ČTsport

ČTsport
pondělí 20. srpna 2018 Bernard

Touše z Valašska dobývají hokejový svět

Velikost textu:

Kateřinice (Vsetínsko) – Celý hokejový svět ovládají valašské Kateřinice. I na mistrovství světa v Rusku se bude hrát s puky, které pocházejí z místní rodinné fabriky. Pro vrcholné akce posledních šestnácti let zde vyrobili na deset milionů puků.

Puk pro MS v hokeji 2016
Puk pro MS v hokeji 2016

Společnost Gufex do Ruska posílá 2000 puků, 1100 jich jde do Moskvy a zbylých 900 do Petrohradu. Na touši pro květnový šampionát nechybí logo IIHF, rok a místo konání mistrovství, označení 'oficiální herní puk' ani podpis prezidenta hokejové federace Reného Fasela.

První významnou akcí, na které hokejisté hráli s puky Gufex, byly olympijské hry v Naganu v roce 1998. O rok později firma podepsala smlouvu s Mezinárodní hokejovou federací (IIHF) a její kotouče se staly oficiálními hracími puky všech mistrovství světa pořádaných IIHF, tedy i šampionátů žen či juniorů. S puky Gufex se hrálo i na dalších olympijských hrách. Ročně firma dodá IIHF 12 000 až 13 000 puků.

přehrát video
Jak se pečou puky pro hokejové MS

Gufex si zakládá na tom, že jeho puky jsou úspěšné zejména proto, že díky svému složení jen málo špiní reklamy na mantinelech a nerozbijí plexisklo ani při rychlosti 180 kilometrů v hodině. "Puky vyrábíme ze speciální směsi, která je dělá jedinečnými. Klademe důraz na kvalitu," řekla jednatelka Kateřina Zubíčková. Puky se pečou 12 a půl minuty při teplotě 175 stupňů. Recepturu pryžové směsi zná jen pět lidí a chrání ji patent.

V Rusku budou Valaši jednat o prodloužení kontraktu s Mezinárodní hokejovou federací. Úspěch by znamenal pro rodinnou firmu vedenou ženami prosperitu i potvrzení mnohaleté prestiže na hokejové mapě světa.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.