ČTsport

ČTsport
úterý 19. června 2018 Leoš

Příště už se nemusíme loučit, doufají nadšení Maďaři

Velikost textu:

Petrohrad - Maďarští hokejisté i fanoušci se sice s mistrovstvím světa loučí, v Rusku ale zanechali nezapomenutelnou stopu. Žádný tým se nemohl spolehnout na tak frenetickou podporu příznivců, kterou by odrážel i výkon na ledě. A to přesto, že výkony Maďarů nestačily k tomu, aby se zachránili. Maďarská veřejnost ale očekává, že nebude trvat dlouho, a i díky petrohradským zkušenostem se její noví oblíbenci zanedlouho mezi elitu podívají znovu.

Radující se Maďaři
Radující se Maďaři

Reportér musel s rozhovorem počkat. Taylor Hall ještě nechtěl začít mluvit - ale ne proto, že by na mediální povinnosti neměl náladu. Hvězdný útočník Edmontonu se ještě ohlédl na led, aby byl svědkem toho, co se příliš často nevídá. Na modré čáře se rozestoupili hráči soupeře a hala ztichla. Maďarští hokejisté na šampionátu opět prohráli, a to vysoko 1:7. Jejich fanoušci jim ale znovu z plných plic zazpívali maďarskou hymnu a přes debakl byli u vytržení - Maďaři přece vstřelili gól Kanadě!

Na šampionátu zřejmě nebylo lepších fanoušků než těch maďarských, byť stejně tak výsledkově horší než maďarský tým už byl jen Kazachstán. Svěřenci kanadského trenéra Riche Chernomaze tak sestoupili a příští rok se do elitní divize nepodívají. "Do velké míry je to ale jedno," podotýká novinář Zoltán Chizmazia z deníku index.hu. "Maďarský hokej dorazil mezi elitu. Udělal obrovský krok, což může příští rok dokázat stejně tak."

Kdyby se Maďaři na mistrovství světa bývali udrželi, byl by to bezmála zázrak. Pouze jeden maďarský tým - Székesfehérvár - hraje soutěž, která je kvalitativně na úrovni pomezí extraligy a 1. ligy. Zbytek klubů působí v maďarské lize, kterou lze jen těžko srovnávat s českými profesionálními soutěžemi. Maďaři nemají na rozdíl od všech soupeřů jediného hráče, který by působil v NHL či KHL. Jejich brankář je samouk.

přehrát video
Maďaři po výhře rozjeli velké oslavy a sní o dalším úspěchu

Malé i historické úspěchy

Maďarští hokejisté si tak na šampionátu užívali každou minutu a každý sebemenší úspěch právem považovali za historický. Potrápit v derby Slováky. Gól proti Kanadě. Gól proti USA. A jejich fanoušci na tom byli úplně stejně. Málokterý tým tak mohl na šampionátu cítit takovou sounáležitost se svými příznivci jako právě Maďaři.

Největším úspěchem by tak bylo už jen to, kdyby Maďaři na šampionátu zaznamenali jakékoliv body. Na mistrovství se jim ale dokonce podařilo vyhrát, a to poprvé mezi elitou od února 1939. Historické vítězství 5:2 si připsali proti Bělorusku.

"Byl jsem šťastný, strašně šťastný," rozplýval se Gergő Nagy. "Jako maďarskému hokejistovi pro mě bylo těžké vůbec zpracovat takový úspěch. Byl to fantastický pocit, slyšet vítěznou hymnu. Zpívali jsme tak nahlas a drželi jsme se s ostatními kolem ramen tak pevně, jak jsme jenom mohli."

A k záchraně díky tomu neměli Maďaři vůbec daleko. S Německem, které postoupilo do čtvrtfinále, ztratili body až v závěru zápasu. A tak se museli spoléhat na to, že Francouzi porazí Bělorusko. Jenže i když Les Bleus v utkání měli šance (a jejich neproměňování zvedalo ze židle fandící maďarské hokejisty na tribunách), v utkání už jim o nic nešlo a Bělorusové je v pohodě přejeli 3:0.

přehrát video
Sestřih utkání Maďarsko - Bělorusko

Nadšení zatím větší než um

Maďarští hokejisté mohli v závěru litovat jen toho, že ze začátku prostě neměli tolik zkušeností, aby věděli, co hokejový turnaj mezi elitou obnáší. Obrovské nasazení jim už v prvních utkáních nemohl odepřít nikdo. Maďaři se ale na začátku zápasů příliš často nechali strhnout atmosférou, poté provedli několik fatálních chyb v obraně a v závěru už jim chyběly síly. "Už v prvních dvou zápasech bylo vidět, že zaujetí maďarské reprezentace bylo větší, než co hráči na této úrovni mohli předvést fyzicky i herně," napsal Csizmazia.

Pokrok během turnaje byl ale obrovský. "Všichni to cítí, a řekli to i zahraniční trenéři, že maďarské mužstvo se během šampionátu hrozně posunulo. Zápas od zápasu jsme potvrzovali, že na tomto mistrovství nejsme náhodou," upozornil i trenér Chernomaz. "Po prvních třech utkáních kluci uvěřili tomu, že mohou soupeřit s ostatními v bruslení. Přišli na to, že k tomu, abychom vyhráli, je nejdůležitější, abychom dodržovali herní plán."

Velký zájem o mužstvo panoval i na domácím poli. Každý zápas Maďarů figuroval na titulních místech sportovních stránek a hokejistům fandily i velké osobnosti maďarského sportu. "Nemám radost, že naše reprezentace vypadla, ale těší mě, že sehrála několik vyrovnaných zápasů," řekl legendární trenér zlatých olympijských maďarských plavců Sándor Széles.

Světlé zítřky?

A Maďaři doufají, že nejen to bude výsledkem letošního šampionátu. Výhra nad Bělorusy je důležitá i v tom, že reprezentace si dokázala, že může porazit i soupeře, který mezi elitou figuruje nepřetržitě už dvanáct let. "Představme si ale, jak na tom byli i Francouzi a Němci," upozorňuje Csizmazia. "Dlouho pendlovali mezi dvěma divizemi, ale od roku 2008 jsou oba stabilně mezi elitou. A z obou zemí jde čím dál více mladých hráčů do zámoří."

Vzrůstající pozornost veřejnosti i fanoušků se přitom odráží i na ledě. Čím dál více mladých Maďarů se začíná věnovat hokeji. Na čtyři maďarské hokejisty připadají tři junioři, zatímco u nás je mládežnických hokejistů pouze čtvrtina. A i proto bylo na letošním šampionátu pouze pěti maďarským hráčům nad třicet let. 

V kádru je přitom několik velkých nadějí - devatenáctiletý Galló má za sebou sezonu v elitním švédském Linköpingu, jednadvacetiletý Sebők se zase letos prosadil v týmu finského KalPa. V juniorské americké USHL se zase snaží prosadit čerstvě devatenáctiletý Erdély.

Maďarští hokejisté se tak za jedenáct měsíců opět poperou o účast mezi elitou buď v Rakousku, nebo v Jižní Koreji. Stejně jako letos postupují dva týmy (největšími soupeři budou letos sestupující Kazachstán a Rakušané) a stejně jako letos se Maďaři budou moct spolehnout na podporu veřejnosti. "Líbilo se mi nadšení maďarských hokejistů," zhodnotil Széles. "Je potřeba ještě trochu zlepšení a příště už se nemusíme loučit."

Zdroj: ČT sport, index.hu, Nemzeti sport, TSN

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.