ČTsport

ČTsport
středa 17. října 2018 Hedvika

Defibrilátory budou povinné i v nižších hokejových soutěžích

Velikost textu:

Praha - Počet přenosných defibrilátorů na vrcholových sportovištích stále roste. Od ročníku 2009/10 bude jejich vlastnictví povinné už i pro kluby první a druhé hokejové ligy a celostátních dorosteneckých soutěží, podobný krok navíc zvažuje i basketbalová federace. Právě co největší rozšíření těchto přístrojů je cílem bývalého hokejisty Jiřího Fischera, jemuž před časem defibrilátor při utkání NHL zachránil život.

Figurína
Figurína
Otevřít galerii
 • Figurína autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
 • Mobilní defibrilátor autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/1/46/4560.jpg?1200241324

Defibrilátor stojí okolo 50 tisíc korun, a tak chce občanské sdružení Česká společnost podpory zdraví (ČSPZ) klubům vypomoci alespoň zprostředkováním pronájmu či zapůjčení přístroje. Podobný krok zvažuje i vedení basketbalové NBL, nejvyšší soutěže mužů. "Už nyní je zapůjčujeme všem klubům a jedná se o tom, aby to bylo povinné," dodal ředitel ČSPZ Zdeněk Kučera.

Na šíření osvěty se podílí i Fischer

Na rozšíření defibrilátorů se podílí i bývalý obránce Detroitu Jiří Fischer. Před třemi lety totiž sám ležel po srdeční příhodě bezvládně na střídačce a přežil zřejmě jen díky silným výbojům, které do jeho srdečního svalu vzápětí poslal týmový lékař. 

"Doufám, že se defibrilátory v budoucnu stanou samozřejmostí u všech týmových lékařů," řekl Fischer a připomněl i případ mladého ruského hokejisty Alexeje Čerepanova, který vloni v říjnu selhání srdce při utkání KHL nepřežil.

Zdroj: ČT24, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.