ČTsport

ČTsport
pátek 21. září 2018 Matouš
PŘED EXTRALIGOU

V Plzni po odchodu legend vsadili na mládí, ambice však zůstávají

Velikost textu:

Plzeň – Málokterá extraligová kabina prožila přes léto takové zemětřesení jako ta plzeňská. Indiánský vigvam opustila řada zkušených hráčů v čele s kapitánem Martinem Strakou, který už definitivně vyměnil brusle za manažerský oblek. Nyní se budou Západočeši pokoušet útočit na přední příčky s řadou talentovaných mladíků, které do boje povede jeden z největších přestupů léta, dlouholetý kapitán Slavie Petr Kadlec.

Hokejisté Plzně
Hokejisté Plzně

Po loňské mistrovské sezoně se Indiánům vyhnula tradiční mistrovská kocovina, zčásti i proto, že očekávaná generační výměna se nekonala a většina veteránů si svou plzeňskou misi ještě o rok prodloužila. Škodovka vcelku bez větších potíží dosáhla na třetí místo po základní části, které znamenalo důležitou domácí výhodu pro čtvrtfinále.

V něm ale Západočeši poměrně tvrdě narazili, když nad jejich síly byla brněnská Kometa. Po úvodní domácí porážce sice Indiáni další dva duely zvládli, v klíčovém čtvrtém zápase ale nedokázali v Rondu skórovat a Brňané následně sérii otočili až na konečných 2:4. Po možná trochu brzkém vyřazení se tak přestavba kádru mohla rozeběhnout naplno.

Tomáš Vlasák a Martin Straka
Tomáš Vlasák a Martin Straka

Do Karlových Varů přestoupil nejproduktivnější Indián základní části Radek Duda, kromě zmíněného Martina Straky ukončila kariéru i další klubová legenda, obránce Jiří Hanzlík, a prodloužit si kariéru do Slavie odešel Strakův dlouholetý parťák Tomáš Vlasák. Hradec Králové pak zlákal slovenského obránce Tomáše Slováka a kazašská Karaganda Tomáše Frola. V klubu skončili i další obránci Daniel Seman, Jakub Slavík a Dan Růžička, brankář Dominik Halmoši, útočník Tomáš Pitule odešel do Kladna a Miroslav Holec se vrátil do Brna.

Příchodům bezpochyby vévodí velezkušený obránce Petr Kadlec, který vzhledem k současné situaci ve Slavii hledal novou výzvu a po devatenácti sezonách opustil červenobílé barvy. A jeho další kroky vedly právě do Plzně, kde před patnácti lety odehrál svůj jediný ročník mimo mateřský klub. Jeden z hlavních adeptů na Strakou odložené kapitánské céčko bude mít za úkol usměrnit nadějné mladíky, kteří se vesměs do mateřského klubu vrátili ze zámořských juniorských soutěží.

Matěj Machovský
Matěj Machovský

Očekávané jedničce Matěji Machovskému bude vedle zkušeného Lukáše Mensatora krýt záda i dvacetiletý Patrik Polívka, který dva roky sbíral zkušenosti v dresu Victorie Royals v juniorské WHL. Po stejné době, strávené pro změnu Kitcheneru v OHL, zvolil návrat domů i útočník Dominik Kubalík, z jiné zámořské juniorky QMJHL přišel další talent Matěj Beran. Ze Sparty Indiáni přetáhli velkou extraligovou naději, čerstvě dvacetiletého Dominika Simona, a z Hradce Králové českobudějovického odchovance, obránce Tomáše Prokopa. Po roční pauze pak budou dres s indiánem oblékat i Američan Nick Johnson a slovenský forvard Jozef Balej, který přišel z Chomutova spolu s Lukášem Pulpánem.

Letní příprava patřila z výsledkového hlediska spíše k průměrným, Západočeši šestkrát vyhráli a sedmkrát odešli poraženi a podobný průběh se dá očekávat i od základní části. Celku, který prošel tak výraznou obměnou, bude jistě chvíli trvat, než ustálí svou výkonnost. V týmu sice zůstali zkušení pětatřicátníci Ondřej Kratěna, Václav Pletka, Pavel Kašpařík nebo Michal Dvořák, více než polovina kádru ale patří do ročníku 1990 a mladších.

Plzeň by měla bojovat o přímý postup do play-off, cokoliv lepšího než čtvrtfinálová účast však bude v první sezoně považováno za úspěch. Pokud se však mladí Indiáni nerozprchnou při první příležitosti za další prchavou vidinou zámořského angažmá, mohou na západě Čech v dalších letech klidně navázat na Zlín, který i s poměrně mladým kádrem hrál dvakrát za sebou finále.


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.