ČTsport

ČTsport
čtvrtek 15. listopadu 2018 Leopold

Šťastný opustil kvůli šéfovi slovenského hokeje Síň slávy

Velikost textu:

Madrid - Bývalý československý reprezentant a současný europoslanec Peter Šťastný oficiálně vystoupil ze slovenské hokejové Síně slávy. Udělal to na protest proti tomu, že slovenský hokej nadále řídí Juraj Široký, kterému vyčítá někdejší spolupráci s československou StB. Legendární hráč Širokého už před rokem vyzval, aby odstoupil ze všech hokejových funkcí, jinak Síň slávy opustí.

Bývalý hokejista Peter Šťastný (vpravo)
Bývalý hokejista Peter Šťastný (vpravo)
Otevřít galerii
 • Bývalý hokejista Peter Šťastný (vpravo) autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
 • Bývalý hokejista Peter Šťastný autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg

"Oficiálně vystupuji ze Síně slávy SZĽH. Můj právní zástupce v těchto dnech vrátí trofej člena a převezme artefakty, které jsem síni zapůjčil," uvedl v prohlášení Štastný, který byl do Síně slávy slovenského hokeje uveden v roce 2002. "Mám podporu široké veřejnosti i podporu hráčů," dodal bývalý hokejista ve vysílání ČT.

Šťastný uvádí, že Široký prokazatelně pracoval jako vysoký důstojník StB a svým podpisem na přísaze věrnosti totalitnímu režimu se provinil proti demokracii a tradičním hodnotám slovenského národa. Jako elitní špión ve Washingtonu se prý provinil také vůči USA, když během studené války v 80. letech přispíval k podrývání a rozkládání demokratického režimu lídra západního světa.

Podle někdejšího generálního manažera slovenské reprezentace je Široký zodpovědný za hluboký pád slovenského hokeje. "Okolo sebe i do Síně slávy si vybírá lidi spojené nebo sympatizující s totalitním režimem. Zároveň zneužívá svoje pravomoci k osobním, politickým a ekonomickým cílům," uvedl Šťastný. Jako příklad uvádí, že stejná hala, jaká v Rize před mistrovstvím světa v roce 2006 vyrostla v přepočtu za miliardu tehdejších slovenských korun, má v Bratislavě stát čtyřnásobek.

Šťastný, který v 80. letech patřil k největším hvězdám NHL, byl uveden už v roce 1998 i do Síně slávy v Torontu.

Zdroj: ČT24, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.