Paralympijský magazín

Tlustý proti Tampě poprvé v NHL překonal hranici 20 gólů

New York - Útočník Jiří Tlustý zařídil v nedělním utkání NHL dvěma góly vítězství hokejistů Caroliny 3:2 na ledě Tampy Bay a stal se první hvězdou zápasu. Alespoň dvakrát v jednom utkání skóroval poosmé v tomto ročníku, poprvé v kariéře překonal v NHL hranici 20 branek za sezonu a s 21 zásahy je letos nejlepším českým střelcem soutěže.

Jiří Tlustý v utkání proti Tampě Bay
zdroj: Getty Images autor: Scott Audette

Po brankách Tlustého, který se zároveň prostřílel do elitní desítky kanonýrů letošní sezony, odskočili Hurricanes soupeři v první třetině z 1:0 na 3:0. "Vlétli jsme na ně, celou třetinu jsme makali a v tom byl mezi námi rozdíl. Závěrečnou třetinu jsme mohli odehrát lépe, ale (brankář) Ellis nás podržel, byl skvělý. A o tom je. Jsme tým a každý musí odvést svou práci," řekl český útočník.

Autorem vítězného gólu byl i Jaromír Jágr při výhře Bostonu 3:0 nad Floridou. Jágr otevřel skóre utkání ve 4. minutě střelou zápěstím nad lapačku gólmana Jacoba Markströma a zaznamenal už 118. vítězný gól v kariéře, čímž vyrovnal rekord NHL, který drží hvězda 60. a 70. let Phil Esposito.

Po utkání zůstali hráči Bostonu na ledě, aby předali svůj dres lidem, kteří pomáhali obětem z pondělních bombových útoků během maratonu. Mezi obdarovanými byli také někteří členové vyšetřovacího týmu, kteří se v pátek podíleli na dopadení podezřelého. "Součástí naší práce je nějak pomáhat lidem, udělat je šťastnými. Je to malá pomoc, ale alespoň něco jsme udělali. Doufám, že je to potěšilo," uvedl Jágr. Český útočník byl zvolen druhou hvězdou utkání za gólmanem Tuukkou Raskem, jenž vychytal čtvrtou nulu v sezoně.

Václav Prospal se podílel gólem a asistencí na výhře Columbusu 4:3 na ledě San Jose. Hokejisté Blue Jackets tím opět zvýšili své šance na postup do play-off, na osmém místě v Západní konferenci mají před nejbližším pronásledovatelem náskok tří bodů. Za poražené dal jeden gól Martin Havlát. Columbus v závěrečné třetině ztratil vedení 3:1, ale v předposlední minutě rozhodl Ryan Johansen. "Jsme teď velmi sebevědomí. Víme, že jsme podceňovaní, a chceme lidem dokázat, že neprávem. Tým si věří, cítí, že je v jeho silách postoupit do play-off," uvedl útočník R. J. Umberger, jenž asistoval u vítězné trefy.

Výsledky NHL:

NY Rangers - New Jersey 4:1 (2:0, 1:1, 1:1) Branky: 1. a 46. Callahan, 12. Stepan, 32. Pyatt - 54. Loktionov. Střely na branku: 22:27. Diváci: 17.200. Tampa Bay - Carolina 2:3 (0:3, 1:0, 1:0) Branky: 31. Stamkos, 43. St. Louis - 11. a 19. Tlustý, 1. Sjomin. Střely na branku: 37:28. Diváci: 19.204. Minnesota - Calgary 1:4 (1:1, 0:1, 0:2) Branky: 19. Parise - 14. Cundari, 29. Bäcklund, 53. Cammalleri, 60. Hudler. Střely na branku: 35:24. Diváci: 19.039. Colorado - St. Louis 5:3 (2:1, 2:1, 1:1) Branky: 12. a 24. McGinn, 20. McLeod, 38. Duchene, 52. Kobasew - 13. Backes, 27. Schwartz, 49. Shattenkirk. Střely na branku: 31:32. Diváci: 14.606. San Jose - Columbus 3:4 (0:1, 1:2, 2:1) Branky: 28. Havlát, 47. Desjardins, 55. Pavelski - 17. a 33. Letestu (na první Prospal), 25. Prospal, 59. Johansen. Střely na branku: 35:22. Diváci: 17.562. Edmonton - Anaheim 1:3 (1:1, 0:1, 0:1) Branky: 1. Hall - 20. Fowler, 40. Palmieri, 49. Perry. Střely na branku: 28:30. Diváci: 16.839. Los Angeles - Dallas 4:3 v prodl. (1:0, 1:2, 1:1 - 1:0) Branky: 25. a 43. D. Brown, 6. M. Richards, 65. J. Carter - 25. Eriksson, 35. Roussel, 41. Goligoski. Střely na branku: 31:27. Diváci: 18.118. Boston - Florida 3:0 (1:0, 1:0, 1:0) Branky: 4. Jágr, 34. Hamilton, 59. Marchand. Střely na branku: 39:28. Diváci: 17.565.

Columbus ale nemá osud ve svých rukou. Detroit na něj sice ztrácí tři body, ale má dva zápasy k dobru. Stejné manko má i Dallas, který v neděli prohrál na ledě obhájců Stanley Cupu Los Angeles 3:4 v prodloužení. Stars odehráli o jeden zápas méně než Columbus. Naopak o poslední naději přišli hokejisté New Jersey, kteří podlehli v New Yorku domácím Rangers 1:4. Sezona tím po základní části skončí Patriku Eliášovi a Marku Židlickému, ani jeden z nich ale nemá na další sezonu smlouvu, proto je momentálně jejich start na blížícím se mistrovství světa spíše nepravděpodobný.

Stejně dopadl i Edmonton, který si ortel podepsal porážkou 1:3 s Anaheimem. Útočník Aleš Hemský kvůli zranění nohy nenastoupil, v úvahu pro MS přichází obránce Ladislav Šmíd. Do vyřazovací části se neprobojuje ani Calgary, které se ale v závěru sezony rozjelo a díky vítězství 4:1 v Minnesotě vyhrálo pátý z posledních šesti duelů. Výsledek završil v 60. minutě gólem do prázdné branky Jiří Hudler. Do sestavy Flames se nevešel Roman Červenka, přestože v minulém utkání skóroval. Druhý start v soutěži si připsal Dmitrij Jaškin, který se St. Louis prohrál v Coloradu 3:5.