ČTsport

ČTsport
čtvrtek 18. října 2018 Lukáš

Zlatou hokejku získal Vokoun

Velikost textu:

Karlovy Vary – Zlatou hokejku pro nejlepšího českého hokejistu uplynulé sezony získal poprvé v kariéře brankář Floridy Tomáš Vokoun. Ve 42. ročníku prestižní ankety tak na trůnu vystřídal Patrika Eliáše z New Jersey, který loni přerušil čtyřleté kralování Jaromíra Jágra a letos skončil až třináctý. Jágr byl stejně jako loni druhý, za Vokounem zaostal o 272 bodů. Jen o dva body za útočníkem Omsku skončil na třetím místě Tomáš Plekanec z Montrealu, nejproduktivnější český hráč v uplynulé sezoně NHL.

Brankář Tomáš Vokoun získal poprvé v kariéře Zlatou hokejku pro nejlepšího českého hokejistu uplynulé sezony
Brankář Tomáš Vokoun získal poprvé v kariéře Zlatou hokejku pro nejlepšího českého hokejistu uplynulé sezony
Otevřít galerii
 • Brankář Tomáš Vokoun získal poprvé v kariéře Zlatou hokejku pro nejlepšího českého hokejistu uplynulé sezony autor: ČT24, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
 • Ilustrační foto autor: Radek Petrášek, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
 • Tomáš Vokoun při zápase s Chicagem autor: ČT24, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg

Brankář ovládl anketu poprvé od roku 1998, kdy si připsal svůj pátý triumf Dominik Hašek. Pětačtyřicetiletý veterán, který se po roční pauze vrátil k hokeji a dovedl k titulu Pardubice, skončil sedmý. Od Haškova posledního prvenství kralovali pouze útočníci.

Dvaatřicetiletý Vokoun byl v této sezoně v základní části NHL třetím nejlepším brankářem podle úspěšnosti zákroků s bilancí 92,5 procenta. Byl hlavní hvězdou týmu na olympijských hrách ve Vancouveru, kde Češi vypadli už ve čtvrtfinále, ale především dotáhl tým k titulu na květnovém mistrovství světa v Německu.

Tomáš Vokoun:

0"Když jsme byli na mistrovství světa, tak jsem se koukal na ta jména, která v historii Zlatou hokejku vyhrála. Zařadit se mezi takové hráče je krásný pocit. Samozřejmě, hokej je kolektivní sport, tohle je individuální ocenění. Je to příjemné, ale není to na žebříčku mých priorit. Porazit jednou takové hráče, jako je Jarda (Jágr) nebo Dominik (Hašek), je obrovský úspěch."

V hlasování trenérů a novinářů získal Vokoun 1 076 bodů. Vedl už po polovině ankety, kdy měl na kontě 532 bodů, o 88 více než druhý Plekanec a o 163 více než třetí Jágr. I podíl na triumfu na MS v Kolíně nad Rýnem jej vynesl před Plekance.

Vokoun, který se stal dvaadvacátým vítězem v historii ankety, nebral dnešní slavnostní večer jako vyvrcholení sezony. "Tím byl ten pocit na ledě, kdy jsme vyhráli mistrovství světa a já viděl tu radost a sám ji taky prožíval. Tohle je bonus, ale vyvrcholení sezony bylo tam."

Slavnostní vyhlášení ankety se konalo tradičně v Karlových Varech, ale z předposledního srpnového termínu se přesunulo na konec června. Loni se totiž osobně zúčastnila ceremoniálu jen dvojice oceněných - Eliáš a Martin Straka. Dnes naopak z desítky kandidátů chyběli jen dva - tentokrát nemohl desátý plzeňský lídr Straka a také pátý Roman Červenka, oba zástupci domácí extraligy.

Ocenění pro nejlepšího juniora sezony převzal dvacetiletý útočník Plzně Jan Kovář. Nejlepší hokejistkou byla vyhlášena Denisa Křížová ze Slavie a ocenění pro sledge hokejistu sezony získal Pavel Kubeš z Kolína.

Tomáš Vokoun
Tomáš Vokoun
Více fotek
 • Tomáš Vokoun autor: Michal Krumphanzl, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/18/1740/173918.jpg
 • Jaromír Jágr autor: Radek Petrášek, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/9/802/80149.jpg
Zdroj: ČT24, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.