ČTsport

ČTsport
pátek 17. srpna 2018 Petra

Rekordman extraligového bodování Leška ukončil kariéru

Velikost textu:
aktualizováno 4. 5. 2015 14:45

Zlín - Zlínský útočník Petr Leška, nejproduktivnější hokejista v historii extraligy, ukončil ve 39 letech kariéru. Loňský mistr tak přišel o druhou velkou osobnost poté, co se bezprostředně po skončení sezony rozloučil s hokejem kapitán Petr Čajánek.

Petr Čajánek a Petr Leška
Petr Čajánek a Petr Leška

Dvojnásobný extraligový šampion Leška měl ve Zlíně smlouvu ještě na příští ročník. Po vyřazení ve čtvrtfinále play-off s Kometou Brno uvedl, že chce pokračovat, nicméně ukázalo se, že má problémy s kolenem.

"Dlouho jsem o rozhodnutí přemýšlel. Na jedné straně bych ještě rád hrál. Cítím, že mi hokej bude chybět. Na druhé mě omezovalo poraněné levé koleno. A cítím se už opotřebovaný," řekl Leška při zahájení letní přípravy, které už jen sledoval z hlediště hřiště v Mladcové. Své definitivní rozhodnutí po skončení sezony oddaloval, než jej sdělil jednateli klubu Patriku Kamasovi a trenérovi Rostislavu Vlachovi.

"Nechtěl jsem jednat unáhleně. Ale už po skončení sezony jsem vnitřně cítil, že pokračovat zřejmě nebudu. Postupně se sčítalo více věcí. Tušil jsem, že se už nedokážu na další sezonu připravit co nejlépe. Tím bych už zřejmě týmu nepomohl. Kvalita se musí dokazovat v každém zápase," uvedl Leška.

Chomutovský rodák Leška v této sezoně překonal rekord Richarda Krále a stal se nejproduktivnějším hráčem v historii domácí nejvyšší soutěže. Centr, který krátce působil i v Plzni a Spartě, nasbíral 909 bodů za 281 branek a 628 asistencí. S 1156 duely se posunul na druhé místo za rekordmana Františka Ptáčka (1204 zápasů). Se Zlínem získal titul v letech 2004 a 2014. V české reprezentaci sehrál 15 utkání a vstřelil čtyři góly.

Ve Zlíně by Lešku mohl nahradit slovenský útočník Martin Cibák, který má zkušenosti ze zámořských soutěží včetně NHL, kde působil v Tampě Bay. Hrál i v KHL ve Spartaku Moskva, Čerepovci, Nižněkamsku a také ve švédské Frölundě a Södertälje. Naposledy působil v Olomouci. "Máme o Cibáka zájem a začali jsme s ním jednat," řekl Kamas. Vedle Lešky a Čajánka skončil ve zlínském týmu i útočník Bedřich Köhler, který posílí Hradec Králové.

Kádr opustil také obránce Tomáš Valenta, jenž se nedomluvil s vedením na podmínkách nové smlouvy a míří do Olomouce. O zahraniční angažmá usiluje útočník Jakub Svoboda. Na prvním tréninku už byli slovenští útočníci Tomáš Sýkora, Daniel Štumpf a na zkoušku přišel Petr Obdržálek. Do přípravy se zapojil i brankář Luboš Horčička, který si hledá nové angažmá. Širší kádr pro letní přípravu tvoří 28 hráčů. 

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.