ČTsport

ČTsport
pátek 22. června 2018 Pavla

Trestný čin jsem nespáchal, řekl Růžička u soudu. Vypovídat odmítl

Velikost textu:
aktualizováno 11. 8. 2016 12:25

Praha - Hokejový trenér Vladimír Růžička odmítl u soudu obžalobu, která ho viní z dvojí zpronevěry 250 000 korun určených pro klub HC Slavia Praha. Jeho vyjádření trvalo zhruba minutu, poté odmítl dále vypovídat a z další účasti na jednání se omluvil. Soudce následně vyslechl někdejší členy představenstva Slavie. Všichni až na jednoho uvedli, že o převzetí sponzorského daru Růžičkou vůbec nevěděli.

Vladimír Růžička
Vladimír Růžička

Obžaloba viní Růžičku ze dvou totožných skutků spáchaných rok po sobě: na jaře 2012 a poté v květnu 2013 údajně převzal na zimním stadionu v Edenu sponzorský dar od podnikatele Miroslava Palaščáka, a to pokaždé čtvrt milionu. Peníze prý úmyslně nepředal klubu, ponechal si je ve své moci a nakládal s nimi jako s vlastními. Dar nikdy nebyl zaevidován v účetnictví Slavie. Na Palaščákovu výslovnou žádost částku 500 000 korun vrátil až v listopadu 2014, kdy už v klubu nepůsobil, a to ze soukromého účtu své manželky.

"Odmítám to jednání. To, že jsem spáchal trestný čin. Přijal jsem od Palaščáka dvakrát 250 000 korun, načež on měl dodat věci, které by byly vyřízeny papírově. Ani přes nějaké výzvy ty papírové věci nepřišly," řekl Růžička před soudem. Doplnil, že když stejný stav trval déle, tak dobrovolně poslal na Palaščákův účet 500 000 korun. "On mi už nic neurgoval," dodal.

Po zhruba minutovém vyjádření dal na radu právníků, odmítl vypovídat a požádal soud, aby jednal v jeho nepřítomnosti. Následně soudní síň opustil.

Soudce Tome Frankič uvedl, že na dnešek předvolal jako svědka i Palaščáka, ten ale nedorazil. Muž, který celou aféru rozpoutal zveřejněním nahrávky své schůzky s Růžičkou, v minulosti řekl, že trenérovi dal peníze, aby zajistil místo v týmu pro svého syna.

přehrát video
Vladimír Růžička: Trestný čin jsem nespáchal

O penězích většina představitelů Slavie nevěděla

Většina členů někdejšího představenstva se dnes shodla na tom, že jim Růžička o žádném sponzorském daru neříkal. "O prostředcích od pana Palaščáka se mnou nemluvil. Ani o tom, že by převzal peníze a že by je měl u sebe," vypověděl například majitel klubu Vladimír Pitter.

Slavia v kauze figuruje jako poškozená, po Růžičkovi chce půl milionu. "Nevím, co mohl pan Růžička myslet tím, že se čekalo na další doklady - nic než reklamní nebo darovací smlouvu není potřeba doložit," podotkl bývalý obchodní ředitel Ladislav Blažek.

V Růžičkův prospěch tak vyznělo jen vyjádření někdejšího předsedy představenstva Tomáše Kotouče, který záležitost označil za "pseudokauzu". "Pan Růžička mi stoprocentně oznámil, že Slavie dostala nebo má dostat od jakéhosi Palaščáka cosi. Já jsem to vzal na vědomí a připomenul jsem mu, že nesmí opomenout se s tím člověkem domluvit na reklamní nebo darovací smlouvě," řekl s tím, že nic dalšího si nepamatuje, protože šlo vzhledem k rozpočtu klubu o naprosto bezvýznamnou částku.

"Byla to doba, kdy klub neměl peněz nazbyt. Kdyby se někde poflakovala taková částka, tak bych o tom zcela nepochybně věděl. Byla naprosto jednoznačná povinnost tyto záležitosti účtovat," kontroval další akcionář Richard Benýšek.

Vladimír Růžička odchází od soudu
Vladimír Růžička odchází od soudu

Aféra vypukla před loňským mistrovstvím světa v Praze a Ostravě. V dubnu byla zveřejněna nahrávka, kterou si tajně pořídil Miroslav Palaščák na schůzce s trenérem. Podnikatel podle svých slov zaplatil trenérovi půl milionu korun za to, že jeho syn bude působit ve Slavii. Podle Růžičky šlo o sponzorský dar, který však nebyl zanesen do účetnictví klubu. Později tuto částku Palaščákovi vrátil.

Růžička později při výslechu na policii uvedl, že ho naopak Palaščák vydíral a chtěl po něm 1,1 milionu korun za to, že ještě jako kouč Slavie zmařil hokejovou kariéru jeho synů, Růžička kvůli tomu podal na Palaščáka trestní oznámení, které však policie odložila.

Postupně se ale přihlásili i další rodiče, po kterých olympijský vítěz z Nagana údajně žádal peníze. Růžička to odmítal s tím, že šlo o takzvané výchovné, které požadují kluby při přestupech hráčů. V návaznosti na kauzu rozšířil Český svaz ledního hokeje spolupráci s Transparency International, čímž chce sport ochránit před korupcí.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.