TCL V Repre

Na Silvestra skórovalo šest Čechů, Rittich vychytal výhru v třináctigólové přestřelce

Jakub Voráček vstřelil jediný gól Philadelphie, která prohrála na ledě Caroliny 1:3. Do branky Flyers se dostal ve 23. minutě za stavu 0:3 Michal Neuvirth a kryl všech 23 střel. David Rittich inkasoval pětkrát z 33 střel, ale připsal si výhru, protože Calgary i s přispěním dvou asistencí Michaela Frolíka porazilo San Jose 8:5.

David Rittich
zdroj: USA Today Sports autor: Candice Ward

Ritticha jednou překonal Lukáš Radil, jehož našel Timo Meier přihrávkou od zadního mantinelu osamoceného před brankou a český útočník pohotově vyrovnal na 1:1. Jinak ale první třetina vyzněla pro Calgary, které odcházelo do kabin s vedením 3:1.

U prvních dvou gólů asistoval Frolík. Kladenský odchovanec si připsal k sedmi trefám první přihrávky v sezoně a bodoval poprvé od začátku listopadu. Měsíc ale chyběl kvůli zranění, do sestavy se vrátil před Vánoci.

San Jose v dalším průběhu i díky jedné asistenci Tomáše Hertla třikrát snížilo na rozdíl jedné branky. Zápas ztratilo během 43. až 47. minuty, kdy Calgary odskočilo z 5:4 na 8:4.

"Tolik smůly v jednom zápase jsem snad nikdy neměl. I neškodné střely skončily v bráně," komentoval přestřelku gólman San Jose Aaron Dell.

U pěti gólů asistoval Sean Monahan, Johnny Gaudreau s Mickaelem Backlundem si připsali shodně dvě branky a dvě přihrávky.

V poslední minutě vzplály v Calgary emoce poté, kdy se Radim Šimek stal terčem zákroku Sama Bennetta. Český obránce střet, který přišel o trochu později, než odehrál puk, vůbec nečekal a otřesený opustil hrací plochu.

Faul ihned na ledě mstil Barclay Goodrow a obě střídačky si ještě zuřivě vyměňovaly ostrá slova. "Predátorský," komentoval Bennettův zákrok trenér San Jose Peter DeBoer. "Bylo rozhodnuto a předvedli tohle. Zbytečné a zbabělé," doplnil útočník Joe Pavelski.

Carolina rozhodla v úvodu druhé třetiny, kterou odstartovala nejrychlejším gólem v klubové historii. Udeřila už po šesti sekundách hry.

"To byl gól zápasu. Dohrávali ještě přesilovou hru, nečekali, že by se tohle mohlo stát. Asi trochu zaspali," řekl trenér Caroliny Rod Brind ́Amour k trefě Jordana Martinooka na 2:0.

Ve 23. minutě vyhnal Andrej Svečnikov Cartera Harta na střídačku. "Všechny tři puky jsem měl mít," konstatoval Hart. Neuvirth, který v předchozím startu pustil šest gólů, byl bezchybný.

Na začátku třetí třetiny snížil Voráček přesnou střelou z pravého kruhu pod horní tyč, ale třetí porážce Philadelphie za sebou nezabránil.

"Všichni musíme být zítra lepší, protože hrajeme proti jednomu z nejlepších týmů v lize (Nashville). Musíme podat kvalitnější výkon než dnes," podotkl Neuvirth.

Skórovali také Michal Kempný a Jakub Vrána, po jejichž gólech vedl Washington nad Nashvillem v deváté minutě 2:0, ale nakonec prohrál 3:6.

"Zatlačili nás a puky nám procházely do branky. Je to nepříjemné, ale musíme na zápas rychle zapomenout a už se začít soustředit na další," uvedl Vrána, třetí hvězda zápasu a s 12 trefami třetí nejlepší český střelec v soutěži.

Ani branka Radka Faksy nepomohla k vítězství Dallasu, který doma podlehl Montrealu 2:3 v prodloužení.

Český útočník v utkání vyslal sedm střel a na začátku druhé třetiny se ujal jeho švih zápěstím z levého kruhu, čímž vyrovnal na 1:1.

Faksa bodoval ve třetím utkání po sobě (1+3) a trenér Jim Montgomery hru jeho formace v posledních zápasech hodně chválil.

"Snažíme se hrát každý zápas co nejlépe, abychom dali týmu šanci vyhrát. Dnes jsme ale neproměňovali šance, které jsme měli," litoval Faksa. O výhře Montrealu rozhodl po 14 sekundách prodloužení Jeff Petry.

Podruhé za sebou dal gól Pavel Zacha, který tvrdou ranou z mezikruží zpečetil výhru New Jersey 4:0 nad Vancouverem.

Čisté konto opět udržel Mackenzie Blackwood. Dvaadvacetiletý brankář je prvním nováčkem v klubové historii, který vychytal dvě nuly za sebou.

Ondřej Kaše asistoval u jediné branky Anaheimu, který podlehl doma Tampě Bay 1:2 v prodloužení.

Hosté získali v posledních patnácti zápasech 29 z 30 možných bodů a v polovině základní části vedou tabulku o deset bodů před Torontem.

Poprvé v kariéře zůstal v NHL mezi náhradníky Filip Chytil. Bez českého útočníka New York Rangers vyhráli 2:1 na ledě St. Louis. Domácí byli střelecky aktivnější (40:23), ale velkou překážkou se pro ně stal Henrik Lundqvist.

Naopak opět hrál Lukáš Sedlák, který se v předchozích pěti zápasech nevešel do sestavy Columbusu, a mohl se radovat z výhry 6:3 nad Ottawou.

New York Islanders uspěli v Buffalu 3:1 a Barry Trotz si tak připsal 783. vítězství v roli trenéra. Zkušený kouč se posunul v počtu výher na čtvrté místo před legendárního Ala Arboura.

Výsledky pondělních zápasů NHL:

Washington - Nashville 3:6 (2:1, 1:3, 0:2)
Branky: 5. Kempný, 9. J. Vrána, 29. Stephenson - 10. Grimaldi, 30. Salomäki, 32. Johansen, 35. F. Gaudreau, 51. Ellis, 58. Arvidsson. Střely na branku: 25:34. Diváci: 18 506. Hvězdy zápasu: 1. Johansen, 2. Grimaldi (oba Nashville), 3. J. Vrána (Washington).

New Jersey - Vancouver 4:0 (2:0, 0:0, 2:0)
Branky: 13. Boyle, 19. Wood, 42. Vatanen, 44. Zacha. Střely na branku: 23:25. Diváci: 15 772. Hvězdy zápasu: 1. Blackwood, 2. Wood, 3. Vatanen (všichni New Jersey).

Buffalo - New York Islanders 1:3 (0:0, 0:1, 1:2)
Branky: 51. Okposo - 23. Leddy, 42. B. Nelson, 60. Pulock. Střely na branku: 40:33. Diváci: 19 070. Hvězdy zápasu: 1. Lehner, 2. B. Nelson (oba Islanders), 3. Okposo (Buffalo).

Carolina - Philadelphia 3:1 (1:0, 2:0, 0:1)
Branky: 11. Wallmark, 21. Martinook, 23. Svečnikov - 43. Voráček. Střely na branku: 33:23. Brankář Neuvirth odchytal za Philadelphii 36:15 minuty a z 23 střel neinkasoval. Diváci: 16 644. Hvězdy zápasu: 1. Wallmark, 2. Svečnikov, 3. McElhinney (všichni Carolina).

Minnesota - Pittsburgh 2:3 (1:2, 0:1, 1:0)
Branky: 6. M. Koivu, 56. Parise - 16. Crosby, 20. Kessel, 31. Sheahan. Střely na branku: 33:32. Diváci: 19 163. Hvězdy zápasu: 1. DeSmith, 2. Kessel (oba Pittsburgh), 3. M. Koivu (Minnesota).

Columbus - Ottawa 6:3 (0:0, 1:1, 5:2)
Branky: 30. a 58. Werenski, 44. a 52. Dubois, 59. Atkinson, 60. J. Anderson - 29. a 54. Dzingel, 52. B. Ryan. Střely na branku: 38:25. Diváci: 18 549. Hvězdy zápasu: 1. Dubois, 2. Werenski (oba Columbus), 3. Dzingel (Ottawa).

St. Louis - New York Rangers 1:2 (1:1, 0:1, 0:0)
Branky: 11. R. O'Reilly - 20. Zuccarello, 24. Nieves. Střely na branku: 40:23. Diváci: 16 849. Hvězdy zápasu: 1. Lundqvist, 2. Nieves (oba Rangers), 3. R. O'Reilly (St. Louis).

Detroit - Florida 3:4 po nájezdech (3:0, 0:3, 0:0 - 0:0)
Branky: 6. Athanasiou, 18. Nyquist, 19. Vanek - 27. McCann, 33. Borgström, 36. Hawryluk, rozhodující nájezd Huberdeau. Střely na branku: 20:27. Diváci: 19 515. Hvězdy zápasu: 1. Huberdeau (Florida), 2. Nyquist (Detroit), 3. McCann (Florida).

Colorado - Los Angeles 2:3 v prodloužení (0:0, 0:2, 2:0 - 0:1)
Branky: 41. MacKinnon, 59. Söderberg - 21. Doughty, 33. Walker, 61. D. Brown. Střely na branku: 24:18. Diváci: 18 017. Hvězdy zápasu: 1. D. Brown, 2. Kopitar (oba Los Angeles), 3. MacKinnon (Colorado).

Anaheim - Tampa Bay 1:2 v prodloužení (1:1, 0:0, 0:0 - 0:1)
Branky: 18. N. Ritchie (Kaše) - 7. Kučerov, 61. B. Point. Střely na branku: 36:35. Diváci: 17.340. Hvězdy zápasu: 1. B. Point (Tampa Bay), 2. Gibson (Anaheim), 3. Stamkos (Tampa Bay).

Dallas - Montreal 2:3 v prodloužení (0:1, 2:0, 0:1 - 0:1)
Branky: 24. Faksa, 37. Jamie Benn - 17. a 50. Danault, 61. Petry. Střely na branku: 47:38. Diváci: 18 532. Hvězdy zápasu: 1. Petry, 2. Danault (oba Montreal), 3. Jamie Benn (Dallas).

Edmonton - Winnipeg 3:4 (1:0, 1:3, 1:1)
Branky: 39. a 48. Draisaitl, 15. Nugent-Hopkins - 27. a 55. Lemieux, 25. B. Tanev, 39. Wheeler. Střely na branku: 24:36. Diváci: 29:31. Diváci: 18 347. Hvězdy zápasu: 1. Lemieux (Winnipeg), 2. Draisaitl (Edmonton), 3. Copp (Winnipeg).

Calgary - San Jose 8:5 (3:1, 2:2, 3:2)
Branky: 2. a 11. Backlund (na obě Frolík), 18. a 31. Tkachuk, 46. a 47. J. Gaudreau, 40. E. Lindholm, 43. Neal - 39. a 41. Donskoi (na první Hertl), 7. Radil, 24. Burns, 54. J. Thornton. Střely na branku: 27:33. Brankář Rittich odchytal za Calgary celé utkání, inkasoval pět branek z 33 střel a úspěšnost zásahů měl 84,85 procenta. Diváci: 19 289. Hvězdy zápasu: 1. J. Gaudreau, 2. Monahan, 3. Tkachuk (všichni Calgary).