ČTsport

ČTsport
pondělí 20. srpna 2018 Bernard

ČR se chystá na hokejový mumraj. V Ostravě zkoušeli evakuaci arény

Velikost textu:
aktualizováno 24. 4. 2015 19:32

Přesně za sedm dní na první májový den vypukne v České republice svátek hokejových fanoušků; přípravy na mistrovství světa vrcholí. Po 11 letech se opět bude hrát v arénách v Praze a Ostravě. Právě v Ostravě dnes posloužily tři tisícovky středoškolských studentů jako figuranti při simulaci evakuace v případě nebezpečí. Na zápasy šampionátu se chystají tisíce fanoušků, intenzivně se na ně připravují také hotely, restaurace a sportbary a roztočilo se i tipování u sázkových kanceláří.

Simulovaná evakuace ostravské arény
Simulovaná evakuace ostravské arény

Studenty si policisté před ostravskou arénou rozdělili do tří skupin, jednotlivými vchody pak mladí lidé vpluli za pomoci pracovníků bezpečnostní agentury do budovy. Ti si mohli poprvé vyzkoušet kontrolu několika tisíc návštěvníků, na kterou se připravovali během školení.

Uvnitř pak studenti s policisty sehráli vybrané krizové situace. Podle slov studentů šlo třeba o vběhnutí na led. "Jenom tam pár lidí zadrželi," smál se po skončení nácviku student Vít Horáček. Celá akce skončila simulovanou evakuací arény, která s třemi tisíci figurantů zabrala přibližně dvacet minut. Kdyby byla hala plná – kapacitně nabízí místo pro osm tisíc návštěvníků, zabrala by pochopitelně mnohem déle.

Uzavírky kolem O2 areny v době MS
Uzavírky kolem O2 areny v době MS

Stejný nácvik zátěžových situací vyzkouší v pražské O2 Aréně v neděli. "Máme za sebou samozřejmě mnohaměsíční práci bezpečnostních štábů. Těch lidí, kteří se na přípravě podíleli, je opravdu hodně," řekl pro ČT předseda pražského organizačního výboru Petr Bříza. Podotkl, že k pátečnímu večeru se již prodalo 70 procent vstupenek na zápasy.

Aréna pro dobu mistrovství připravuje mimo jiné takzvané fanzóny, kam se dostane každý zájemce i bez vstupenky na konkrétní zápas. Pořadatelé v současnosti staví pro fanoušky zázemí v bezprostředním okolí haly. Jeho součástí bude i stan s oficiálními suvenýry šampionátu, stejně jako stany s kuchyní a občerstvením.

Hotely čekají žně

"Nejvíce hostů k nám přijíždí z Německa," popisuje manažer jednoho z pražských hotelů Martin Štěpnička. Podle toho, jak si německý tým povede, se také zřejmě fanoušci od sousedů v ČR zdrží. Některé pražské domy nabízející ubytování zvýšily na dobu hokejového šampionátu ceny za své služby, turisté tak za ně v metropoli zaplatí v průměru až o pětinu víc. Dvoulůžkový pokoj v pětihvězdičkovém hotelu v centru Prahy během finále vyjde na 6800 korun. Dva týdny po něm už bude cena o tisíc korun nižší. Účty za ubytování půjdou nahoru během turnaje i v Ostravě. Někde dokonce o polovinu.

přehrát video
Události: Města se připravují na hokejový šampionát
Zdroj: ČT24

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.