ČTsport

ČTsport
úterý 16. října 2018 Havel

Slovák Zedník při utkání NHL málem vykrvácel

Velikost textu:

Buffalo (USA) - Slovenskému hokejistovi Richardu Zedníkovi šlo v nedělním utkání NHL mezi Buffalem a jeho Floridou o život. Hostující útočník byl smutným hrdinou hrůzostrašného okamžiku z poslední třetiny, když jej necelých deset minut před koncem zápasu nešťastně zasáhl bruslí spoluhráč Olli Jokinen a rozřízl mu krk, z něhož začala stříkat krev. Po úspěšné operaci zůstává ve stabilizovaném stavu v nemocnici.

Zraněný slovenský hokejista Richard Zedník po střetu s bruslá spoluhráče.
Zraněný slovenský hokejista Richard Zedník po střetu s bruslá spoluhráče.

Zedník okamžitě po nešťastném momentu pevně sevřel svůj krk a ihned duchapřítomně zamířil ke střídačce Panterů, před níž téměř upadl do náruče jednoho z asistentů trenéra Dava Zenobiho, zatímco na ledě za ním zůstával dlouhý červený pás. Lékaři jej po té eskortovali do kabiny, kde mu poskytli první pomoc, následně Zedník putoval do nemocnice a podrobil se operaci.

Při ní mu lékaři uzavřeli hlubokou ránu na pravé straně krku, podle ošetřujících doktorů bude v pořádku. "Operace byla úspěšná, teď v nemocnici odpočívá," uvedl později mluvčí floridského celku Brian Goldman.

Jokinen smolně zasáhl Zedníka, když po osobním souboji s domácím Clarkem MacArthurem v rohu kluziště padal hlavou na led a pravá noha mu vylétla až do výše krku projíždějícího spoluhráče. Utkání bylo po děsivé scéně na patnáct minut přerušeno, pak se ale přeci jenom dohrálo, k vyčištění ledu od krve však bylo potřeba použít rolbu.

"Ten zápas jsme nemuseli dohrávat, na hokej jsem už nedokázal vůbec myslet. Byla to moje brusle, chtěl jsem s Richardem do nemocnice," řekl otřesený Jokinen. "Bylo to děsivé, nikdy předtím jsem nic takového neviděl. Jsou důležitější věci než dohrát zápas," doplnil Jokinen.

Obránce Steve Montador také prožil šok, který zavládl mezi všemi hráči, když se Zedník dostal ke střídačce týmu. "Vypadal bledý a strnule koukal do prázdna. Každopádně je to opravdu statečný hráč. Když zjistil, co se děje, jen se chytl za krk a snažil se rychle dostat z ledu," ocenil Zedníkovu pohotovost Montador.

Otřesen byl také Tomáš Vokoun, který vítězství Floridy 5:3 sledoval jen jako náhradník a viděl tak přijet zraněného Zedníka na střídačku. "Je to můj kamarád a moc si přeju a věřím, že bude v pořádku. Viděl jsem ho na nosítkách a byl jsem z toho vedle," přiznal Vokoun. Celá událost otřásla i týmem Buffala. "Absolutně bych pochopil, kdyby chtěli zápas předčasně ukončit. Bylo to moc vážné. Nebylo na střídačce moc co říkat, všichni se zajímali o Richarda než o cokoliv jiného," uvedl kouč Šavlí Lindy Ruff.

Viceprezident soutěže Colin Campbell konzultoval celou situaci s generálním manažerem Sabres Darcym Regierem i rozhodčím Billem McCrearym, po dalším rozhovoru s komisionářem Garym Bettmanem však bylo rozhodnuto, že zápas se dohraje, neboť Zedníkův stav byl stabilizovaný a krvácení zastaveno. V buffalské HSBC Areně ale zavládlo po nešťastné chvilce hrobové ticho.

Zedníkovo zranění připomnělo podobně nešťastný okamžik, jenž se v NHL odehrál před 19 lety shodou okolností právě v Buffalu. Domácímu brankáři Clintu Malarchukovi tehdy přeťal zásahem bruslí žílu na krku útočník Steve Tuttle ze St. Louis. K zašití rány bylo tehdy potřeba přes 300 stehů, Malarchuk však strávil v nemocnici pouze jednu noc a za méně než 14 dní zasáhl opět do hry.

Prestižní soutěž prožila jednu nepříjemnou chvíli při zranění bruslí již v průběhu sobotního programu, neboť čárový sudí Pat Dapuzzo potřeboval několik stehů k zašití řezné rány po té, co ho do obličeje zasáhl útočník Steve Downie z Philadelphie v utkání proti newyorským Rangers.

Krk hokejisty Richarda Zednika byl zasažen bruslí spoluhráče Olliho Jokinena.
Krk hokejisty Richarda Zednika byl zasažen bruslí spoluhráče Olliho Jokinena.

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.