ČTsport

ČTsport
čtvrtek 18. října 2018 Lukáš

Martina Sáblíková je mistryní světa ve víceboji

Velikost textu:
aktualizováno 8. 2. 2009 17:35

Hamar (Norsko) - Česká rychlobruslařka Martina Sáblíková opět zazářila a stala se poprvé v kariéře mistryní světa ve víceboji. Jednadvacetiletá Češka deklasovala v norském Hamaru konkurenci především v závěrečném závodu na 5000 metrů. Získala tak svůj celkově čtvrtý titul světové šampionky. Na druhém místě skončila Kanaďanka Kristina Grovesová, bronz brala Ireen Wüstová z Nizozemska.

Rychlobruslařka Martina Sáblíková při závodu v norském Hamaru
Rychlobruslařka Martina Sáblíková při závodu v norském Hamaru

"Je to nádherný pocit. Něco podobného jsem ani v nejmenším nečekala. Teď mě ale všechno bolí," svěřila se Sáblíková. Závěr čtyřboje společně s trenérem Petrem Novákem obrečeli. "Nejela jsem v posledním páru, takže jsem musela čekat, až dojedou do cíle ostatní. A s Kristinou Groves to byly nervy," uvedla česká reprezentantka, která potřebovala Kanaďanku porazit o šest sekund. Grovesová sice dlouho vzdorovala, ale v závěru odpadla a prohrála o 12,39 vteřiny.  

Trojnásobná mistryně světa z jednotlivých tratí Sáblíková získala na vícebojařském MS vůbec první medaili, v předchozích dvou letech byla shodně pátá. Na olympijském oválu z roku 1994 navíc zkompletovala vícebojařský double, neboť se už v roce 2007 stala nejvšestrannější rychlobruslařkou Evropy.

Hodně důležitý krok ke zlatu udělala Sáblíková už v sobotu v úvodním závodu na 500 metrů, v němž vytvořila český rekord a desátým místem se udržela v kontaktu s nejlepšími. Po následné výhře na trati 3000 metrů přenocovala v čele průběžného pořadí.

V třetí disciplíně 1500 metrů obsadila Sáblíková svým nejlepším časem v sezoně 1:58,40 osmé místo a klesla na čtvrtou pozici, na vítězku patnáctistovky a průběžně vedoucí Grovesovou však ztrácela pouze necelých šest sekund.

Nejlepší česká sportovkyně za rok 2007 potvrdila na pětce svou suverenitu; vynikajícím časem 6:55,54 nedala soupeřkám šanci a v cíli vyčerpáním upadla. Druhou Masako Hozumiovou porazila o osm sekund, čtvrtou Grovesovou už o 12,39 vteřiny.

Čtyřboj nedokončila jedna z favoritek Claudia Pechsteinová z Německa. Letošní mistryně Evropy dnes odstoupila z třetího místa kvůli nemoci.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.