úterý 17. července 2018 Martina
Dohrávka 48. kola extraligy

Olomouc umocnila mizérii Sparty, Pražané balancují na hraně předkola play-off

aktualizováno 26. 2. 2018 21:00

Pátou porážku v řadě utrpěli v dohrávce 48. kola extraligy hokejisté Sparty. Na domácím ledě se museli sklonit před Olomoucí, která v O2 areně zvítězila po prodloužení 3:2. Klub z hlavního města měl sice dvakrát navrch, ale Hanáci pokaždé odpověděli a Jiří Ondrušek v čase 61:15 stanovil konečné skóre. Hosté se přiblížili jen bod za šestý Zlín, domácí okupují desáté místo s náskokem dvou bodů před Chomutovem.

Utkání Sparta Praha - Olomouc

Sparta nastoupila bez kapitána Hlinky a byla v úvodu aktivnější. Už na konci třetí minuty mohl otevřít skóre junior Pšenička, ale Konrád byl proti. Čisté konto přesto slovenský olympionik neuhájil dlouho - jen o pár vteřin později totiž otevřel skóre dorážející Buchtele.

Olomouc se poprvé osmělila až v 11. minutě, jenže Eberle Aittokallia nepřekonal. Brankář Pražanů byl vzápětí znovu v akci, když napřáhl Ostřížek. Pohromu sice ještě odvrátil, nicméně ve 13. minutě už byl bez šance, neboť Lukáš Galvas při přečíslení dvou na jednoho našel hůl Laše a ten pouze usměrnil puk za záda finského gólmana.

Sestřih utkání Sparta Praha - Olomouc

Sparťané však přispěchali s bleskovou odpovědí a za dalších 22 vteřin znovu vedli. Klimkovu nahrávku sice ještě netrefil před brankovištěm tísněný Vrána, ale za ním číhal Jarůšek a s přehledem trefil poloodkrytou klec. Domácí pak mohli vedení i zvýraznit v první přesilovce zápasu, ale Jakub Galvas si na trestné lavici odpykal celé dvě minuty.

Úvod druhého dějství přinesl zvýšenou aktivitu Hanáků, Holec a Jakub Galvas ovšem s pokusy o vyrovnání neuspěli. Sparta si naopak zahrála další dvě početní výhody, ale stavem pohnul až v nástupu do třetí části Mráz, který se osamocený dostal k odraženému puku a propálil Aittokallia na bližší tyč.

Sparta od té chvíle vypadala čím dál bezradněji. Jako kdyby nedokázala přes dlouhou olympijskou pauzu zapomenout na sérii neúspěchů před jejím začátkem. Vysvobodit ji mohl Forman, jenž jel sám na Konráda, ale nedal. Naopak na druhé straně hráli hosté v 49. minutě svou jedinou početní výhodu a byli kousek od třetí branky.

Závěr základní hrací doby už větší příležitosti nepřinesl, oba týmy si totiž hlídaly bodový zisk. Ve druhé minutě prodloužení pak parádním sólem rozjásal olomoucké fanoušky Ondrušek, který sám proti Aittokalliovi zavěsil pod horní tyč.

Dohrávka 48. kola hokejové extraligy:

HC Sparta Praha - HC Olomouc 2:3 v prodl. (2:1, 0:0, 0:1 - 0:1)

Branky a nahrávky: 4. Buchtele (Řepík, J. Mikuš), 14. Jarůšek (P. Vrána, Klimek) - 13. Laš (L. Galvas, J. Knotek), 43. Mráz (Holec), 62. Ondrušek (Strapáč, Irgl). Rozhodčí: Hradil, Hejduk - Ondráček, Špůr. Vyloučení: 1:3. Bez využití. Diváci: 6683.

Sparta: Aittokallio - Z. Michálek, Kulda, J. Mikuš, Kalina, T. Pavelka, T. Voráček, Piskáček - Řepík, Pech, Buchtele - Jarůšek, P. Vrána, Klimek - Forman, Černoch, A. Kudrna - Uher, Pšenička, Reichenberg. Trenéři: F. Výborný, Rulík, J. Nedvěd a Janeček.

Olomouc: Konrád - Škůrek, Vyrůbalík, Jaroměřský, Ondrušek, J. Galvas, L. Galvas - Eberle, J. Knotek, Laš - Irgl, Strapáč, Burian - Skladaný, Ostřížek, J. Káňa II - Jergl, Mráz, Holec. Trenéři: Venera, Tomajko a Moták.

František Výborný (Sparta): "Jsme v situaci, kdy jsme chtěli ten zápas urvat a získat tři body nebo alespoň dva. Bohužel jsme udělali dvě taktické chyby při gólech na 1:1 a 2:2, kdy to hráči špatně rozebrali, a inkasovali jsme. V prodloužení je to vabank a může to být o jedné šanci. Když ji soupeř využije, může to být pak takto rychlé. Došlo k individuální chybě, kdy hráči nedohráli Ondruška, ten udělal parádní individuální akci a bohužel pro nás zakončil. Musíme jít dál."

Jan Tomajko (Olomouc): "My jsme nezačali v první třetině dobře a dostali jsme rychlý gól. Pak jsme sice srovnali, ale hned za pár vteřin jsme dostali druhého. Myslím si však, že poté, co jsme dostali druhý gól, se hra hodně vyrovnala. Byl to naprosto vyrovnaný zápas. A my jsme srovnali i skóre. Sparta tam pak měla ještě jednu velkou šanci ve třetí třetině, ale Braňo Konrád to vychytal. V prodloužení jsme urvali druhý bod a myslím, že pro nás jsou ty dva body hodně cenné."