ČTsport

ČTsport
pondělí 18. června 2018 Milan

Stížnosti na chování českých fanoušků. Po hromadné bitce vypískali ruskou hymnu

Velikost textu:
aktualizováno 13. 1. 2017 17:25

Moskva – Od čtvrtfinálového duelu mezi českými a ruskými hokejistkami do 18 let na mistrovství světa už uběhly dva dny, ale emoce stále neopadly. Ruská média a funkcionáři se pustili do chování domácích fanoušků v Přerově, kteří po konci vypískali ruskou hymnu. Závěr střetnutí poznamenala hromadná bitka, po níž skončily dvě Češky v nemocnici. Podle Rusů ale může za negativní reakci publika politická situace.

Mladé české hokejistky neprošly ve čtvrtfinále MS přes Rusky
Mladé české hokejistky neprošly ve čtvrtfinále MS přes Rusky

"Nehledě na pískot a pokřik naše děvčata pokračovala ve zpěvu hymny, sundaly si helmy a držely se za ruce," vylíčil server Vesti.ru.

Na incident zareagovala Ruská hokejová federace, která podle výkonného ředitele Dmitrije Kurbatova podala organizátorům šampionátu stížnost. "Takové věci by se neměly stávat, ale dochází k nim pravidelně na mistrovstvích různé úrovně," postěžoval si Kurbatov internetovému deníku Gazeta.ru. "Na takové počínání fanoušků může být jen jediná odpověď - dobrá hra," zdůraznil.

"Kdybychom prohráli, tak by k ničemu takovému nedošlo," prohlásil viceprezident federace Boris Majorov v listu Sport-Express. Vše podle něj závisí na politické situaci "a Rusko je považováno za nejhoršího nepřítele celého světa".

Majorov, který býval oporou sovětské hokejové sborné, zavzpomínal, že něco podobného se dělo v roce 1968 po invazi do Československa a na olympiádě v Lake Placid v roce 1980, tedy po sovětské invazi do Afghánistánu.

České hokejistky do 18 let prohrály na domácím MS ve čtvrtfinále s Ruskem 0:2. Závěr duelu byl hodně emotivní, dvě domácí hráčky zápas kvůli zranění nedohrály a zamířily do nemocnice. "Toto jsem ještě nikdy nezažila, ani v zámoří," komentovala po zápase česká útočnice Noemi Neubauerová.

Česká strana si hodně stěžovala na špatný výkon švédské rozhodčí Timglasové. I kvůli tomu čtvrtfinále ukončila hromadná bitka.

přehrát video
Hromadná bitka ve čtvrtfinále. Rusky poslaly dvě české hokejistky do nemocnice

K události se vyjádřil i předseda mezinárodní federace IIHF René Fasel. "Bohužel, taková situace se nestala poprvé, že fanoušci neuctivě pískali při hymně. Už to není nic neobvyklého, ale není to správné. Myslím, že se na to podíváme a budeme o tom mluvit," řekl Fasel ruské agentuře R-Sport.

"Budeme o tom diskutovat v tom smyslu, že si nepřejeme, aby se takové hloupé chování opakovalo. Určitě se podíváme na tento konkrétní případ v Česku, ale jak říkám, nebylo to poprvé," uvedl švýcarský funkcionář.

Mistrovství světa 2015 v Praze a odchod Rusů z ceremoniálu

Nesportovní chování, za které IIHF vynesla trest, předvedli hokejisté Ruska po finálovém utkání na mistrovství světa v roce 2015. Rusové neunesli drtivou porážku od Kanady 1:6 a z ledu nesportovně odešli ještě před tím, než zazněla kanadská hymna. IIHF potrestala vedení Ruské hokejové federace pokutou 80 000 švýcarských franků (asi dva miliony korun).

 "Za 29 šampionátů, na kterých jsem byl osobně přítomen, se nic takového nikdy nestalo. To, co udělal ruský tým, je absolutně nepřijatelné. Na ledě se při hře může stát cokoliv, ale nedostatek respektu k soupeři po jeho skončení nebudeme akceptovat," prohlásil Fasel v roce 2015 o odchodu ruských hráčů z medailového ceremoniálu. 

Nesportovního gesta se Rusové dopustili také v roce 2010, kdy podlehli Česku ve finále světového šampionátu v Kolíně nad Rýnem. Tehdy si většina hráčů poražené sborné odmítla pověsit na krk stříbrné medaile.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.