ČTsport

ČTsport
čtvrtek 16. srpna 2018 Jáchym

Vzít další posily z NHL? Trenérům současný vývoj určitě vrtá hlavou, říká Záruba

Velikost textu:

Moskva – Brát, či nebrat posily z NHL, to je oč běží v posledních hodinách v hlavách českých trenérů. Národní tým totiž na šampionátu září a je otázkou, zda je dobré do něj sahat. Šéfkomentátor ČT sport Robert Záruba v případné nominaci Radka Faksy a Aleše Hemského vidí pozitiva, ale tuší, že Vladimíra Vůjtka a spol. čeká náročné rozhodování.

Robert Záruba na komentátorském stanovišti v Globenu
Robert Záruba na komentátorském stanovišti v Globenu

Před startem šampionátu byla snaha získat co nejvíce posil z NHL. Po sérii omluvenek a zranění Jiřího Sekáče nakonec na turnaji působí v českém týmu jen tři, jenže reprezentace i s nezkušeným a ne tak hvězdným týmem zatím na šampionátu září. Nyní tak, když je možnost získat dvě jména ze zámořské soutěže, visí otazník, zda by to pro Čechy bylo ještě dobře.

"Předběžně víme, že Radek Faksa by rád přijel a Aleš Hemský s definitivní odpovědí ještě čeká. Jestli by to narušilo pohodu v týmu, je otázka. Na druhou stranu na případné čtvrtfinále a zápasy o medaile budeme potřebovat ještě jeden silný útok a s Hemským by se i další formace zvedly," myslí si Záruba.

"Pravdou ale je, že proti Norům třetí lajna hodně zabojovala, aby zůstala pospolu. Vladimír Vůjtek už během turnaje říkal, že by o dvojici z Dallasu měl zájem, ale po současném vývoji trenérům určitě vrtá hlavou, zda do týmu sahat, nebo ne," zvažuje možnosti Záruba, jenž v Rusku komentuje své pětadvacáté mistrovství světa.

přehrát video
Záruba: Podle zvolené strategie očekávám proti Kazachům start Francouze

Šéfkomentátor ČT sport, jenž už nedílně patří ke komentování světových šampionátů, má každopádně pro dosavadní výkony českého týmu na turnaji pouze slova chvály.Snad kromě první třetiny se Švédskem se český tým prezentuje koncentrovaným výkonem. Jdou trpělivě za šancemi a góly a dávají si pozor, aby neudělali chybu. Až na dvě výjimky například proti Norům neudělali žádnou hrubku," hodnotí Záruba.

Velkou pochvalu od něj mají zejména nováčci, kterých je v sestavě hned třináct, což je historické maximum českého týmu na velkých akcích. Na výkonech to ale zatím není znát, spíše naopak. "Zápas s Nory patřil třetí formaci s novici Tomášem Zohornou a Robertem Kousalem. Výborně zahrál také Radim Šimek a vysokou výkonost vykazuje i Jakub Jeřábek. Musel bych však vyjmenovat všechny, aby to bylo spravedlivé," řekl Záruba.

Český tým má po čtyřech zápasech na kontě jedenáct bodů a drží se v čele skupiny A. Dalším soupeřem Vůjtkových svěřenců bude Kazachstán, který je na sedmé pozici se ziskem dvou bodů. Záruba proto věří, že reprezentace zvládne i páté střetnutí na turnaji.

"Mužstvo působí hodně soudržně a proti Kazachstánu je pravděpodobné, že snad vylétne nějaká další řada. Bude ale nutné, aby se hráči od první minuty soustředili, jelikož je to soupeř, který umí zlobit. To ukázali s Rusy. Je potřeba hrát, aby Češi dosáhli na další vítězství, které by je posunulo opět o něco blíže k pozici zaručující pro případné čtvrtfinále setrvání v Moskvě," myslí si Záruba.

Zárukou úspěchu proti outsiderovi by měly být i výkony brankářů, kteří zatím na mistrovství září. Výborně chytá Pavel Francouz i Dominik Furch, jenž ještě nedostal na turnaji gól a proti Norsku si připsal druhou nulu. Při současném systému rotování by však do utkání s Kazachy měl pravděpodobně nastoupit prvně jmenovaný.

"Podle zvolené strategie by to tak mělo být. Bylo by překvapivé, kdyby dva zápasy ve dvou dnech chytal jeden brankář. I když proti Norsku Furch neměl tolik práce. Každopádně nastolený systém se mi líbí a jsem rád, že k němuz trenéři našli odvahu. Konečně je tu situace, kdy máme dva vyrovnané brankáře, kteří si navzájem pomáhají. Společně s Matějem Machovským a trenérem gólmanů Petrem Jarošem vytvořili minitým a tato jednotka funguje velmi profesionálně," dodal Záruba.

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.