ČTsport

ČTsport
úterý 19. června 2018 Leoš

IIHF bojuje o hráče z NHL na olympiádě. Zaplatí jejich cestovní náklady a pojištění

Velikost textu:
aktualizováno 29. 3. 2017 15:02

Curych – Naděje, že se hokejisté z NHL přeci jenom objeví na olympijských hrách v roce 2018 v Pchjongčchangu, žije a dokonce se lehce zvýšila. Mezinárodní hokejová federace se totiž rozhodla uhradit hráčům ze zámořské elitní soutěže cestovní náklady a pojištění. Mělo by jít o částku až 20 milionů dolarů (zhruba půl miliardy korun).

Sidney Crosby v dresu Kanady na ZOH v Soči 2014
Sidney Crosby v dresu Kanady na ZOH v Soči 2014

Ani tento krok nemusí k účasti nejlepších hokejistů planety na olympijském turnaji stačit, neboť majitelé klubů mají další požadavky, kterými chtějí kompenzovat případné přerušení zámořské soutěže během Her. "Vzhledem k zájmu olympijského hnutí vidět hráče NHL na olympijských hrách IIHF zajistí, že budou mít pokryté cestovní náklady a pojištění, jako tomu bylo u minulých Her," řekl mluvčí Mezinárodního olympijského výboru Mark Adams.

Hráči z NHL startovali na olympijských hrách od roku 1998, kdy v Naganu senzačně zvítězil český tým. Při všech pěti olympiádách hradil náklady spojené s účastí hokejových hvězd, jež se v roce 2014 v Soči vyšplhaly ke 14 milionům dolarů, Mezinárodní olympijský výbor, který v této praxi odmítl pokračovat.

Dosavadní jednání o účasti hokejistů z NHL v Pchjongčchangu nebyla úspěšná. Komisionář slavné ligy Gary Bettman před pár dny uvedl, že by se fanoušci měli smiřovat s tím, že hvězdy ze zámoří na Hrách nebudou. Připomněl, že přerušovat sezonu zrovna v únoru je pro NHL velmi nevýhodné.

"Nehraje se baseball ani americký fotbal. Je to jen o NHL a basketbalové NBA. A my najednou zmizíme. Nebudeme mít čím naplnit vysílání NHL Network, sociální média ani web NHL.com. Proč jsme to už pětkrát v minulosti udělali? V té době se to zdálo jako dobrý nápad, ale neměli jsme z toho žádný užitek," řekl Bettman.

"Je zřejmé, že tentokrát majitelé klubů NHL kladou na MOV a olympijské hnutí větší komerční nároky," uvedl mluvčí Adams. Jak situace dopadne, pozorně sleduje i trenér české reprezentace Josef Jandač. "Už jsem ale několikrát říkal, že to není v mých rukou, v mé kompetenci. Pořád se o tom jedná. Až přijde relevantní a definitivní zpráva, tak se uvidí. Buď tam ti hráči budou, nebo ne," řekl Jandač.

V minulých týdnech to spíše vypadalo, že hokejisté z NHL v Pchjongčchangu nenastoupí. "Kdyby tam nebyli, tak by mě to jako trenéra mrzelo, možná i jako fanouška, protože od nich je turnaj na olympiádě hodně sledovaný. Když tam nebudou, my se podle toho zařídíme a pojedeme podle not, které budou dané. My to ale neovlivníme, za špagáty netaháme," uvedl Jandač.

Šéf IIHF René Fasel se v minulém týdnu vyjádřil, že rozhodnutí by mělo padnout do konce dubna.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.