SLUNETA Ústí nad Labem - BK KVIS Pardubice

Vrbata dvěma góly zařídil výhru Vancouveru v Minnesotě

New York - Útočník Radim Vrbata se v NHL zasloužil dvěma góly o výhru Vancouveru na ledě Minnesoty 3:2 a byl vyhlášen první hvězdou utkání. Z českých hokejistů se ve třinácti středečních zápasech trefil ještě Andrej Nestrašil, jenž gólem v 60. minutě pečetil výhru Caroliny nad Edmontonem 4:1. Předtím na jeden gól přihrál.

Radim Vrbata slaví branku s bratry Sedinovými
zdroj: AP autor: Ann Heisenfelt

Vrbata chytá druhý dech. Na začátku sezony se trápil, nyní ale bodoval ve čtyřech z posledních pěti zápasů. A zatímco v minulém duelu trefou v poslední sekundě jen zmírnil porážku Canucks s New Jersey (2:3), tentokrát byly jeho góly mnohem platnější.

Čtyřiatřicetiletý útočník se poprvé prosadil 28 sekund před koncem první třetiny, kdy pohotovou střelou z mezikruží vyrovnal na 1:1. V polovině druhé třetiny pak z podobné pozice využil přesilovou hru a dostal tým do vedení 2:1. To ve 46. minutě navýšil Jannik Hansen, domácí už pak dokázali při power play pouze snížit.

Vancouver, který při nedávném sedmizápasovém tripu po hřištích soupeřů šestkrát prohrál, tak vítězně odstartoval další sérii čtyř zápasů mimo domácí kluziště. A uspěl zrovna v Minnesotě, která dosud měla největší úspěšnost na vlastním ledě ze všech týmů NHL.

"Vyhrát tady není jednoduché. Pro nás je to ohromně cenné vítězství, které by nám mělo dodat potřebné sebevědomí," prohlásil trenér Canucks Willie Desjardins. "První třetina nám moc nevyšla, ale gól Vrbaty v poslední minutě srovnal skóre, přestože jsme si to nezasloužili. A pak už jsme, myslím, hráli velmi dobře," dodal Desjardins.

Divočáci prohráli před svými fanoušky teprve podruhé za deset zápasů. "Ve druhé třetině jsme vůbec nepodali dobrý výkon. A to nás zabilo," konstatoval útočník Charlie Coyle. "Úplně jsme ten zápas odevzdali. Ani jsme se nepřiblížili našemu obvyklému výkonu. Prohrávali jsme osobní souboje, nebojovali jsme," dodal Coyle.

Nestrašil si v předchozích čtrnácti zápasech připsal jediný gól, jinak třináctkrát nebodoval. Ve středečním duelu s Edmontonem na sebe ale čtyřiadvacetiletý útočník víc upozornil. Nejprve v poslední minutě první třetiny pomohl vydolovat puk v rohu útočného pásma a Jordan Staal střelou zpoza branky vyrovnal na 1:1. A v závěrečné minutě zápasu dostal při power play soupeře důvěru bránit náskok, který si Hurricanes vytvořili ve druhém dějství, a střelou od červené čáry do prázdné branky uzavřel skóre.

Oilers prohráli pátý z posledních šesti duelů a trenér Todd McLellan na svém týmu nenechal nit suchou. Zastal se pouze gólmana Anderse Nilssona. "Náš brankář byl v pohodě. Ale nemůže napadat soupeře v útočném pásmu nebo bojovat o puk před brankou nebo vyhrávat vhazování. On musí zůstat v brankovišti," zlobil se McLellan.

Skvělou formu potvrdil Tomáš Plekanec, který se třemi gólovými přihrávkami podílel na výhře Montrealu 5:1 v newyorské Madison Square Garden proti Rangers. Plekanec bodoval v osmém z posledních devíti zápasů, v nichž dohromady zaznamenal dva góly a devět asistencí.

Dvěma góly se v utkání blýskl Devante Smith-Pelly, který po zranění Brendana Gallaghera dostal příležitost v první útočné formaci vedle Plekance a Maxe Paciorettyho. A celá lajna zaznamenala dohromady sedm bodů. "Devan odvedl skvělou práci, první útok fungoval výborně. Ale nejen on, líbil se mi výkon celého mužstva," pochválil tým Canadiens trenér Michel Therrien.

Smutný byl pouze z toho, že si brankář Carey Price obnovil zranění v dolní části těla, kvůli němuž v listopadu vynechal devět zápasů. Price chytal třetí utkání po zotavení, do třetí třetiny už ale nenastoupil.

Z českých gólmanů zasáhl do hry pouze Petr Mrázek a dlouho držel naděje Detroitu na vítězství nad Bostonem. Red Wings totiž i díky němu ve třetí třetině až do 59. minuty hájili vedení 2:1, jenže pak vyrovnal dělovkou Colin Miller a v prodloužení zařídil výhru Bruins Frank Vatrano, který v první třetině otevřel skóre.

Vatrano rozhodl zápas v 64. minutě, když před Mrázkem usměrnil do sítě střelu autora vyrovnávacího gólu Millera. "Jen jsem položil hůl na led a on mi ji nastřelil. Nebylo to nic složitého," smál se Vatrano, jehož tým vyhrál počtvrté v řadě.

Mrázek litoval hlavně gólu na 2:2 v předposlední minutě, u něhož si připsal asistenci David Krejčí. "Bohužel jsem tu střelu neviděl. Dokonce jsem neviděl ani toho hráče, který si najel na střelu z první. Všiml jsem si ho až na poslední chvíli, tak jsem se snažil zabrat v brance co nejvíce prostoru. Ale bohužel to trefil moc dobře," krčil rameny český gólman, který zaznamenal 19 úspěšných zákroků.

Poprvé v sezoně naskočil do hry útočník Patrik Eliáš, který vynechal úvod sezony kvůli operaci kolena. Devětatřicetiletý veterán odehrál v duelu New Jersey s Columbusem 14 minut a 50 sekund, do statistik se však nezapsal a ve 39. minutě byl na ledě u rozhodujícího gólu, díky němuž Blue Jackets vyhráli 2:1.

"Myslím, že napoprvé odehrál dobrý zápas," pochválil Eliáše trenér John Hynes. "Vypadal dobře na puku, byl rychlý a při svých střídáních ukázal svou chytrost. Poctivě bojoval, určitě bude pro náš tým přínosem," dodal Hynes, který byl jmenován hlavním koučem Ďáblů před sezonou.

Jakub Voráček si připsal asistenci u jediného gólu Philadelphie, která prohrála 1:3 na ledě New Yorku Islanders. Flyers se ujali vedení už ve 4. minutě v přesilové hře, pak ale na ledě dominovali domácí. Ve třetí třetině se Letci při snaze o vyrovnání zmohli na pouhé čtyři střely, než triumf Islanders pojistil při power play střelou do prázdné branky Frans Nielsen.

Výsledky středečních zápasů NHL:

Buffalo - Nashville 2:3 (0:1, 1:2, 1:0)
Branky: 39. E. Kane, 59. Eichel - 14. Fisher, 21. C. Smith, 27. Hodgson. Střely na branku: 32:20. Diváci: 17 871. Hvězdy zápasu: 1. Hutton, 2. Fisher (oba Nashville), 3. E. Kane (Buffalo).

New Jersey - Columbus 1:2 (0:1, 1:1, 0:0)
Branky: 24. Henrique - 9. W. Karlsson, 39. Calvert. Střely na branku: 28:25. Diváci: 13 567. Hvězdy zápasu: 1. Calvert (Columbus), 2. Henrique (New Jersey), 3. Karlsson (Columbus).

NY Islanders - Philadelphia 3:1 (1:1, 1:0, 1:0)
Branky: 20. Cizikas, 25. Okposo, 59. Nielsen - 4. Giroux (Voráček). Střely na branku: 36:18. Diváci: 13 027. Hvězdy zápasu: 1. De Haan, 2. Clutterbuck, 3. Okposo (všichni Islanders).

NY Rangers - Montreal 1:5 (0:1, 1:1, 0:3)
Branky: 38. Nash - 23. a 41. Smith-Pelly (na obě Plekanec), 5. Andrighetto, 42. Galchenyuk, 50. Pacioretty (Plekanec). Střely na branku: 34:25. Diváci: 18 006. Hvězdy zápasu: 1. Smith-Pelly, 2. Pacioretty, 3. Plekanec (všichni Montreal).

Pittsburgh - St. Louis 4:3 v prodloužení (1:1, 1:0, 1:2 - 1:0)
Branky: 17. a 30. Crosby, 47. Lovejoy, 62. Malkin - 10. Stastny, 42. Fabbri, 55. Pietrangelo. Střely na branku: 34:32. Diváci: 18 569. Hvězdy zápasu: 1. Crosby, 2. Malkin (oba Pittsburgh), 3. Stastny (St. Louis).

Washington - Winnipeg 5:3 (2:2, 2:1, 1:0)
Branky: 2. Justin Williams, 19. Ovečkin, 31. Bäckström, 37. Orlov, 54. Kuzněcov - 7. Myers, 14. Ladd, 34. Perreault. Střely na branku: 34:26. Diváci: 18 506. Hvězdy zápasu: 1. Kuzněcov, 2. Orlov, 3. Carlson (všichni Washington).

San Jose - Chicago 2:5 (1:2, 0:1, 1:2)
Branky: 15. Burns, 52. Marleau - 9. Seabrook, 17. Toews, 33. Keith, 53. Desjardins, 60. Shaw. Střely na branku: 29:26. Diváci: 17 562. Hvězdy zápasu: 1. P. Kane, 2. Keith, 3. Panarin (všichni Chicago).

Minnesota - Vancouver 2:3 (1:1, 0:1, 1:1)
Branky: 13. Vanek, 59. Coyle - 20. a 32. Vrbata, 46. Hansen. Střely na branku: 33:28. Diváci: 18 877. Hvězdy zápasu: 1. Vrbata, 2. Miller (oba Vancouver), 3. Koivu (Minnesota).

Detroit - Boston 2:3 v prodloužení (0:1, 2:0, 0:1 - 0:1)
Branky: 23. Dacjuk, 35. Tatar - 8. a 64. Vatrano, 59. Miller (Krejčí). Brankář Mrázek odchytal za Detroit celý zápas, z 22 střel inkasoval 3 góly a úspěšnost zásahů měl 86,4 procenta. Střely na branku: 34:22. Diváci: 20 027. Hvězdy zápasu: 1. Vatrano, 2. Gustavssson (oba Boston), 3. Tatar (Detroit).

Tampa Bay - Los Angeles 2:1 po nájezdech (0:0, 0:0, 1:1 - 0:0)
Branky: 46. Johnson, rozh. nájezd Filppula - 55. Lucic. Střely na branku: 30:38. Diváci: 19.092. Hvězdy zápasu: 1. Bishop (Tampa), 2. Quick (Los Angeles), 3. Brown (Tampa).

Arizona - Anaheim 4:2 (1:0, 1:0, 2:2)
Branky: 26. a 59. Vermette, 4. Stone, 42. Duclair - 41. Kesler, 48. Vatanen. Střely na branku: 34:31. Diváci: 11 578. Hvězdy zápasu: 1. Domi, 2. Duclair, 3. Vermette (všichni Arizona).

Colorado - Ottawa 3:5 (1:2, 0:2, 2:1)
Branky: 11. Wagner, 51. Landeskog, 53. MacKinnon - 6. a 10. Prince, 22. Turris, 39. Z. Smith, 60. Zibanejad. Střely na branku: 43:29. Diváci: 16 570. Hvězdy zápasu: 1. Prince (Ottawa), 2. Landeskog (Colorado), 3. Anderson (Ottawa).

Carolina - Edmonton 4:1 (1:1, 2:0, 1:0)
Branky: 20. J. Staal (Nestrašil), 31. Lindholm, 37. Skinner, 60. Nestrašil - 8. Pouliot. Střely na branku: 27:31. Diváci: 10 911. Hvězdy zápasu: 1. Ward, 2. Lindholm, 3. Skinner (všichni Carolina).