Rychlejší? Přehlednější? Zkuste nový web ČT sport spuštěný v testovacím režimu.

ČTsport

ČTsport
sobota 15. prosince 2018 Radana / Radan

ČSLH hodlá nekalé praktiky agentů eliminovat speciálním certifikátem

Velikost textu:

Praha - Český svaz ledního hokeje (ČSLH) chce zprůhlednit situaci mezi agenty působícími v tuzemském hokeji. Zavádí proto certifikát hráčského zprostředkovatele oficiálně registrovaného svazem. Věří, že tak vyselektuje nekale pracující agenty, kteří vrhají špatné jméno na všechny ostatní.

Tomáš Král
Tomáš Král

ČSLH tak navazuje na spolupráci s Transparency International a iniciativou Loveckorupcniku.cz, s nimiž projekt představil ve snaze zprůhlednit hokejové prostředí, zejména na nižších úrovních. Certifikát, který uděluje výkonný výbor ČSLH, mohou získat za roční poplatek 10 000 korun právnické osoby a za polovinu fyzické osoby. Ovšem za předpokladu, že jsou bezúhonné a řádně registrované v souladu s českým právním řádem.

Vedle žádosti o certifikát musí žadatel předložit výpis z obchodního rejstříku, čestné prohlášení o bezúhonnosti, podepsaný kodex etického chování a zaplatit poplatek. Certifikát není pro provozování zprostředkovatelské činnosti povinný, ale posiluje pozici a důvěryhodnost jeho držitelů.

"Pro hráče, kluby a rodiče by měl být důležitým signálem, že spolupracují se subjektem, který splňuje základní právní, odborné a etické požadavky profese. Při výběru zprostředkovatele by k tomu určitě měli přihlížet," uvedl prezident ČSLH a zároveň právník Tomáš Král.

přehrát video
Hokejové agenty pomůže rozlišovat certifikát od ČSLH

"Vzhledem k naší právní úpravě může aktuálně dělat agenta v podstatě každý právník z ulice, když to řeknu takhle. Není snadné se v tom orientovat. Chceme tuto oblast zlepšit," řekl ředitel extraligy Josef Řezníček.

Certifikát a s ním spojené uvedení agentova jména na webu ČSLH nicméně není věčný. "Když se k nám dostane nějaká stížnost, budeme ji řešit. Existují tam i sankce, které mají tři stupně - napomenutí, pozastavení platnosti certifikátu a případně jeho odebrání. I z tohoto důvodu, že chceme mít vždy aktualizovaný přehled, se poplatek platí ročně," vysvětlil Řezníček.

K povinné registraci agentů, jak je tomu v Kontinentální lize nebo ve Skandinávii, svaz prozatím přistoupit nechtěl. "Co vzniká teď, chceme posléze rozvíjet, ale tohle je nejsnadnější krok. Dokážu si představit, že nebude vůbec zapotřebí posouvat se k povinné registraci. Teď potřebujeme především nasbírat nějaké zkušenosti s tímto opatřením a zjistit, jestli se nám podaří eliminovat ty podvodné agenty," doplnil Řezníček.

"Čteme různě o tom, že v hokeji působí i agenti, kteří jsou označovaní jako gangsteři a banditi, ale díky certifikátu, který svaz připravil, by měl být trh mnohem čistší a transparentní. Všichni, co se tím skutečně zabývají, na tom budou pouze profitovat," prohlásil hráčský agent Jiří Hamal.

"V Transparency International jsme s ostatními právníky sestavili sedmero rad, které mají pomoci hráčům i rodičům se lépe orientovat. Základem je zajistit si o agentovi maximální rozsah informací, k čemuž má pomoci právě certifikát pro hráčské zprostředkovatele," řekla právnička Sylvie Kloboučková.

Podle zakladatele a projektového manažera iniciativy Loveckorupcniku.cz Jana Hanáka se chování některých agentů ukázalo jako největší problém po dobu spolupráce s ČSLH.

"Evidujeme několik desítek případů, kdy došlo k poškození ze strany agenta. Škody přesahují milion korun. Jde především o nevýhodnou smlouvu pro hráče. Rodiče jsou pak mnohdy odkázáni na civilní soudy. Aby bylo jasno, týká se to jednoho až dvou procent agentů, ale praktiky některých lze přirovnat k chování tzv. šmejdů," zakončil Hanák.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.