ČTsport

ČTsport
pátek 22. června 2018 Pavla

Faksa: Reprezentace je něco jiného než NHL. Proti USA udělám pro výhru cokoliv

Velikost textu:

Moskva – Jako posila z NHL by mohl být trochu nespokojen s tím, že naskakuje až ve čtvrté formaci a na ledě netráví kdovíjakou dobu. Radek Faksa si však nestěžuje. Naopak si svoji premiéru v národním dresu užívá a pro úspěch hodlá udělat cokoliv. To chce dokázat i ve čtvrtfinále proti USA, které dvaadvacetiletý útočník označuje za jeden z největších zápasů své kariéry.

Radek Faksa
Radek Faksa

Při letošním debutu v NHL si Faksa na své konto připsal 45 zápasů v základní části a dalších 13 duelů v bojích o Stanleyův pohár ve dvou kolech play-off, nyní jej čeká první velký zápas v národním týmu. "Reprezentace je něco jiného než NHL. Bude to jeden z největších zápasů mé kariéry, pro vítězství udělám cokoliv. Zkušenosti z play-off mi určitě pomůžou," řekl Faksa.

Jeden ze čtyř hráčů z NHL v českém týmu se po dlouhém, téměř třicetihodinovém cestování v neděli při debutu v národním celku představil od druhé třetiny na křídle čtvrté formace a strávil na ledě dohromady necelých šest minut. Se Švýcary se už Faksa zařadil na svůj oblíbený post na centru, odehrál tak celý zápas a na buly se podílel i na trefě Martina Zaťoviče.

"Hned po první noci, kdy jsem se vyspal, už se cítím na trénincích líp. Každý den se to zlepšuje. Je to rozdíl tady na širším kluzišti. Odevšud je k brance dál. Musíte hrát chytřeji, nejde tolik lítat jako v NHL," prohlásil Faksa.

Je připravený na svoji roli ve čtvrté formaci. "V každém týmu jsem v ní začínal. V juniorce v Kanadě, na farmě, i v NHL v Dallasu. Každý musí někde začít a vypracovat se. Čtvrtá lajna má trošku jinou úlohu než první tři. Ale to jsem věděl, hned jak jsem přijel. Trenéři nechtěli rozbíjet první tři útoky, když šlapou. Je mi jedno, jaký post budu hrát, hlavně ať uspějeme," podotkl Faksa.

S Američany má zkušenosti z mládežnických výběrů, ale vzájemné bitvy reprezentačních "áček" dosud sledoval jen v televizi. "Nejvíc si pamatuju mistrovství světa ve Vídni (2005). Prohrávali jsme s nimi 0:2 a nakonec to otočili. V tu dobu jsem zrovna byl v Praze a hrál hokejbal. Všichni to sledovali na Staroměstském náměstí, právě na zápase s Amerikou jsem tam byl i já," vzpomínal Faksa.

O rok dříve při šampionátu v Praze a Ostravě byl v hledišti, ale na český tým se nedostal. "Tehdy bylo těžké sehnat lístky. Byl jsem se podívat v Ostravě na zápas Ruska s Japonskem a i tak jsem byl šťastný, že jsem se mohl podívat na mistrovství," doplnil Faksa.

přehrát video
Reprezentanti chystali taktické varianty pro zápas s Amerikou

Ze současného kádru USA Faksa osobně nikoho nezná. "Ale samozřejmě je potkávám jako soupeře. Největšího bacha si budeme muset dát na Larkina, je hodně rychlý," prohlásil rodák z Opavy.

Cesta z Petrohradu do Moskvy se podle něj na soupeři nijak nepodepíše. "Na cestování jsou zvyklí, nebudou s tím mít žádné problémy. Spíš je pro ně nezvyk velké kluziště, i když už tady jsou nějakou dobu. Máme výhodu, že většina našich kluků hraje celou sezonu na širokém. Pro Kanaďany a Američany to je velký rozdíl," podotkl útočník, jehož si Dallas vybral v roce 2012 v prvním kole draftu jako 13. v pořadí.

Ve dnu volna se chystal relaxovat a po odpoledním spánku si zajít na dobrou večeři. "Večer si s klukama dáme turnaj na PlayStationu. Hrajeme FIFU," plánoval si souboj s Tomášem Kundrátkem, Davidem Pastrňákem a Matějem Machovským.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.