ČTsport

ČTsport
pátek 20. července 2018 Ilja

Soud zamítl Růžičkovo odvolání, pokuta 400 tisíc platí

Velikost textu:
aktualizováno 11. 1. 2017 15:25

Praha - Pražský městský soud potvrdil peněžitý trest 400 tisíc korun pro hokejového trenéra Vladimíra Růžičku. Současný kouč extraligového Chomutova si v době, kdy působil ve Slavii, ponechal půl milionu korun určených pro klub, a dopustil se tak zpronevěry. Pokud Růžička trest vyměřený soudem nezaplatí, půjde na 16 měsíců do vězení. Trenér ještě může podat dovolání k Nejvyššímu soudu.

Vladimír Růžička
Vladimír Růžička

Podle rozsudku převzal Růžička na jaře 2012 a poté v květnu 2013 na zimním stadionu v Edenu sponzorský dar od podnikatele Miroslava Palaščáka, a to pokaždé 250 tisíc korun.

Peníze úmyslně nepředal klubu a nakládal s nimi jako s vlastními. Na Palaščákovu výslovnou žádost je vrátil až v listopadu 2014, kdy už ve Slavii nepůsobil, a to ze soukromého účtu své manželky.

"Je to takové smutné, že právě legenda hokeje Vladimír Růžička se dostal do takové situace, ale podstatné bylo, že si to zřejmě uvědomil a ty peníze vrací. Přesto to neznamená, že by mohl být beztrestný," konstatovala předsedkyně odvolacího senátu Eva Burianová. Věc podle ní přesáhla "obyčejnou poctivost jednání".

přehrát video
Soud potvrdil Růžičkovi trest 400 tisíc za zpronevěru

Růžička, jemuž hrozilo až pět let za mřížemi a který kvůli kauze opustil funkci reprezentačního kouče, vinu odmítal. K odvolacímu soudu nedorazil. Už dříve připustil, že peníze od Palaščáka přijal. Do účetnictví klubu se ale podle něj částka nedostala proto, že k ní měl podnikatel ještě dodat potřebné dokumenty, což neučinil.

"Tyto skutečnosti soud prvního stupně zcela odmítl a my s ním musíme souhlasit," konstatovala soudkyně. Růžičkovi prý nelze věřit, že by za celou dobu neměl čas peníze zaúčtovat.

Burianová upozornila na to, že sám Růžička nazval peníze od Palaščáka sponzorským darem, a proto s nimi také měl jako s darem zacházet. "Pan Růžička sice byl kompetentní tu částku převzít, ale jeho povinností bylo odkázat ho (Palaščáka) na správné lidi nebo s ním sepsat či doplnit tiskopis, když to přebíral do ruky," podotkla.

Rozhodnou skutečností je podle ní to, že se dar nikdy nedostal ke svému adresátovi. "Tady je dar někomu darován, ale ta obdarovaná osoba nemůže projevit žádný postoj - 'beru, neberu, je to pro nás málo, nech si to'," doplnila.

Polehčující okolností byla pro Růžičku dosavadní bezúhonnost a to, že Palaščák dostal peníze nakonec zpátky. Státní zastupitelství pro trenéra původně požadovalo podmíněný trest odnětí svobody, žalobce však na začátku zasedání své odvolání stáhl. Odvolací senát tak Růžičkovi nemohl peněžitý trest zpřísnit.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.