ČTsport

ČTsport
pondělí 20. srpna 2018 Bernard

Nenechte si ujít v extralize: Jaké největší příběhy chystá nová sezona?

Velikost textu:

Praha – Léto je u konce, vzhůru na zimní stadiony. Hokejová extraliga se po pauze, letním nabírání sil a přípravných zápasech nadechuje k dalšímu ročníku. Ten loňský vyšperkovala velká litvínovská cesta k prvnímu titulu v historii klubu. Najde si i sezona 2015/2016 svůj hluboký hokejový příběh? S jejím startem pro vás máme pár tipů na extraligou se táhnoucí nitky, které si, samozřejmě krom vámi preferovaného klubu, zaslouží pozornost. ČT sport a náš web odstartuje sezonu zápasem Třince s Chomutovem. Sledujte od 17:00.

Vladimír Růžička na střídačce Chomutova
Vladimír Růžička na střídačce Chomutova

Srazí, či posílí O2 arena Spartu?

Je to zřejmě největší událost extraligového léta. Poté, co se Slavia po celkově bídném ročníku poroučela v baráži do první ligy, se sparťané domluvili na přesunu z Holešovic do libeňské O2 areny. Ačkoliv bývalá Sportovní hala čím dál méně odpovídala nárokům na moderní hokejovou podívanou, skalní fanoušci se s ní loučí jen těžce. Přetnutou tradici však má vynahradit nejmodernější hokejová hala minimálně v České republice, její lepší dopravní dostupnost a zejména mnohem lepší podmínky ke sledování hokeje. Jak na to příznivci Sparty zareagují?

O2 arenu už většina českých hokejových fanoušků dobře zná. Slavia při svém přesunu do Libně musela přežít jistý haló efekt, nová hala přece jen byla čímsi zcela jiným, než na co do té doby byli hokejisté i fanoušci zvyklí. Sparta už ví, do čeho jde, a pracuje na tom, aby se startem ligy šla do svého. Přesto se důsledky přechodu do nového prostředí dají odhadovat jen těžko. Jediní zástupci Prahy v nejvyšší soutěži však mohou profitovat z toho, že hokejová nabídka letos nebude v hlavním městě tříštěná. Skončil pražský Lev, Slavia je v první lize, Sparta je v moderním a luxusním prostředí, ceny však nezvedá – pokud tohoto nevyužije a neodrazí se k vyšším návštěvám, bude to velké zklamání. V loňské sezoně chodilo do Holešovic v základní části průměrně 6116 fanoušků. Tak schválně.

Radující se Chomutov
Radující se Chomutov

Zapomeňte na Růžičkovu Slavii. Přichází ambiciózní Růžičkův Chomutov

Dlouhá léta platilo rovnítko mezi osobou jednoho z nejlepších českých trenérů Vladimírem Růžičkou a hokejovou Slavií. Růžička dovedl Slavii ke dvěma titulům a třem druhým místům. I v dobách, kdy se zdálo, že sešívaní musí kvůli stále nižšímu rozpočtu i ambicím postupně klesat ke dnu extraligové tabulky, dokázal z týmu dostat naprosté maximum. U hráčů mu pomáhala nesporná autorita a také to, že hokejem žije komplexně, dává mu všechno. Příznačné je, že s jeho odchodem Slavia okamžitě padla o soutěž níž…

V loňské sezoně se Růžička věnoval reprezentaci, zároveň však už pracoval v pozadí chomutovského klubu. A Piráti postoupili do extraligy. Těžko posuzovat, do jaké míry dění v klubu ovlivňoval, letos však už povede klub z pozice hlavního trenéra. Vedení Chomutova mu navíc dalo k práci zcela exkluzivní podmínky, z nichž se nejvíce skví desetiletá smlouva. Severočechům očividně došla trpělivost s dlouholetým přešlapováním na pomezí soutěží a chtějí tentokrát pevně vkořenit do nejvyšší soutěže. Odpovídají tomu i posily kádru, při jejichž pročítání se člověk neubrání úsměvu – Růžičkův rukopis je totiž znát i na něm. Bude velmi zajímavé sledovat, zdali se Chomutov v nejvyšší lize usídlí trvale. Předpoklady k tomu má.

Růžička však není jediným trenérem, který si v letošním ročníku zaslouží zvláštní pozornost. Do extraligy se totiž vrátil další bývalý reprezentační trenér Alois Hadamczik. Brno se má pod jeho vedením stát dalším z adeptů na titul, vedle Třince a Sparty zřejmě nejvážnějším. Mimochodem, do svých hokejových deníků si zapište neděli 11. října. Ten den bude totiž Kometa hrát s Chomutovem a zápas nabídne zajímavý souboj dvou bývalých reprezentačních trenérů. Pokud nebudete přímo na stadionu, určitě jej zhlédněte na programu ČT sport nebo na našem webu.

přehrát video
Co přinese nová extraligová sezona? Robert Záruba hostem Studia 6

Třinec chce opět titul - přestože jim "pražská kotlina nepřeje"

Oceláři získali svůj první a poslední titul v roce 2011. Od té doby ušli slušný kus cesty, který je zvenčí vidět zejména v novém stadionu, uvnitř v dlouholeté finanční stabilitě klubu. Třinečtí se navíc nebojí sdělit naplno své ambice, kterými je opakovaně zisk mistrovského titulu. Zejména v loňské sezoně bylo znát, že tento cíl není jen jakousi proklamací do větru. Klub po skvělé základní části prošel až do finále, kde padl s Litvínovem až v sedmém zápase.

Cíl se pro letošek nemění, vzhledem k vysoké úrovni fungování klubu tým ani jiné ambice mít nemůže. Třinec udržel silnou sestavu, mezi favority patří zcela jednoznačně. Byť profesionalitě příliš neodpovídají neadresné stesky na příkoří zvenčí. "V loňské sezoně jsme měli dojem, a to oprávněně, že z pražské kotliny se ozývalo, že nám úspěch není přán, že je třeba podporovat ty, kteří na to nemají," stěžoval si na předsezonní tiskové konferenci viceprezident klubu Jan Czudek. Těžko říci, co tím přesně měl na mysli, podobné podivné výroky jsou však zřejmě jediným šrámem na lesku slezského klubu. Vyhraje letos Třinec titul? Většího favorita zřejmě není.

Hokejisté Litvínova slaví triumf v extralize
Hokejisté Litvínova slaví triumf v extralize

Spokojí se Litvínov s titulem, nebo hodlá extraligu nadále prohánět?

Jak loni neuvěřitelným způsobem demonstroval Zlín, obhájci titulu to mívají těžké. Sezona je delší než u ostatních, starost o kádr je poté logicky o něco hektičtější a ne každý se s tím dobře srovná. Pro klasické problémy úřadujícího mistra se vžilo obrovské klišé "mistrovská kocovina", něco na něm však je. Severočeši budou mít zřejmě mnoho práce, aby se jí bezpečně vyhnuli.

Hlavním důvodem je odchod klíčových mužů litvínovského úspěchu. A když klíčových, tak opravdu stěžejních – do KHL zamířil hledat štěstí brankář s loni famózní formou Pavel Francouz, kariéru ukončil jeden z největších novodobých českých hokejistů Martin Ručinský a Litvínov opustil i vážený trenér Miloslav Hořava. Co z toho vzejde? Mistr sice i nadále disponuje poměrně kvalitním kádrem, avšak jednoznačný šperk v sestavě mu letos oproti loňsku trochu chybí. Stát by se jím mohl kupříkladu nováček v severočeském brankovišti Jaroslav Janus, i s ním v sestavě však Litvínov mezi adepty na celkové vítězství nefiguruje.

Baráž letos výhrůžně ukazuje směrem ke Karlovým Varům

Ačkoliv bude hrozba baráže prohánět více týmů a dva nakonec dožene, jeden adept přece jen ční nad ostatními. Karlovy Vary už pět let nezakusily atmosféru play-off, naopak si pomalu zvykají na čím dál větší starosti se sledováním konce tabulky. Výsledky v přípravě navíc naznačují, že letošní sezona zřejmě nebude výjimkou. Západočeši sice přivedli několik zajímavých posil, například Marcela Haščáka nebo Václava Benáka, potýkat se musí ale i s odchody. A nejen hráčskými.

Kvůli sporům s jinou firmou totiž Karlovým Varům odstoupil generální sponzor. A to může být výrazný problém. Energie totiž přišla přibližně o čtvrtinu rozpočtu. Peníze nyní shání, kde se dá, situaci zachraňuje zejména majitel klubu Karel Holoubek. Dá se očekávat, že Vary letošní ročník zajistí, absence generálního sponzora by však byla obrovským problémem při dlouhodobějším výpadku. A jak známo, kde nejsou peníze, tam nebývá ani herní kvalita. Západočechy zřejmě čeká perná sezona.

Za extraligou na program ČT sport a web ctsport.cz

Celý hokejový cirkus bude i letos bedlivě sledovat Česká televize, jejímž prostřednictvím budete mít tradiční možnost být u toho i v případě, že se nedostanete přímo na zimní stadion. A to už šedesátou sezonu. Ochuzeni navíc nebudete ani v případě, kdy se nedostanete k obrazovce. Web ctsport.cz bude opět připravovat podrobné reportáže z každého zápasu, chybět nebudou ani sestřihy všech utkání, záznamy i nejčerstvější ohlasy z odehraných soubojů. Již dnes kamery zodpoví otázku, jak si povede nováček extraligy z Chomutova v Třinci. Studio Buly – hokej živě sledujte od 17:00, utkání budou komentovat Michal Dusík a David Moravec. 

Zdroj: ČT sport, hcocelari.cz

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.