ČTsport

ČTsport
pondělí 20. srpna 2018 Bernard
EXTRALIGA

Trenér Liberce Pešán: Krize Liberce nemusí přijít nikdy

Velikost textu:

Liberec - Trenér libereckých Bílých Tygrů Filip Pešán neměl prakticky celou sezonu s čím být nespokojený. Jeho tým pracoval téměř neustále na sto procent a výsledkem byl rekordní zisk 118 bodů za základní část. Vítězství v ní však bývá někdy ošemetné - týmy mohou ke konci polevovat a poté se těžko dostávají zpět do nejlepší formy. Pešán však věří tomu, že něco takového Liberci nehrozí, čemuž by napovídaly i výsledky, které byly stále výjimečné.

Trenér Liberce Filip Pešán (vlevo) a prezident klubu Petr Syrovátko
Trenér Liberce Filip Pešán (vlevo) a prezident klubu Petr Syrovátko

Liberci se povedlo něco mimořádného. Rekordních 118 bodů ze 156 možných nastřádal i díky tomu, že když už prohrál v základní hrací době, což se mu stalo jen osmkrát, vzápětí bodoval. Ani jedinkrát nevyšel bodově naprázdno ve dvou utkáních po sobě. "Od začátku sezony jsem prohlašoval, že ta krize nemusí přijít nikdy, když ten tým dobře pracuje. Proto jsem ani žádnou krizi nečekal a jsem rád, že zatím nepřišla," řekl Pešán.

Vynikající výsledky ale podle něho nepřijdou samy od sebe. "Je za tím každodenní práce. Klobouk dolů před tím, jak kluci každý den pracují. Snažíme se, aby v tom našem programu byl každý den důležitý, a zatím se nám to daří," pochvaloval si Pešán.

Určité možnosti naznačovala již v létě Liga mistrů, ale osmatřicetiletý kouč sám přiznal, že nečekal, jak moc se bude Severočechům dařit. "Samozřejmě jsem věděl, jaké hráče do týmu bereme, věděl jsem, jak ten tým chci skládat, ale nevěděl, jak si ten tým sedne. Rozhodně jsem nevěděl, že bude až takhle dobrá týmová chemie, která je základ k tomu úspěchu. Léto naznačovalo, že tým bude hrát dobrý hokej, ale že to bude takhle dobrá základní část, to jsem samozřejmě netušil," připustil Pešán.

přehrát video
Sestřih a ohlasy utkání Liberec - Karlovy Vary

Právě díky dobré "chemii" má tým, který získal s příchodem několika reprezentantů výrazně na kvalitě, obrovskou sílu. "Jak už sezona ukázala, jen nám jedno, s kým hrajeme a jak ten výsledek vypadá, my chceme vyhrát každý zápas. A spoustu zápasů jsme otočili, spoustu špatně odehraných zápasů jsme vyhráli. To je podle mě nejsilnější stránka toho týmu," vyzdvihl Pešán.

Vedle osvědčených jmen se navíc k výborným výkonům rozehrála spousta dalších hráčů. "Někteří mají možná životní sezonu, ale musím říct, že za tím je spousta tvrdé práce. Hodně věcí si hráči zautomatizovali z tréninku, mají nasazení a sílu a potom, když v některých věcech improvizují, tak se jim to právě proto daří," zdůraznil Pešán.

Ke cti novému držiteli Prezidentského poháru za vítězství v základní části je podle něho třeba přičíst, že tým přes výsostné postavení v tabulce nepolevil a neoslepl přílišnou sebejistotou. "Jsem přesvědčený o tom, jak je ten tým řízený i zevnitř. Hráči těch starších ročníků jsou srovnaní a nemáme v týmu hráče, který by moc vyčníval nad ostatní. I to je charakteristikou toho týmu - opravdu nejsme tým hvězd, ale tým hráčů, kteří pracují každý den," ocenil Pešán.

I proto se nebál hráče po posledním kole, v němž Liberec smetl Karlovy Vary 6:2, pochválit. "Trošku jsem se v šatně pousmál a klukům poděkoval," řekl. Dobře si přitom uvědomuje, že mužstvo má ještě rezervy. "Rozhodně do sebe ještě nezapadlo všechno. Jsou tam pořád mezery ve hře, což není trenérské klišé, ale realita. Máme tam stále spoustu chyb, které musíme odstranit, a pak můžeme být ještě lepší tým," řekl Pešán.

Vadí mu především nedisciplinovanost v určitých fázích zápasu. "Naše trestné minuty jsou nejvyšší v lize, stojí nás to spousty sil, ale i zraněných hráčů, když se pak snažíme (v oslabení) blokovat střely," připomněl Pešán celkem 864 trestných minut, v průměru téměř 17 na zápas. Pardubice, druhý tým v pořadí největších "hříšníků", mají celkem na kontě o 97 minut méně. "To je jedna z věcí, na nichž musíme zapracovat," uvědomuje si Pešán, jak draho by mohly přijít zbytečné fauly v play-off.

To ale s týmem zahájí až ve středu 16. března. Navíc proti rozehranému celku z předkola. "Máme domluvené dva přátelské zápasy s naší farmou, abychom nevypadli ze zápasového rytmu, odjedeme také na krátké soustředění. To vše by mělo udržet tým v pohodě," věří Pešán.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.