Jágr vystřelil Floridě výhru, Nakládalův první gól v NHL Calgary nestačil

New York – Už jen bod. Jaromír Jágr se znovu přiblížil dalšímu milníku, třetímu místu v historickém kanadském bodování NHL. Útočníkovi Floridy k tomu pomohl vítězný gól proti Winnipegu a Florida díky němu zvítězila na ledě Jets, za které chytal Ondřej Pavelec, 3:2. Premiérový gól v zámořské soutěži vstřelil obránce Jakub Nakládal, jeho Calgary ale prohrálo v Bostonu 1:2.

Jaromír Jágr (uprostřed) slaví vstřelenou branku se svými spoluhráči z Floridy
zdroj: ČTK/AP/ autor: Trevor Hagan

Hokejisté Floridy po dvou třetinách prohrávali 1:2 na góly a 10:25 na střely. V úvodu třetího dějství ale získali minutovou přesilovou hru pět na tři a šest sekund po návratu prvního vyloučeného hráče vyrovnal svým druhým gólem v zápase Reilly Smith. O dvě minuty později dokonal obrat Jágr, který našlápl s pukem podél pravého mantinelu do útočného pásma, poté zabočil mezi kruhy a střelou švihem, kterou tečoval jeden z obránců, procedil puk za Pavelcova záda.

Jiří Hudler, který hrál s Jágrem v první formaci, při svém debutu v dresu Panterů po výměně z Calgary nebodoval. Naopak byl stejně jako jeho slavnější krajan na ledě při obou inkasovaných gólech a končil utkání se dvěma zápornými body v hodnocení plus/minus, protože krátce před Jágrovou vítěznou trefou vystřídal. Obránce Jakub Kindl, nová posila z Detroitu, zůstal jen mezi náhradníky.

"Občas musíte mít štěstí, abyste vyhráli," poznamenal Jágr ke svému gólu, který byl jeho 21. sezoně, 743. v kariéře a zároveň 133. vítězný. Čtyřiačtyřicetiletý veterán díky němu udělal další krok k tomu, aby v historické tabulce kanadského bodování dostihl třetího Gordieho Howea - ztrácí na něho už jen bod i díky tomu, že mu NHL zpětně připsala asistenci ze sobotního duelu v Columbusu.

"Myslím, že jsme hráli extrémně dobře," prohlásil Pavelec, který si připsal 19 zákroků. "V prvních dvou třetinách jsme podle mě byli o hodně lepší než soupeř. Ale to je hokej, jsou zápasy, v nichž hrajete dobře a nezískáte ani bod. A to byl přesně dnešní případ," litoval český gólman.

Jeho slova potvrdil trenér Floridy Gerard Gallant. "První dvě třetiny se nám nepovedly a soupeř na ledě dominoval. Měli jsme dnes velkou kliku, že jsme vyhráli. Asi jsme si vítězství nezasloužili, ale důležité je, že jsme k němu našli cestu," prohlásil Gallant. "Nicméně, hráli jsme jenom dvacet minut, takže nemůžu být spokojený s výkonem ani s nasazením," dodal s tím, že klíčovým mužem zápasu byl brankář Roberto Luongo.

Ten pochytal 30 střel a v kabině Panthers dostal pověstnou modrou mikinu s Kevinem Spaceym pro hlavního strůjce úspěchu. "Povedla se nám třetí třetina, v níž jsme opravdu začali bruslit. Důležité bylo, že jsme brzy vyrovnali. To nás nakoplo a dokázali jsme toho využít," radoval se Luongo.

Osmadvacetiletý reprezentační bek Nakládal čekal na svůj první gól v NHL deset zápasů. V Bostonu se prosadil ve 46. minutě, kdy dělovkou z voleje vyrovnal na 1:1. V závěru třetí třetiny však Flames pykali za příliš mnoho hráčů na ledě a Patrice Bergeron v přesilové hře strhl vítězství na stranu Bruins. Asistenci u rozhodující branky si připsal David Krejčí.

"Bohužel, nebyli jsme dnes dost dobří," přiznal útočník Calgary Johnny Gaudreau, jehož tým potvrdil, že je druhým nejhorším z celé ligy v přesilových hrách. V Bostonu nevyužil ani jednu ze čtyř. "Trápíme se v nich celou sezonu. A proto jsme tam, kde jsme. Oni dali v přesilovce gól, my ne a to je důvod, proč soupeř vyhrál," uvedl Gaudreau.

Počtvrté v sezoně skóroval Dmitrij Jaškin, který ve 4. minutě otevřel skóre utkání Ottawy se St. Louis. Hosté se postupně dostali až do vedení 3:0, domácí ale dokázali ztrátu smazat. Dvěma trefami se o to zasloužil Jean-Gabriel Pageau, který nejprve v 58. minutě snížil na 2:3 a sekundu před vypršením základní hrací doby při power play vyrovnal. V penaltovém rozstřelu, který se protáhl na jedenáct sérií, ale rozhodl o výhře Blues Patrik Berglund.

"Nakonec jsme si vybojovali šanci, abychom získali dva body, ale musíme si přiznat, že jsme nehráli moc dobře," řekl kapitán Senators Erik Karlsson. "Je těžké vyhrávat, když od začátku ztrácíte. Měli jsme štěstí, že jsme dali v závěru dva góly, zvlášť ten poslední byl hodně šťastný. Ale jestli chceme vyhrávat, s takovým výkonem to bude těžké."

Ottawa přesto snížila v tabulce Východní konference ztrátu na druhou divokou kartu, zaručující účast v play-off, kterou momentálně okupuje Pittsburgh. Penguins totiž prohráli 2:3 ve Washingtonu a před Senátory mají náskok už jen pět bodů.

Před Ottawou jsou však ještě další tři pronásledovatelé včetně New Jersey a Caroliny, jejichž vzájemný souboj vyhráli Hurricanes 3:1 a přeskočili soupeře v tabulce.

V Západní konferenci se na poslední postupovou pozici vyhoupla Minnesota výhrou 6:3 nad Coloradem. Oba celky mají stejně bodů a osmibodový náskok před Vancouverem, který podlehl 2:3 New Yorku Islanders.

Výsledky NHL:

Washington - Pittsburgh 3:2 (0:1, 2:1, 1:0)

Branky: 25. M. Richards, 37. Kuzněcov, 54. Niskanen - 7. Malkin, 24. Hörnqvist. Střely na branku: 37:30. Diváci: 18 506. Hvězdy zápasu: 1. Niskanen, 2. M. Richards (oba Washington), 3. Hörnqvist (Pittsburgh).

Boston - Calgary 2:1 (1:0, 0:0, 1:1)

Branky: 8. Ferraro, 57. Bergeron (Krejčí) - 46. Nakládal (Frolík). Střely na branku: 25:25. Diváci: 17 565. Hvězdy zápasu: 1. Bergeron, 2. Spooner (oba Boston), 3. Giordano (Calgary).

Buffalo - Edmonton 1:2 v prodl. (0:1, 0:0, 1:0 - 0:1)

Branky: 50. O'Reilly - 1. a 64. McDavid. Střely na branku: 32:41. Diváci: 19 070. Hvězdy zápasu: 1. McDavid (Edmonton), 2. Lehner (Buffalo), 3. Talbot (Edmonton).

New Jersey - Carolina 1:3 (1:0, 0:1, 0:2)

Branky: 11. Henrique - 25. D. Ryan, 59. Nordström, 60. Gerbe. Střely na branku: 30:19. Diváci: 14 251. Hvězdy zápasu: 1. Nordström (Carolina), 2. Henrique (New Jersey), 3. D. Ryan (Carolina).

Nashville - Dallas 5:3 (1:1, 3:1, 1:1) Branky: 13. C. Smith, 22. Jarnkrok, 30. Weber, 30. Ekholm, 46. Neal - 13. Roussel, 37. Spezza, 51. Fiddler. Střely na branku: 34:38. Diváci: 17.113. Hvězdy zápasu: 1. Weber, 2. C. Smith, 3. Neal (všichni Nashville).

Minnesota - Colorado 6:3 (3:1, 0:2, 3:0)

Branky: 11. a 60. Niederreiter, 46. a 59. Coyle, 12. Pominville, 18. Haula - 1. Iginla, 24. Bigras, 33. McLeod. Střely na branku: 30:33. Diváci: 19 107. Hvězdy zápasu: 1. Niederreiter, 2. Pominville, 3. Parise (všichni Minnesota).

Winnipeg - Florida 2:3 (0:1, 2:0, 0:2)

Branky: 26. Byfuglien, 28. Copp - 14. a 42. Smith, 44. Jágr. Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg 59 minut, z 22 střel inkasoval 3 góly a úspěšnost zásahů měl 86,4 procenta. Střely na branku: 32:22. Diváci: 15 294. Hvězdy zápasu: 1. Smith, 2. Trocheck (oba Florida), 3. Copp (Winnipeg).

Ottawa - St. Louis 3:4 po sam. nájezdech (0:2, 1:1, 2:0 - 0:0)

Branky: 58. a 60. Pageau, 33. Dzingel - 4. Jaškin, 13. Schwartz, 31. Tarasenko, rozh. nájezd Berglund. Střely na branku: 43:48. Diváci: 17 207. Hvězdy zápasu: 1. Pageau (Ottawa), 2. Schwartz (St. Louis), 3. Phaneuf (Ottawa).

Vancouver - NY Islanders 2:3 (1:1, 0:1, 1:1)

Branky: 11. Vey, 51. D. Sedin - 5. Hamonic, 35. Lee, 53. Hickey. Střely na branku: 33:24. Diváci: 18 264. Hvězdy zápasu: 1. Lee (Islanders), 2. D. Sedin (Vancouver), 3. Hickey (Islanders).