ČTsport

ČTsport
čtvrtek 21. června 2018 Alois
EXTRALIGA

Vítkovice se Spartou roztočily před 80 lety ligová kola

Velikost textu:

Praha - Před osmdesáti lety se odehrálo historicky první ligové utkání v hokeji. V premiérovém zápase se proti sobě postavily SSK Vítkovice a AC Sparta Praha. Do Vítkovic se 3. ledna 1937 sjeli sportovní fanoušci z celé republiky. Do duelu vstupovali jako favorité Pražané, svoji převahu ale nedokázali využít, a tak první utkání skončilo remízou 1:1. Kromě nich si před 80 lety zajistily účast v premiérové sezoně ještě pražské LTC a Slavia, České Budějovice, Mladá Boleslav, Poprad a opavský Troppauer. ČT sport na výroční den připravila hned dva přímé přenosy. Od 16:40 sledujte zápas Mladé Boleslavi a Pardubic, od 19:00 pak duel Komety Brno se Spartou.

Hokejový tým SSK Vítkovice
Hokejový tým SSK Vítkovice

O vzniku ligy rozhodla na podzim předchozího roku valná hromada Československé ligy kanadského hokeje, úvodní ročník byl rozlosován v prosinci.

"Bylo obrovským úspěchem, že liga vznikla už v roce 1937," uvedl šéfkomentátor Robert Záruba. V Československu byl tehdy jediný stadion s umělým ledem, tuzemskému hokeji dominovaly pražské kluby, LTC vidělo priority jinde než v domácí soutěži. "Tehdy se za významnější považovalo soupeření s evropskými kluby," popsal Záruba.

Autorem premiérového gólu byl k velké radosti domácího publika vítkovický útočník Vilém Kubečka, favorizovaní sparťané stihli v závěrečných minutách už jen vyrovnat na konečných 1:1. Protože Vítkovice byly považovány za outsidera utkání, remízový výsledek je vynesl na stránky tehdejšího tisku jako hrdiny.

Zápis o utkání:

SSK Vítkovice - AC Sparta Praha 1:1 (1:0, 0:0, 0:1)

Rozhodčí: Kolář (Olomouc), Vavrečka (Ostrava). Diváci: Asi 3000.

SSK Vítkovice: Vorel, Klevar Václav, Šauer, Slovák, Duda, Kubečka, Klevar Bohumil, Milíček, Dohnal.

AC Sparta Praha: Boháč, Košek, Vondřich, Drahoš Jirotka, Zdeněk Jirotka, Roth Michálek, Teeple (CAN), Jedlička (Sparta disponovala ještě kanadským hráčem McLeanem, který ale kvůli vysoké horečce nenastoupil).

Šampionem se nakonec stal podle předpokladů LTC Praha, jenž ztratil body pouze za bezgólovou remízu s druhou Spartou a v sedmi zápasech dosáhl úctyhodného skóre 64:2.

Začátky Československé hokejové ligy nebyly ideální. S výjimkou Prahy se hrálo na přírodních kluzištích a utkání se neodehrávala v pravidelných intervalech. V průběhu ligy se navíc měnil hrací systém a nakonec se rozhodovalo pouze o vítězi a sestupujících. Zpočátku se hrálo jednoduchým systémem – každý s každým.

Kuriózní utkání se odehrálo mezi HC Tatry a pražskou Slavií, kdy se duel odehrál ve sněhové vánici. Pravděpodobně kvůli problémům s počasím se k zápasu nedostavili rozhodčí, a tak utkání odpískali diváci vybraní z přihlížejících.

LTC kraloval lize s jedinou výjimkou až do roku 1949, kdy získal poslední 11. titul. Stejný počet mistrovských primátů vybojovala v 50. a 60. letech i Kometa Brno, ještě o jeden triumf více má na kontě Dukla Jihlava, s 12 tituly dosud nejúspěšnější tým nejvyšší soutěže.

SSK Vítkovice
SSK Vítkovice
Více fotek
 • SSK Vítkovice zdroj: Archiv HC Vítkovice https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/70/6980/697954.jpg
 • Pozvánka na první utkání Vítkovice - Sparta zdroj: ČT sport https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/70/6980/697956.jpg
 • Reportáž z prvního zápasu Vítkovic se Spartou zdroj: ČT sport https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/70/6980/697957.jpg
 • O utkání Poprad - Slavia Praha zdroj: ČT sport https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/70/6980/697955.jpg

Tu si během 80 let vyzkoušelo 57 týmů včetně osmi slovenských a dvou německých, z celkového prvenství se jich radovalo 22. Dosud posledním přírůstkem do přehledu vítězů se v uplynulé sezoně stal Liberec, nejúspěšnějším celkem samostatné české extraligy zůstává šestinásobný mistr Vsetín. Nejvíce ročníků sehrála Sparta, která mezi elitou chyběla v jediné sezoně.

Střelcům vévodí Milan Nový s 474 góly, hranici čtyř set ligových tref překonali i Vladimír Růžička (431), Viktor Ujčík (410) a Josef Černý (403). Nejvíce zápasů odehrál František Ptáček (1209), více než tisícovku utkání má na kontě celkem deset hráčů.

přehrát video
Před 80 lety odstartovala třemi zápasy pravidelná hokejová liga

Liga zpočátku čelila různým problémům, především nepřízni počasí (hrálo se převážně na přírodním ledě) a nízkému zájmu ze strany klubů. Po druhé světové válce došlo k rychlému přibývání umělých ploch a tím i popularizaci soutěže, kterou v 50. letech hrálo až 21 mužstev. První utkání na krytém stadionu se hrálo v roce 1955, první televizní přenos viděli diváci v únoru 1957.

Na konci téže dekády klesl počet účastníků na 12 a úroveň ligy začala prudce stoupat. Momentálně působí v extralize 14 týmů, které v základní části odehrají 52 kol. Poté následuje play-off, jenž bylo nastálo zavedeno v sezoně 1985/86. Mezi další milníky patří přijetí tříbodového systému od ročníku 2000/01 nebo zrušení remíz o šest let později. O novém mistrovi rozhoduje finálová série hraná na čtyři vítězné zápasy.

V den 80. výročí nastoupí extraligové kluby ve slavnostních retro dresech. "Většina klubů vytvořila unikátní historické dresy. Nastoupí v nich jednu třetinu," uvedl ředitel extraligy Josef Řezníček.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.