Martínek poprvé nastoupil a přihrál na dva góly Islanders

New York - Český hokejista Radek Martínek přispěl dvěma asistencemi k výhře New York Islanders 4:3 v Pittsburghu. Po přihrávkách sedmatřicetiletého obránce, který nastoupil ke svému prvnímu utkání v tomto ročníku NHL, hosté v závěru utkání vyrovnali na 2:2 a 3:3. Obrat dokonal v předposlední minutě Josh Bailey.

Radost hokejistů NY Islanders
zdroj: AP autor: Gene J. Puskar

Pittsburgh - NY Islanders 3:4

"Je vždy uspokojující, když porazíte divizního rivala a skvělý tým, jako je Pittsburgh. Navíc pro nás to mělo ještě trochu speciální nádech kvůli poslednímu play-off, v němž nás vyřadili. Ale tohle je jen jeden zápas," uvedl autor vítězné branky. Klíčové podle něho bylo, že se hosté nenechali rozhodit gólem na 2:3, který v 54. minutě následoval jen 16 sekund po jejich vyrovnání.

Také Islanders brzy kontrovali. Zásluhu na tom měl i Martínek, který pod tlakem udržel útočné pásmo a přihrál před branku volnému Pierru-Marku Bouchardovi. "Úžasně zachoval chladnou hlavu. V takových situacích se přirozeně uchylujete k rychlému zakončení, ale on to vyřešil parádní kličkou," pochválil spoluhráče Bailey, který zápas rozhodl úspěšnou dorážkou.

St. Louis - Vancouver 2:3 v prodloužení

Hokejisté St. Louis i díky gólové dorážce Vladimíra Sobotky smazali v utkání s Vancouverem dvougólové manko, ale nakonec prohráli 2:3 v prodloužení. Bonusový bod zajistil Canucks druhou trefou v utkání Ryan Kesler. K úvodní brance vítězům nechtěně pomohl český obránce Roman Polák, od jehož chráničů se střela Chrise Higginse odrazila do horního růžku branky.

Rozhodující gól padl z přesilovky po sporném vyloučení, ale domácí se hlavně zaobírali špatným startem do utkání, v němž soupeř působil živějším dojmem. Přitom měl v nohou pět zápasů v posledních sedmi dnech, zatímco Blues týden odpočívali. "Oni si hráli svůj hokej od úvodních minut, ale nám dlouho trvalo, než jsme se probrali. To se nesmí stávat," podotkl David Backes.

Florida - Buffalo 1:3 (1:0, 0:1, 0:2)

Útočník Tomáš Fleischmann si při porážce Floridy 1:3 s Buffalem připsal hned tři záporné body. Sabres dosáhli teprve druhé výhry z 12 utkání a vděčili za to zejména brankáři Jhonasu Enrothovi, jenž zneškodnil 44 z 45 střel, z toho sedm Fleischmannovi.

"Ať jsou hokejoví bohové kdekoli, rozhodně nestojí při nás při dorážkách. Jinou odpověď na to skutečně nemám. Nechybí nám snaha, pálíme jeden puk za druhým. Ale z nějakého důvodu nám to tam nepadá. Snad se to brzy otočí. Potřebujeme, aby se k nám přiklonilo štěstí, protože už je to pro každého z nás trochu skličující," prohlásil útočník Floridy Kris Versteeg.

Colorado - Carolina 4:2 (2:0, 1:1, 1:1)

Před sezonou podceňované Colorado pokračuje ve spanilé jízdě a po výhře 4:2 nad Carolinou se loni druhý nejhorší tým NHL dostal do čela soutěže. "Je to něco mimořádného, když si uvědomíme, kde jsme byli loni. Vyhráli jsme devět z deseti zápasů, jsme nejlepší v lize. Je to skvělé. Ale nesmíme se uspokojit. Víme, jak rychle se to může otočit a zase můžeme být tam, kde jsme byli v minulých sezonách. Hlavní je stále pokračovat cestou, kterou jsme se vydali," uvedl autor dvou gólů Colorada Matt Duchene.

Za hosty z Caroliny zaznamenal jednu asistenci Jiří Tlustý, jehož spoluhráč Radek Dvořák z utkání ve druhé třetině odstoupil. Podle médií český útočník zápas nedohrál kvůli potížím v dolní části těla. Útočník Milan Michálek asistoval u jediné branky Ottawy, která doma podlehla Anaheimu 1:2. Na druhou stranu byla elitní řada s jindřichohradeckým rodákem na křídle u obou inkasovaných gólů.

Výsledky pátečních zápasů NHL:

Pittsburgh - NY Islanders 3:4 (1:1, 1:0, 1:3)
Branky: 14. J. Jokinen, 26. Crosby, 54. Engelland - 11. Moulson, 53. Nielsen (MARTÍNEK), 54. Bouchard (MARTÍNEK), 59. Bailey. Střely na branku: 42:25. Diváci: 18 664.

Columbus - Toronto 5:2 (1:0, 0:1, 4:1)
Branky: 5. R. Murray, 44. Gáborík, 53. Dubinsky, 60. Johansen, 60. Foligno - 21. Kessel, 56. Bolland. Střely na branku: 36:25. Diváci: 13 930.

Ottawa - Anaheim 1:2 (0:2, 1:0, 0:0)
Branky: 30. Zibanejad (M. MICHÁLEK) - 8. Maroon, 18. Getzlaf. Střely na branku: 27:28. Diváci: 17 590.

Branky: 14. Winchester - 34. Ristolainen, 53. Ott, 60. Hodgson. Střely na branku: 45:21. Diváci: 12.984.

St. Louis - Vancouver 2:3 v prodloužení (0:1, 1:1, 1:0 - 0:1)
Branky: 40. Steen, 42. SOBOTKA - 30. a 65. Kesler, 18. Higgins. Střely na branku: 24:21. Diváci: 17 604.

Branky: 18. a 41. Duchene, 12. Johnson, 31. Tanguay - 21. Bowman, 43. Sekera (TLUSTÝ). Střely na branku: 34:30. Diváci: 16 177.