ČTsport

ČTsport
úterý 16. října 2018 Havel

Rosa a Jágr reagují po smrti spoluhráče Čerepanova: Je to šok

Velikost textu:
aktualizováno 14. 10. 2008 22:15

Omsk (Rusko) - Hokejový klub Avangard Omsk je otřesen úmrtím svého útočníka Alexeje Čerepanova, který zemřel na zástavu srdce krátce po pondělním utkání Kontinentální ligy. Mužstvo se dnes po fatální události v Čechově vrátilo letecky do Omsku, kde se ve středu uskuteční poslední rozloučení s talentovaným, teprve devatenáctiletým hokejistou.

Alexej Čerepanov
Alexej Čerepanov

"Ten šok je nepopsatelný," uvedl Čerepanovův hvězdný spoluhráč Jaromír Jágr pro MF Dnes. "Je to stoprocentně obrovsky neunesitelné. Všichni jsme v šoku," řekl ČTK v telefonickém rozhovoru z Omsku Čerepanovův český spoluhráč Pavel Rosa. Zároveň popřel zprávy některých médií, že se ruský útočník, ještě než na lavičce zkolaboval, srazil s Jaromírem Jágrem či jiným spoluhráčem. "Není to pravda," řekl Rosa. Hráči se podle něj také dohodli, že k dalším okolnostem nešťastného úmrtí - například k údajnému dlouhému čekání na sanitku - se nebudou vyjadřovat.

Rosa i Jágr popřeli zprávy některých médií, že se ruský útočník, ještě než na lavičce zkolaboval, srazil s Jágrem či jiným spoluhráčem. "Není to pravda," řekl Rosa. "Nějaký ruský novinář si to musel vymyslet. Já přece se Ljošou vůbec nehraju. Oba jsme pravá křídla," uvedl Jágr, v jehož bezprostřední blízkosti se Čerepanov zhroutil. "Bylo to strašně náhlé. A rychlé. Ljoša přijel z ledu, sedl si na střídačku. A umřel. Pořád si to vybavuješ. Dokola," líčil Jágr.

Velký talent ruského hokeje Čerepanov zkolaboval v 58. minutě zápasu na střídačce a následně podlehl v nemocnici zástavě srdce. Tragédie dolehla na všechny hráče i představitele Avangardu, jak se však projeví na ledě při příštích utkáních si Rosa netroufl odhadnout. Další zápas měl Omsk odehrát v sobotu 18. října proti Dynamu Moskva, na žádost klubu se však duel uskuteční až o týden později.

Poprvé po tragédii by tak "Jestřábi" měli vjet na led v pondělí 20. října k utkání s Dinamem Minsk. Mluvčí státního zastupitelství dnes ruským médiím řekla, že mladý hokejista trpěl takzvanou ischemickou chorobou srdeční. Ta způsobuje nedostatečné prokrvení orgánu. "Budeme zkoumat, jak mohl s takovým onemocněním absolvovat ligové zápasy," uvedla mluvčí Julia Žukovová. Avangard to však podle serveru NEWSru.com popírá a ujišťuje, že devatenáctiletý hokejista byl naprosto zdráv, před zápasem se podle svých slov cítil dobře a na žádné potíže si nestěžoval.

Ministr sportu Vitalij Mutko dnes podle agentury ITAR-TASS přislíbil věnovat větší pozornost zdravotní péči o sportovce, zejména profesionální. "K soutěži nelze připustit člověka, který trpí ischemickou chorobou srdeční. Avšak předzápasová kontrola zdravotního stavu fakticky chybí," prohlásil.

Pozůstalí, spoluhráči a fanoušci se budou moci s talentovaným hokejistou naposledy rozloučit ve středu. Po dopolední tryzně v domácí Areně Omsk bude odpoledne pochován na omském Severním hřbitově. "Rodiče, kteří nepocházejí z Omsku, se rozhodli pohřbít syna tam, kde měl tisíce příznivců," řekl mluvčí klubu Arkadij Alexejev. Už dnes večer místního času se spontánně sešly davy fanoušků před omskou halou, aby uctily památku hokejisty. Jeho bílý automobil podle NEWSru.com pokryli květinami. Mnohé hokejové týmy po celém světě uctily od pondělí hokejistovu památku minutou ticha před zápasem.

Policie mezitím dementovala zprávy, že prý v Čechově byla dnes ráno napadena a zbita posádka sanitky, přivolaná v pondělí večer, aby poskytla hokejistovi pomoc.

Čekání na zprávu lékařů poté co byl Čerepanov odvezen do nemocnice
Čekání na zprávu lékařů poté co byl Čerepanov odvezen do nemocnice
Více fotek
 • Čekání na zprávu lékařů poté co byl Čerepanov odvezen do nemocnice autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/5/469/46836.jpg
 • Logo hokejového týmu Avangard Omsk zdroj: en.wikipedia.org https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/5/468/46720.jpg
Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.