ČTsport

ČTsport
pátek 17. srpna 2018 Petra

Bříza: Divím se MOV, hokej s hráči z NHL je vrcholem olympiády

Velikost textu:

Moskva – Olympiáda s hráči z NHL – to je spojení, které od Nagana platí už bezmála dvě dekády. Momentálně to ale vypadá, že za dva roky na ZOH v Pchjongčchangu to tak být nemusí. Olympiády s hokejovou elitou se nechce vzdát nově zvolený člen Rady IIHF Petr Bříza, který vyvinul tlak na Mezinárodní olympijský výbor. Ten zatím nechce pomoci Mezinárodní hokejové federaci s pokrytím pojištění pro hráče ze zámoří.

Petr Bříza
Petr Bříza

"Aktuální stav není moc veselý, protože Mezinárodní olympijský výbor zatím nemá vůli zaplatit pojištění hráčům NHL, což je více než 10 milionů švýcarských franků. To IIHF v tuto chvíli nemá," tvrdí Petr Bříza.

"Trochu se divím vyjádření MOV, protože hokej je pro mě základní součástí olympijských her," říká Bříza. "Při všem respektu k ostatním sportům je to týmový sport, který překonává veškeré rekordy. Když si vzpomeneme na finále Her ve Vancouveru, bylo to něco fantastického a z jiné planety. A bylo by škoda, kdybychom o to přišli."

Představy olympiády s hráči z NHL se ale Bříza nevzdává. I proto byl podle něj do čela IIHF znovu zvolen René Fasel. "On je v tuto chvíli jediný světový diplomat, který situaci může vyřešit," myslí si Bříza. "Je zároveň vedoucím sekce zimních sportů v MOV a všichni věříme, že se mu nakonec podaří dohodu vyjednat."

"NHL vždy postupuje tak, že to celou dobu vypadá, že na dohodu nepřistoupí. A vždy se na poslední chvíli snaží získat co nejlepší vyjednávací pozici," hodnotí vyjednávací taktiku nejprestižnější hokejové soutěže světa Bříza.

přehrát video
Bříza: Netajíme se, že MS 2023 v ČR uspořádat chceme

Bývalý dlouholetý brankář Sparty ale přidává další problematický faktor, který by mohl ovlivnit rozhodování NHL. "Nevím, jak jednání budou pokračovat dál. NHL je velice tvrdý vyjednavač a druhý problém, který je na obzoru, je Světový pohár," bojí se Bříza. 

"Světový pohár je pro fanoušky velice atraktivní, ale zároveň je atraktivní i pro hráče NHL a může následně uškodit mistrovství světa," myslí si člen Rady IIHF. "První ročník v nové podobě bude pilotním projektem celé NHL. Uvidíme, jakým způsobem k tomu budou chtít přistupovat dál."

Bříza chce, aby Liga mistrů získala větší prestiž

Bříza byl ve čtvrtek zvolen do Rady IIHF a je přesvědčen, že pro český hokej bude mít jeho pozice velký přínos. "Jednoznačně znamená lepší vyjednávací pozici. Rada IIHF rozhoduje o pořadatelství šampionátů a spoustě projektů. Takže zatímco jsme dříve vyhledávali spoustu zemí, abychom něco prosadili, teď ten mostík komunikace běží i přes nás," raduje se Bříza.

Zatím není jasné, jakou agendu bude Petr Bříza v radě zastávat, ale přiklání se k aktivitám okolo Ligy mistrů. "V této chvíli ještě nejsem schopen říct, protože o funkcích se teprve bude jednat. Nicméně jedna z agend je jasná, protože se snažím být součástí skupiny klubů, které rozpohybovaly European Trophy a posléze Champions Hockey League," vyhlíží své působení Bříza.

"Máme připravenou další rekonstrukci modelu od sezony 2017. V červnu bychom měli potvrdit, že Ligu mistrů budou hrát jen ty nejlepší týmy jednotlivých zemí, má to i nový ekonomický model. Potřebujeme posílit prestiž soutěže a ekonomicky ji stabilizovat," vytyčil si za cíl Bříza.

Šampionát v roce 2023 chceme, ve Francii a Německu bude skvělé MS, říká Bříza

Členství v Radě IIHF může Česku pomoci i k pořádání mistrovství světa. To chtějí hlavní představitelé českého hokeje uskutečnit v roce 2023. "Netajíme se tím, že bychom v roce 2023 chtěli opět pořádat mistrovství světa v České republice. Nechceme moc olympijské roky, protože to je složité. Hráči jsou unavení, hokejisté z NHL nechtějí přijet," popisuje Bříza.

Už za rok ale mistrovství uspořádají dvě země – Francie a Německo. A Bříza si jejich spolupráci nemůže vynachválit. "Francouzi a Němci vypadají neskutečně organizovaně. Mají heslo 'My jsme jeden tým' a je velmi milé je pozorovat, protože jsou sladění, mají naprosto rozdělené role, každý týden spolu komunikují," rozplývá se Bříza.

"Dá se tedy očekávat, že tam to bude na jiné úrovni než u Finů a Švédů, zvláště v roce 2013. Mimochodem to Švédům dodnes škodí. Jsem přesvědčen, že Francouzi a Němci budou pořádat skvělý šampionát," říká Bříza.

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.