouvou a v této fázi roku bude těžké. Takže jsem si byl na 99 procent jistý, že půjdu na farmu," uvedl.

Zdroj: cbc.ca, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.