ČTsport

ČTsport
středa 18. července 2018 Drahomíra
EXTRALIGA

Liberec slavnostně vyřadí Nedvědův dres s číslem 93

Velikost textu:

Dres Petra Nedvěda s číslem 93 bude viset pod stropem liberecké Home Credit Areny. Bývalý útočník Bílých Tygrů se dočká pocty 4. února před duelem 47. kola extraligy s pražskou Spartou, za kterou rovněž nastupoval. Šestačtyřicetiletý centr s bohatými zkušenostmi z NHL se vrátil do mateřského Liberce v roce 2008 a během sedmi sezon se mu podařilo vytvořit klubové rekordy v produktivitě i počtu branek.

Petr Nedvěd
Petr Nedvěd

"Petr Nedvěd je bezesporu nejslavnějším odchovancem našeho klubu. Ve své době patřil k desítce nejlepších hokejistů světa a my jsme nesmírně hrdí na to, že během své kariéry nikdy nezapomněl na místo, kde hokejově vyrostl," uvedl prezident Bílých Tygrů Petr Syrovátko.

Nedvěd hrál za Liberec už krátce v letech 1997/98 a 2001/02 ještě ve druhé nejvyšší soutěži a celkem za tři zápasy nasbíral šest bodů za tři branky a stejný počet asistencí. Před ročníkem 2008/09 se vrátil na sever Čech ze Sparty a jako kapitán dovedl tým dvakrát do semifinále.

Do konce kariéry v roce 2014 nasbíral v extralize za Bílé Tygry v 262 zápasech 288 bodů a nastřílel 109 gólů, čímž stanovil klubová maxima. V sezoně 2011/12 vytvořil i klubový rekord 61 body za 24 branek a 37 asistencí ze 49 zápasů základní části.

"Když se po dlouhých letech vrátil do Liberce, stal se ikonou nejen našeho klubu, ale celé extraligy. Byl osobností, které patřila celá jedna éra," doplnil Syrovátko. "Svým hokejem uměl pobláznit nejen tribuny, ale také spoluhráče v týmu. Petr patří k silné generaci českých hráčů, ale i v této společnosti byl jedním z nejlepších. Je nejpevněji spjat s naším klubem. Petr Nedvěd je jeho symbolem a ikonou."

Dres Petra Nedvěda zaujme místo i vedle jeho otce Jaroslava, který byl výraznou osobností libereckého hokeje v sedmdesátých letech minulého století. Dvě hodiny před utkáním se Spartou, které začne v 16:00, se uskuteční v prostorách ČS klubu Home Credit Areny i Nedvědova autogramiáda.

Nedvěd hrál v extralize rovněž za Spartu. V NHL za Vancouver, St. Louis, Pittsburgh, New York Rangers, Phoenix, Philadelphii a Edmonton sehrál 982 utkání, v nichž si připsal 717 bodů za 310 branek a 407 asistencí.

V play-off přidal v 71 soubojích 42 bodů zásluhou 19 gólů a 23 přihrávek. Na kontě má i stříbro z olympijských her v Lillehammeru z roku 1994 v dresu Kanady a bronz z mistrovství světa z roku 2012 v českých barvách.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.