ČTsport

ČTsport
pondělí 23. července 2018 Libor

Letos ne, ale co za rok doma? Proniknou Němci nebo Francouzi mezi elitu?

Velikost textu:

Moskva – Přestože mistrovství světa vrcholí medailovými zápasy a pro většinu týmů turnaj skončil, dva týmy myslí už nyní na příští šampionát, neboť ho budou společně hostit. Hokejisté Francie ani Německa do bojů o medaile nepronikli, na domácím šampionátu to ale budou chtít změnit. Alespoň co se týče Německa, které se dostalo zpět do play-off a o větší úspěch se pokusí znovu po sedmi letech.

Francouz Damien Raux střílí gól do sítě Německa
Francouz Damien Raux střílí gól do sítě Německa

Oba týmy si prošly rozdílným turnajem. Zatímco Německo postoupilo ze skupiny a ve čtvrtfinále potrápilo domácí sbornou, Francie skončila ve skupině i přes počáteční výhru právě nad Německem předposlední a zůstala hluboko za očekáváním.

Německo po úvodním zaváhání s Francií (2:3 SN) prohrálo s Finskem jasným poměrem 1:5, ale Němci si spravili chuť přesvědčivým vítězstvím nad Slovenskem poté, co otočili skóre až na 5:1. S Kanadou drželo Německo krok až do 44. minuty, pak však inkasoval brankář Pielmeier v rozmezí deseti minut třikrát a nakonec byla z vyrovnaného zápasu porážka 2:5.

Velkým impulsem pro německé naděje pro zbytek vývoje ve skupině byl příchod brankářské posily ze zámoří. Thomas Greiss z New Yorku Islanders, který se mimo jiné přičinil o vyřazení Floridy Panthers už v prvním kole Stanley Cupu, se okamžitě postavil do německého brankoviště a stal se hlavní oporou Němců.

přehrát video
Brankářský veterán Huet: Mám štěstí, že mohu reprezentovat

Greiss si první výhru připsal hned proti Bělorusku (5:2), ale vrchol skupinové fáze přišel v duelu proti Američanům. Tvrdou fyzickou hrou se Němci vyrovnali hráčům USA a v určitých pasážích je dokonce převyšovali. Důrazným způsobem hry podpořený skvělým Greissem vzdorovali favoritovi a v poslední minutě sami udeřili, když vstřelili vítězný gól (3:2).

Překvapivé, ale zasloužené vítězství podpořilo Německo výhrou nad nepříjemným Maďarskem a skupinu tak Němci zakončili se ziskem 13 bodů, což je vyneslo na třetí příčku tabulky. Ve čtvrtfinále proti Rusku zúžená německá sestava vinou zranění potrápila sbornou, a přestože Němci na Rusy nakonec nestačili (1:4), nebyli daleko od senzace.

Na druhé straně Francouzi sice začali skupinu zmiňovaným vítězstvím nad Německem po nájezdech, ale po zápase proti Slovensku byla nálada pryč (1:5). Utkání proti Maďarsku pak Francii vrátilo do hry (6:2), ale v následujících čtyřech zápasech se hokejisté galského kohouta zmohli jen na jednu vstřelenou branku.

Porážky s USA (0:4), Finskem (1:3), Kanadou (0:4) a nakonec i s Běloruskem (0:3) znamenaly konečnou ztrátu pěti bodů na postup do play-off. Francouzi tak musí zapracovat zejména na ofenzívě, aby byli konkurenceschopnější. Na turnaji vstřelili nejnižší počet branek ze všech týmů - pouze jedenáct.

Otázkou zůstává, jak se vyvine brankářský post Francie. Ve hře je osud čtyřicetiletého Cristobala Hueta, který sice letos dostával nejvíce příležitostí, ale vzhledem k jeho věku se nedá mluvit o budoucí perspektivě. Nabízí se tak spíše volba Floriana Hardyho, kterému bude na příštím šampionátu 32 let. Do zápasu proti Kanadě nastoupil 28letý Ronan Quemener a nakoukl také do utkání proti Finsku.

Zda se jednomu z pořádajících týmů mistrovství světa 2017 v Kolíně nad Rýnem a Paříži podaří proniknout do play-off a případně zopakovat německý úspěch z roku 2010, kdy Němci postoupili do semifinále přes Švýcarsko a v něm potrápili Rusko (1:2), si budeme muset rok počkat. Přesto se dá očekávat, že pořádající týmy využijí domácí podpory k co nejlepším výsledkům a možná se znovu dočkáme překvapení.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.