ČTsport

ČTsport
sobota 22. září 2018 Darina

Čeští hokejisté prohráli první duel turnaje Karjala po nájezdech

Velikost textu:
aktualizováno 6. 11. 2008 20:58

Helsinky - Hokejisté České republiky prohráli ve svém úvodním vystoupení na turnaji Karjala v Helsinkách s domácím Finskem 3:4 po samostatných nájezdech. Svěřenci trenéra Vladimíra Růžičky v úvodním klání Euro Hockey Tour sice dvakrát vedli, ale až 25 sekund před koncem normální hrací doby si Leoš Čermák vynutil prodloužení. O zisku druhého bodu poté musely rozhodnout nájezdy, ve kterých se dvakrát nemýlil Petteri Nummelin, zatímco na české straně se prosadil jen Jakub Klepiš.

Finsko - Česko
Finsko - Česko

Čeští hráči nastoupili k zápasu čtyři hodiny po příletu do finské metropole. V úvodu to ale na jejich výkonu nebylo poznat. Hned po 26 sekundách byl vyloučen domácí Lehtonen a Blaťák jeho faul potrestal přesnou střelou od modré, kterou gólman Riksman neviděl přes dobře clonícího Kumstáta. Obránce ruské Ufy se tak ve svém 50. startu v národním týmu dočkal premiérové branky.

Následně dostali Češi ještě jednu početní výhodu, při které ovšem zahrozil Pirnes. Poté putovala na trestnou lavici postupně čtveřice českých hráčů a Finové se tak trvale usadili v útočném pásmu. Při Ševcově vyloučení měl sice příležitost v rychlém brejku Hořava, při Kutlákově trestu už však domácí vyrovnali. Mensator pouze vyrazil Nummelinovu střelu od modré a Kapanen puk pohotově dorazil.

Přidat druhou branku mohl osamocený Hahl, jenž ale nemířil přesně. Podobně dopadl na druhé straně po rychlém protiútoku i Kumstát. I nadále ale byli aktivnější Seveřané. Dokonce ve vlastním oslabení jel na Mensatora osamocený Hyvönen, ale karlovarský gólman jeho pokus zlikvidoval. Úspěšně vyšel i ze soubojů s Kapanenem a Pirnesem.

Finové byli aktivnější

Češi měli sice velký problém s aktivním přístupem soupeře, který se snažil napadat jejich rozehrávku už v útočném a středním pásmu, přesto se dostali opět do vedení. Ojedinělou akci proměnil v druhý gól Klepiš. Na obrazu hry se ale nic nezměnilo. Finsko bylo i poté lepší a při Čáslavově vyloučení, již druhém v zápase, se dočkalo vyrovnání. Laamanenovu velkou šanci ještě Mensator lapačkou vyrazil, dvě vteřiny před návratem pardubického beka na led jej ale prostřelil Hyvönen. A s Českem mohlo být ještě hůře, ovšem Immonen o pár okamžiků později trefil jen tyč.

Jedinečnou šanci dostat se opět do vedení měli Růžičkovi svěřenci na začátku třetí třetiny, kdy hráli 34 vteřin přesilovku pět na tři. V jejím průběhu však na Riksmana vůbec nevystřelili. Při pokračující klasické výhodě poté dobrou příležitost k zakončení prováhal Marek. Mnohem lépe si na druhé straně vedl osamocený Santala, jenž střelou z prostorů mezi kruhy zajistil v 50. minutě Finsku poprvé v duelu vedení.

Češi vyrovnali 25 vteřin před koncem

Češi však nesložili zbraně. Vyrovnat mohl po Markově přihrávce Rolinek, Riksman se stihl přesunout a betonem jeho střelu vyrazil. Opora helsinského Jokeritu se ve své domovské hale vyznamenala i v 55. minutě proti Hořavovi. V závěru ale Růžička odvolal Mensatora a Čermák při power play 25 vteřin před koncem normální hrací doby vyrovnal. Muselo se tak prodlužovat.

V 63. minutě byl vyloučen kapitán Čajánek, trojice jeho spoluhráčů se ale ubránila. O vítězi zápasu tak rozhodly samostatné nájezdy. A konkrétně čtvrtá série, kdy se podruhé prosadil Nummelin. Klepiš, jenž byl jediným českým úspěšným exekutorem v základní trojici nájezdů, podruhé recept na gólmana soupeře nenašel.

Souboj Angela Krsteva s Jyrki Välivaarou
Souboj Angela Krsteva s Jyrki Välivaarou
Více fotek
 • Souboj Angela Krsteva s Jyrki Välivaarou autor: Heikki Saukkomaa, zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/6/510/50987.jpg
 • Češi slaví vstřelení gólu autor: Heikki Saukkomaa, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/6/510/50984.jpg
Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.