ČTsport

ČTsport
středa 26. září 2018 Andrea
MS DO 20 LET

Slabinu Finů vidím v pojetí týmu. Česká výchozí pozice je před čtvrtfinále úžasná, věří Antoš

Velikost textu:

Základní skupina se jim povedla na výbornou, klíčový duel mistrovství světa do 20 let ale na české hokejisty teprve čeká. Ve čtvrtfinále narazí na silné Finsko, se kterým v přípravě před šampionátem prohráli. Expert ČT Milan Antoš však zůstává optimistický. Podle něj má reprezentace velkou naději na ukončení dlouhého čekání na postup mezi nejlepší čtyři týmy. Přímý přenos duelu sledujte na ČT sport nebo webu ctsport.cz.

Česká dvacítka na mistrovství světa
Česká dvacítka na mistrovství světa

Je to už 12 let, kdy k tomu naposledy došlo. V roce 2005 se čeští hokejisté dokázali prokousat na šampionátu dvacítek přes čtvrtfinále a celku kolem Michaela Frolíka, Romana Červenky a Marka Schwarze to tehdy přineslo zisk bronzových medailí. 

Od té doby reprezentace na podobný úspěch čeká, ale jejich letošní následovníci cítí velkou šanci. Průběh šampionátu má pro ně zatím hodně společných prvků jako v roce 2005. Ze skupiny postoupili jako druzí, hraje se opět v USA a soupeř pro čtvrtfinále? Znovu Finsko.

Optimistický před klíčovým duelem je i expert České televize Milan Antoš. K jeho přesvědčení vede hned několik důvodů. Tím prvním jsou výkony národního týmu, který v základní skupině skončil druhý za favoritem ze Švédska. "Výchozí pozice je úžasná. Ať koukáme na výsledky, jak chceme, je to úspěch. Porazili jsme Rusko a se Švédy to byl vyrovnaný zápas," myslí si Antoš.

Dalším faktorem je úzké kluziště, na němž se v Buffalu hraje. To by Čechům mělo poskytovat výhodu zejména kvůli většímu počtu hráčů, kteří v zámoří působí. "Vždycky, když se hraje v Americe, je lepší evropský soupeř. Máme navíc výhodu, že za mořem hraje 11 Čechů. Finové zde mají jen 6 hráčů. Ten rozdíl je velký a máme šanci," popsal.

přehrát video
Antoš o čtvrtfinále: Česká výchozí pozice je úžasná

Finové, kteří Čechy před turnajem porazili, ale v předchozích dvou vzájemných duelech s národním týmem padli, navíc na šampionátu extra nezáří. Ve skupině porazili Dánsko se Slovenskem a prohráli s USA a Kanadou.

"Jejich slabina je pojetí týmu. Předpokládám, že nebudou úplně ve formě. Z gólů a výkonů, co jsem viděl, je pro mě velkým zklamáním (Miro) Heiskanen, který už hrál v seniorské reprezentaci. (Eeli) Tolvanen sice hraje výtečně, ale bodově je až za našimi hráči," myslí si Antoš.

Forma českého týmu je podle bývalého hráče Slavie či Jihlavy o poznání lepší a rozdílový by dle něj mohl být i útočný styl Čechů. "Už to říkali experti před mistrovstvím, že útok je u nás nad obranou. Uvidí se, jestli bude tak silný i ve čtvrtfinále," konstatoval Antoš, který chválí zejména trojici Martin Nečas, Martin Kaut a Libor Hájek, z nichž každý posbíral 6 bodů.

Češi, kteří ve skupině kromě Ruska zdolali ještě Švýcary a Bělorusy, si ale musí dát velký pozor na hru směrem dozadu, jelikož dopláceli právě na částé chyby v defenzívě a slabší pasáže zápasů, kvůli kterým se duely měnily v přestřelku.

"Zásadní bude, aby obrana neudělala tolik chyb. Často přijde individuální chyba nebo nedůraz v obraně. To rozhodlo o tom, že jsme dostali tolik gólů. Kluci na tom musí zapracovat, jelikož defenzíva zatím pokulhávala," uznal.

Velká pozornost bude obrácena také na brankáře, kterým se rovněž příliš nevede. Hodně za očekáváním zůstává zejména Jakub Škarek, což si myslí i Antoš. "Nenašel formu, kterou by chtěl, ale to se stává. Jsou tam proto tři gólmani a trenér si může vybrat," řekl.

Kdo bude stát mezi třemi tyčemi proti Finsku, je tak zatím nejasné. "Myslím, že to nebude Škarek. Uvidíme ale, na koho trenér sáhne. Může to být eso v rukávu," dodal Antoš.

Jestli toto eso v rukávu skutečně zafunguje, bude jasné už za pár hodin. Češi by to ale nutně potřebovali. Letošní výběr má totiž potenciál dojít mnohem dále, než je tradiční čtvrtfinále.

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.