ČTsport

ČTsport
středa 17. října 2018 Hedvika

Slováci jedou na MS napravit loňský propadák

Velikost textu:

Bern/Praha - S vědomím, že horší už to být nemůže, a zároveň touhou napravit loňský katastrofální výsledek se na nadcházející mistrovství světa ve Švýcarsku vydá hokejová reprezentace Slovenska. Na uplynulém šampionátu se propadla až do bojů o záchranu. Slováci dobře vědí, že něco podobného už si nemohou znovu dovolit. Prvním předpokladem pro přijatelnější umístění je lepší kádr, a ten by trenér Ján Filc oproti Júliusi Šuplerovi měl mít. Filcův předchůdce se loni kromě obránce Lubomíra Višňovského nemohl spolehnout na žádnou hvězdu ze zámořské NHL.

Slovenská hokejová reprezentace
Slovenská hokejová reprezentace
Otevřít galerii
 • Slovenská hokejová reprezentace zdroj: etrend.sk https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
 • Utkání Slovensko - ČR autor: Jan Koller, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg

Na MS v Kanadě dostala slovenský tým do šlamastyky zejména porážka s Německem a překvapivě solidní výsledky Norska. Čtvrtá příčka v základní skupině znamenala boj o udržení. Setrvání mezi elitou Slovákům zajistily až dvě výhry v zápasech se Slovinskem (5:1 a 4:3 po samostatných nájezdech) znamenající zároveň konečnou 13. příčku, v éře jejich samostatnosti nejhorší umístění.

Nadcházející 73. šampionát je pro slovenský tým v pořadí čtrnáctým. V elitní skupině A, kde hráli Slováci poprvé v roce 1996 ve Vídni, se rychle zabydleli a svůj kumšt už přetavili v zisk tří medailí.

Slováci si pro první medaili dojeli před devíti lety

Pozice Slovenska nebyla po rozpadu federace jednoduchá a na rozdíl od České republiky, které připadla nástupnická práva, si museli jeho hokejisté účast v nejvyšší výkonnostní divizi pracně vybojovat. Tohoto úkolu se chopila řada skvělých hráčů v čele s legendárním útočníkem a svého času jedním z největších tahounů slovenského hokeje Petrem Šťastným.

Premiérové vystoupení Slovenska v "áčku" v roce 1996 nedopadlo slavně, po 10. místě se tým ale časem stále zlepšoval. Čtyři roky nato v Petrohradu hráči již splnili roli černého koně turnaje, když odbourali své letité bolístky - horší defenzivu a chybující brankáře - a dokráčeli k historicky první medaili.


Spolu s českými hokejisty postoupili až do finále, čímž se postarali o absolutní triumf někdejší československé školy. Po dramatickém utkání o zlato byli po výhře 5:3 šťastnější Češi. Na následujícím MS pak obhájci titulu Slováky ale vyřadili už ve čtvrtfinále (2:0) a odsoudili je k sedmému místu.

Svůj vrchol zažilo Slovensko před sedmi lety ve Švédsku. Mimořádně silný výběr s většinou hvězd z kanadsko-americké NHL v sestavě dotáhl své účinkování k senzačnímu prvnímu titulu mistrů světa. Ve finále si mužstvo, tehdy také vedené trenérem Filcem, poradilo i s urputnou obrannou hrou Ruska (4:3).


Poprvé od zániku federace se slovenský tým rovněž objevil v konečné tabulce světového šampionátu před českými hokejisty. Ti vypadli ve čtvrtfinále s Rusy. K přímé konfrontaci obou soupeřů ale nedošlo, takže na český skalp z velkého turnaje si bývalý federální partner musel ještě rok počkat.

Čechy pokořili Slováci na MS teprve v osmé vzájemné partii před šesti lety ve Finsku. Výhra 4:2 viditelně motivovanějšímu protivníkovi vynesla zisk bronzových medailí.

Výsledky Slovenska na hokejovém MS:

1994 - vítěz skupiny C, 1995 - vítěz skupiny B, 1996 - 10., 1997 - 9., 1998 - 7., 1999 - 7., 2000 - stříbro, 2001 - 7., 2002 - zlato, 2003 - bronz, 2004 - 4., 2005 - 5., 2006 - 8., 2007 - 6., 2008 - 13.

Ján Filc
Ján Filc
Více fotek
 • Ján Filc zdroj: daylife.com https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/9/817/81622.jpg
 • Slovenský hráč se raduje ze vstřeleného gólu zdroj: hokej.sk https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/9/817/81623.jpg
Zdroj: ČT24, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.